ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Prízraky v londýnskom Toweri: kto má strašiť v bývalom väzení?

15.2.2017 | Spektrum

Jednou z najznámejších turistických atrakcií v strede Londýne je Pevnosť a palác Jej Veličenstva. Táto historická pamiatka na severnom brehu rieky Temže je známejšia pod pomenovaním londýnsky Tower alebo tiež Tower of London.

Posledným kráľom, ktorý londýnsky Tower používal ako palác bol anglický kráľ Jakub I. (1566 až 1625), a potom to už bolo skôr väzenie pre ľudí z vyšších vrstiev, ktorí tu boli aj popravení. A možno i práve preto je Tower of London známy po celom svete aj svojimi prízrakmi, ktoré tu návštevníci môžu z času na čas vidieť.

Najslávnejší prízrak
K najznámejšiemu prízraku, ktorý sa po chodbách londýnskeho Toweru prechádza, patrí nepochybne duch Anny Boleynovej, ktorá bola druhou manželkou kráľa Henricha VIII. Tudora.

FAKTY X: Dá sa vyvolať prízrak Krvavej Mary?

Anglickou kráľovnou bola len od konca januára 1533 do 19. mája 1536, kedy ju jej žiarlivý manžel obvinil z cudzoložstva, kvôli čomu bola aj na popravisku v Toweri sťatá.

Po jej poprave, ktorú vykonal kat povolaný až z Francúzska, boli jej telesné pozostatky narýchlo pochované v Kaplnke svätého Petra v Toweri, kde bola väznená. Odvtedy sa jej prízrak objavoval v rôznych častiach londýnskej pevnosti, kde ho videli nielen strážcovia a zamestnanci, ale aj bežní návštevníci.

K najznámejšiemu stretnutiu jej prízraku došlo v zime roku 1864, kedy sa o tom dokonca pojednávalo aj na vojenskom súde. Počas jednej noci našli v Toweri spať vojaka, ktorý mal službu. Neskôr sa ukázalo, že bol v bezvedomí, no aj napriek tomu ho obžalovali, že počas služby zaspal a pre zanedbanie povinnosti bol postavený pred vojenský súd.

Vojak pred súdom rozprával o tom, že z hmly sa vynorila biela silueta postavy, ktorá na krku mala čepiec a hlavu si niesla v podpazuší. Keď sa k nemu biela postava priblížila a nereagovala ani na jeho upozornenia, použil proti nej svoj bodák. Ten však cez postavu prekĺzol, potom sa z hlavne objavil záblesk, ktorý vojaka omráčil a na mieste odpadol.

Sudca tejto historke najprv vôbec nechcel uveriť, no potvrdili ju aj ďalší dvaja vojaci a jeden dôstojník, ktorí na súde vystupovali ako svedkovia celej udalosti. Všetci traja videli bielu postavu cez okno. Podľa záznamov bol naposledy prízrak Anny Boleynovej videný v roku 1933 na mieste, kde sa zjavovala najčastejšie - pred vchodom miestnosti, kde strávila poslednú noc pred popravou.

Ďalšie známe „towerské" prízraky
Po chodbách londýnskeho Toweru sa ešte aj dnes prechádzajú prízraky dvoch mladých princov - synov anglického kráľa Eduarda IV. Sú to mladý trinásťročný princ Eduard V., ktorý sa mal po smrti jeho otca stať anglickým kráľom a jeho desaťročný brat Richard - vojvoda z Yorku. Ich opatrovníkom bol po smrti Eduarda IV. jeho brat Richard, vojvoda z Gloucesteru, ktorý sa však sám zmocnil trónu a dal sa korunovať ako Richard III.

Oboch malých chlapcov dal zavraždiť, ale takým spôsobom, aby to nebolo nikomu podozrivé. Oboch princov dal totiž Richard III. zavrieť do londýnskeho Toweru, aby ich údajne ochránil. Princov však od tej doby už nikto živých nevidel a ako sa ukázalo v roku 1674 pri oprave pevnosti sa v stene pod schodiskom Bielej veže našli dve kostry dvoch malých chlapcov, ktorými boli nepochybne obaja princovia.

Od ich záhadného zmiznutia sa po Toweri prechádzajú dvaja chlapci v bielych šatách, držiaci sa za ruky. Podľa svedkov, ktorí ich videli, obaja princovia behajú, skáču a vznášajú sa nad zemou.

Po chodbách londýnskeho Toweru však blúdi aj prízrak grófky zo Salisbury, ktorú kruto popravili v roku 1541 vo veku 70 rokov, keď jej kat odťal hlavu od tela až na tretíkrát. Ďalším slávnym prízrakom je sir Walter Raleigh, ktorého dal za vzburu proti kráľovi uväzniť anglický kráľ Jakub I. Vo väzení bol od roku 1603 do roku 1616, potom ho na dva roky prepustili na slobodu a potom opäť uväznili a sťali.

Najstarším prízrakom londýnskeho Toweru je svätý Tomáš Becket, ktorého zavraždili počas omše pred davom veriacich pred oltárom v Cantenbury v roku 1170. Ešte predtým ako v stúpil do katolíckej cirkvi, bol v Toweri správcom. Jeho duch sa v londýnskej pevnosti zjavuje už od 13. storočia. V londýnskom Toweri však môžu návštevníci vidieť aj ďalšie menej slávne prízraky, ktorými sú obyčajní odsúdenci, ktorí za hradbami strávili časť svojho života.

Sú všetky tieto prízraky v londýnskom Toweri len výplodom fantázie tých ľudí, ktorí ich údajne na vlastné oči videli alebo sú to naozaj duše mŕtvych, ktorí boli neprávom popravení a po smrti doposiaľ nenašli svoj pokoj?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka sa ráno zobudí a vykríkne: Bože ved ja nič nevidím... Otvorí oči a povie: AHA...

 
Virtuálny barPrairie Oyster Prairie Oyster
  • 3 cl vodky
  • 1 vajce
  • 2 streky octu
  • 1 lyžička worchestrovej omáčky
  • 1 lyžička kečupu
  • 2 streky tabasco
  • soľ
  • čierne mleté korenie
 
Hra na dnes