ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   

FAKTY X: Psychometria – vidia ľudia záznamy udalostí v neživých predmetoch?

13.1.2017 | Spektrum

O paranormálnej schopnosti niektorých ľudí, ktorí len obyčajným dotykom dokážu z rôznych artefaktov určiť a detailne popísať udalosti, ktoré boli s týmto predmetom v minulosti spojené ste zrejme ešte nepočuli.

Túto schopnosť ešte v 19. storočí dôkladne preskúmal americký lekár a profesor fyziológie Joseph Rodes Buchanan a pomenoval ju psychometria. Čo všetko dokážu ľudia s touto schopnosťou vidieť?

Keď predmety začnú „hovoriť"
Psychometria nepatrí medzi rozšírené paranormálne schopnosti a hovorí sa onej veľmi málo. V 19. storočí však túto schopnosť niektorých jedincov rešpektovala aj vedecká obec a seriózne sa ňou zaoberala. Získavať cenné informácie od neživých predmetov využívala hlavne archeológia, no neskôr sa rozšírila sa aj do ďalších oficiálnych inštitúcií, a aj keď sa to nezdá, pomáha ešte aj v dnešnej pretechnizovanej dobe.

Vedci, ktorí boli k tejto paranormálnecj schopnosti veľmi skeptickí, sa pri pokusoch s niektorými ľuďmi stali k psychometrii paradoxne najviac dôverčivými. K veľmi rešpektovaným osobnostiam, ktorí ovládali psychometriu patril aj poľský inžinier Stefan Ossowiecki, ktorý sa len na základe dotyku dokázal napojiť až na 32 muzeálnych predmetov a archeológom či etnológom poskytol cenné informácie z minulosti.

FAKTY X: Veľká záhada minulého storočia - prečo sa v roku 1902 zastavil v Paríži čas?

Aj keď sa to bude zdať pre mnohých ľudí ako fantazmagória, množstvo pokusov, ktorých sa Ossowiecki zúčastnil potvrdilo, že neživé predmety môžu skutočne uchovávať spomienky na konkrétne miesta a udalosti. Presvedčil sa o tom aj profesor etnológie na Varšavskej univerzite Stanislav Poniatowski, ktorí Ossowieckemu dal do rúk 15-tisíc rokov starý kamenný hrot z magdalénienskej kultúry.

Napriek tomu, že Ossowiecki nevedel takmer nič o prehistorickej archeológii, dokázal profesorovi povedať podrobný popis každodenného života v paleolitickej dobe vrátane obliekania týchto ľudí a ich životného štýlu. Ossowiecki v nasledujúcich rokoch pokračoval s posudzovaním ďalších starých artefaktov - od kamenných nástrojov, cez keramické sošky až po kosti, kedy detailne popísal minulosť týchto predmetov, ktoré boli staré niekoľko stotisíc rokov!

FAKTY X: Príšera v ruskom jazere Labynkyr: môže existovať?

Presne popísať tieto predmety by žiaden laik nikdy nedokázal, jemu však stačilo zobrať artefakt do ruky a rozpovedal jeho históriu. Aj keď niektoré jeho tvrdenia v tej dobe ešte nesúhlasili s vtedajšími archeologickými poznatkami, potvrdili sa o niekoľko desiatok rokov neskôr až po Ossowieckeho smrti.

Využívanie psychometrie
Paranormálne schopnosti ľudí, ktorí dokážu získavať informácie z neživých predmetov obyčajným dotykom sa ešte aj dnes nielen skúmajú, ale aj prakticky využívajú napríklad v USA, v Rusku, vo Francúzsku, Mexiku a v ďalších krajinách.

A nejedná sa len o archeológov, ktorým sa pomocou psychometrie podarilo nájsť rôzne neobjavené archeologické lokality. Aj keď to bude pre mnohých ľudí veľmi pritiahnuté za vlasy, schopnosti parapsychológov využívajú dokonca aj ropné spoločnosti pri zakladaní nových ropných vrtov.

Stačí sa dotknúť obyčajného kameňa, starého artefaktu z konkrétneho miesta a ľudia disponujúci schopnosťou psychometrie vedia povedať čo sa na konkrétnom mieste nachádza. Psychometria sa dokonca využíva aj v kriminalistike, kedy na základe úlomkov kostí alebo predmetov z miesta činu, dokážu títo jedinci vypátrať nezvestné osoby.

Vedci vysvetľujú psychometriu tak, že do predmetov sa rôzne udalosti postupom času zaznamenávajú, teda engramujú (engram - stopa, odtlačok, záznam). Takýto záznam by mal vznikať podľa vzorových predlôh, ktoré sa v našich mozgoch na základe skúseností alebo informácií vytvárajú.

Mnohí odborníci sa dokonca domnievajú, že túto schopnosť majú všetci ľudia, len o nej nevedia. Dá sa teda veriť tomu, že spomienky na určité miesta a udalosti sa neuchovávajú len v hlavách ľudí, ale aj v neživých predmetoch? Ako vidieť, odborníci sú o tom presvedčení.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46018 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barOrange Summer Orange Summer
  • 3 cl jahodovej šťavy
  • 1 lyžička cukru
  • 5 cl pomarančovej šťavy
  • 3 cl citrónovej vodky
  • jahoda
  • kúsok pomaranča
 
Hra na dnes