ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Posvätná hora – nikdy na nej nikto nebol

28.5.2013 | Spektrum

Najzáhadnejšou horou na svete je nepochybne tibetská hora Kailas, ktorá je opradená množstvom mýtov a legiend. Dnes už nikto presne nevie rozlíšiť, čo je storočiami šírená spomienka, a kedy už začína legenda. Pravdou je však to, že doposiaľ sa na ňu nepodarilo vystúpiť žiadnemu horolezcovi. Aké záhady hora Kailas ukrýva?

Nepokorená hora Kailas
Možno sa to mnohým bude zdať až nemožné, ale skutočne sa na vrchol hory Kailas zatiaľ nepodarilo vystúpiť nijakému horolezcovi na svete. Napriek tomu, že čínska vláda v minulosti vydala niekoľko oficiálnych povolení na výstup hory, vždy sa počasie tak neuveriteľne pokazilo, že dobývanie hory sa muselo ustavične odkladať. Prvé povolenie dostal slávny taliansky horolezec Reinhold Messner, no napriek tomu na horu nikdy neliezol.

Messner argumentoval tým, že hora Kailas je posvätná, a jedna legenda hovorí aj o tom, že vrchol hory je nedostupný pre ktoréhokoľvek človeka, a že bohovia nikdy nedopustia, aby obyčajný smrteľník stál na jeho vrchole. Špička hory Kailas je totiž posvätná pre štyri ázijské náboženstvá - budhizmus, hinduizmus, džinizmus a bönizmus. Navzdory tejto legende sa pokúsilo horu Kailas zdolať niekoľko horolezcov, no zakaždým to skončilo tragicky.

Mystérium hory Kailas
Ďalšia veľmi rozšírená legenda hovorí o tom, že pod horou Kailas sa nachádza jeden zo vstupov do bájnej krajiny Šambaly (Shambhala). Je to údajne krajina osídlená ľuďmi s nadpozemskými schopnosťami. Legenda ďalej hovorí, že bez ich súhlasu do tejto podzemnej ríše nemôže vstúpiť žiaden smrteľník. Vchod je navyše uzatvorený siedmimi bránami, ktoré sú zabezpečené  rôznymi nástrahami. Tou prvou je, že každý človek v blízkosti  prvej brány veľmi rýchlo zostarne a behom niekoľkých hodín zomrie. Málokto by asi tejto legende veril, ale profesor Ernst Muldašev, ktorý je svetovo uznávaným oftalmológom a zároveň odborníkom v oblasti záhad tvrdí, že na tejto legende môže by naozaj niečo pravdivé.

Profesor Muldašev navštívil Tibet niekoľkokrát, a bol aj pri hore Kailas, kde zistil, že v blízkosti nej beží ľudský vek omnoho rýchlejšie. Zistil zaujímavú vec – za dvanásť hodín, ktoré človek pri hore Kailas strávi, zostarne asi o 2 týždne! Dôkazom toho je rýchlejší rast nechtov a vlasov. Miestni mnísi aj Muldaševovi povedali, že sa jedná o slabé vyžarovanie prvej podzemnej brány do Šambaly. Ten, kto sa dostane k prvej bráne, by údajne každou minútou zostarol asi o rok.

Toto je však len prvá z mnohých záhad hory Kailas. Tajomná je totiž aj samotná výška hory. Oficiálne čínske merania uvádzajú, že Kailas meria 6714 metrov, miestni ľudia však tvrdia, že hora má výšku len 6666 metrov. Na vrchole je údajne umelo postavená pyramída, a preto má podľa oficiálneho merania 6714 metrov. Môže mať práve preto hora Kailas pyramidálny tvar, napriek tomu, že si geológovia myslia, že je vrchol v tvare pyramídy je čisto prírodného pôvodu? Môže byť náhoda aj to, že pyramída na vrchole je orientovaná presne podľa svetových strán?

Mnísi navyše profesorovi Muldaševovi povedali, že pyramída na vrcholku hory je dutá, a vo vnútri sú tajné priestory. Vchod do vnútra pyramídy vraj poznajú len vyvolení, a bez ich pomoci sa nie je možné do nej dostať. Ťažko sa tieto tvrdenia dajú overiť, keďže na vrchole hory Kailas doposiaľ nestál žiaden človek z našej civilizácie.

Zarážajúca poloha hory Kailas
Odborníkov z celého sveta však prekvapuje fascinujúca zemepisná poloha hory. Jej vzdialenosť od severného pólu je presne 6666 kilometrov a od južného pólu to je presne 13 332 kilometrov – teda dvakrát 6666. Navyše poludník prechádzajúci horou Kailas je vrcholom rozdelený presne v jednej tretine. To však ešte nie je všetko.

Vo vzdialenosti 6666 kilometrov od hory Kailas leží megalitická stavba Stonehenge. Spojnica hory a severného pólu vedená po obvode Zeme pretne na americkom kontinente najvýznamnejšie obradné centrum Strednej Ameriky Teotihuacán. Ak spojíme vrchol Kailasu so stredom Zeme, na druhej strane planéty sa zase dostaneme k Veľkonočnému ostrovu. Môže byť toto všetko len náhoda? Muldašev je presvedčený, že určite nie. Tibeťania totiž profesorovi povedali aj o tom, že hora Kailas v dávnych dobách tvorila severný pól planéty a Veľkonočný ostrov zase južný pól. Potom však prišla obrovská katastrofa, a zemská os sa vychýlila o 60 stupňov.

Pri tejto katastrofe vraj bola zničená vyspelá civilizácia, ktorá túto katastrofu predpovedala, a tak sa všetci významní obyvatelia ukryli pred kataklizmou do podzemia, kde dodnes žijú v ríši menom Šambala. Na zemskom povrchu zostali ľudia, ktorí vybudovali súčasnú civilizáciu. Môže byť časť tejto legendy pravdivá? Profesor Muldašev si vo svojej knihe Hľadanie mesta Bohov myslí, že jadro legendy pravdivé skutočne môže byť. Veď prečo inak by obyvatelia Veľkonočného ostrova nazývali svoj domov Piho o te Henua, čo v preklade znamená Pupok sveta? Navyše Muldašev v okolí hory Kailas videl v snehu, ale aj v tunajších porastoch známe obrazce, ktoré v Európe poznáme ako obrazce v obilí. Tibetskí mnísi o nich hovoria, že sa jedná o správy zo Šambaly, ktoré dávajú obyvatelia ich príbuzným na povrchu Zeme.

Hora Kailas je doposiaľ najväčšou hádankou geológie, a nikto nevie povedať, čo sa na vrcholku hory naozaj nachádza, keď sa tam z našej civilizácie doposiaľ nikto nedostal. Či sa to niekomu podarí je otázne, hory Kailas sa totiž obávajú aj najskúsenejší horolezci. Naberie niekto odvahu, aby horu Kailas pokoril a odhalil jej tajomstvo, alebo si táto hora svoje tajomstvá aj naďalej dobre ustráži?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9876 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes