ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Nullarborská nížina – najtajomnejšia oblasť Austrálie

17.5.2017 | Spektrum

Nullarborská nížina (Nullarbor Plain) je púštna oblasť na juhu Austrálie rozprestierajúca sa na približne 200-tisíc kilometroch štvorcových. V celej tejto oblasti nájdete len zopár fariem, aj to len pri železničnej trati alebo ceste, a tak sa niet čo čudovať, že táto austrálska rovina je opradená rôznymi tajomnými príbehmi.

Odohralo sa tu napríklad veľmi podivné stretnutie s neidentifikovateľným lietajúcim objektom a dokonca tu niekde má byť aj vstup do podzemného mesta. Nullarborská nížina je tak pre rôzne záhady ako stvorená.

Blízke stretnutie s miniatúrnym UFO?

Nullarborská nížina, ktorej názov je odvodený z latinského slova nullus (nijaký) a arbor (strom), teda žiadny strom, je pre väčšinu Austrálčanov veľmi tajomnou a strach naháňajúcou oblasťou hlavne počas prejazdu v nočných hodinách. Na najdlhšom rovnom úseku cesty v Austrálii (142 kilometrov) sa už udialo veľa príbehov, ktoré sú známe nielen u protinožcov, ale aj vo svete.

Tým najzáhadnejším príbehom je však ten, ktorý sa odohral austrálskej rodine 20. januára roku 1988 asi okolo štvrtej hodiny ráno. Faye Knowlesová sa spolu so svojimi tromi synmi 24-ročným Patrickom, 21-ročným Seanom a 18-ročným Waynom na diaľnici Eyre Highway stretli s veľmi bizarným lietajúcim objektom, ktorý ich začal prenasledovať.

Všetko sa to začalo vtedy, keď Sean, ktorý riadil auto, zbadal na ceste medzi mestami Madura a Mundrabilla veľmi jasné svetlo. Sean si vtedy ešte zavtipkoval, že ide asi o mimozemskú loď a o pár minút celá rodina zistila, že zrejme nebol ďaleko od pravdy. Z jasného svetla sa totiž vykľul žiariaci objekt vajcovitého tvaru, ktorý sa pohyboval niekoľko kilometrov pred ich autom. Keď sa však tento objekt, ktorý mal mať priemer asi jeden meter, ocitol v blízkosti ich auta, začal sa pohybovať veľmi chaoticky, a tak bol Sena nútený strhnúť volant do protismeru, kde sa takmer zrazil s autom, ktoré ťahalo karavan.

Žiariaci objekt potom začal prenasledovať práve auto s karavanom a Sean sa rozhodol, že objekt bude sledovať, aby prípadne pomohol posádke tohto auta. Matke ani jeho dvom bratom sa to však vôbec nepáčilo, a tak po krátkom čase Seana prehovorili, aby s prenasledovaním prestal.

Únos auta a následné vyšetrovanie

Aj keď Sean prestal s prenasledovaním lietajúceho objektu a s autom sa na ceste otočil, o krátky čas zistil, že žiariaci objekt začína prenasledovať ich. Všetci zostali v šoku, keď zistili, že lietajúci „stroj" pristál na ich kapote auta a začal auto pritláčať k zemi. Rodina Knowlesových neskôr polícii tvrdila, že tento lietajúci objekt celé ich auto z cesty na pár sekúnd zodvihol, no nevedeli určiť do akej výšky.

Keď Faye vystrčila ruku cez okno auta, na streche ucítila akýsi teplý prach. Keď sa potom pozrela na ruku, mala na nej vrstvu tmavého popola, ktorý mal zapáchať ako rozkladajúce sa mäso. Celá rodina bola potom náhle dezorientovaná, keď ich ohlušil zvláštny neidentifikovateľný zvuk.

Faye Knowlesová to pri výpovedi opísala tak „akoby im niečo vstupovalo do mysle" a jej syn Patrick mal pocit „akoby mu niečo vysávalo z hlavy mozog". Toto všetko sa odohralo v priebehu pár sekúnd a neznámy objekt potom auto pustil na zem, kedy mu vzápätí praskla pravá zadná pneumatika.

Po dopade a zastavení auta, celá rodina v rýchlosti auto opustila a skryla sa v blízkych kríkoch. Keď sa po asi štvrťhodine nič neudialo, na aute rýchlo vymenili pneumatiku a ponáhľali sa do mesta Mundrabilla.

Žiariace svetlo nad cestou v tú noc však nevidela len rodina Knowlesových, ale aj vodič kamiónu Graham Henley, ktorý sa v Mundrabille s celou šokovanou rodinou stretol. Po ich výpovediach, sa na miesto blízkeho stretnutia s UFO, vrátil Henley spolu s ďalšími obyvateľmi mesta. Na mieste celého incidentu potom našli ďalšie stopy aj dôkazy, ktoré potvrdzovali pravdivosť ich výpovedí.

V meste Ceduna celú rodinu Knowlesových vypočula miestna polícia a incidentom sa začali zaoberať aj vyšetrovatelia z UFO Research South Australia. Celý tento incident sa rozšíril v novinách a časopisoch až sa napokon dostal do televízie, kde sa debát zúčastnili aj všetci členovia rodiny Knowlesových. Zaujímavosťou je, že posádka auto s karavanom, ktorá tiež musela byť svedkom tohto incidentu, sa nikdy médiám ani polícii neozvala. Analýzy popola, ktorý zostal na kapote auta, tiež nepreukázali nič nezvyčajné a celý prípad sa austrálskymi úradmi napokon zamietol pod koberec.

Aký žiariaci objekt prenasledoval auto Knowlesových sa nikdy nepodarilo vyšetrovateľom objasniť a dodnes je celý incident napriek fyzickým dôkazom zahalený rúškom tajomstva. Tento príbeh, ktorý sa odohral nad Nullarborskou nížinou však nie je jediným, pretože v nasledujúcich rokoch došlo aj k ďalším podobným pozorovaniam neznámych lietajúcich objektov.

Má UFO nejaký súvis s podzemnou civilizáciou?
Viacerí Austrálčania sú presvedčení, že pod Nullarborskou nížinou sa nachádza neznáma podzemná civilizácia, s ktorou by mali súvisieť aj žiariace lietajúce objekty, ktoré tu je pravidelne vídať. Vstup do tohto podzemia sa mal podariť nájsť dvom spolupracovníkom spoločnosti Hollow Earth Society - Jamesovi Starkovi a Trevorovi Marshalovi.

Obidvaja objavili na Nullarborskej nížine podivný kráter, z ktorého sa v noci ozýval bzučivý zvuk pripomínajúci zvuk ventilátora alebo nejakých strojov. Keď sa na druhý deň vrátili k tomuto kráteru, odkryli tam šachtu, ktorá viedla do jaskyne plnej kostí a fosílií pravekých zvierat. Potom objavili dlhý tunel, ktorým išli zhruba asi päť kilometrov a dostali sa do obrovského chrámu alebo katedrály.

Tam sa ich však prieskum náhle skončil, pretože zvnútra zeme sa opäť ozval bzučivý zvuk a pred nimi sa objavil asi meter a pol vysoký jašter podobný varanovi, s dĺžkou asi troch metrov. Jaštera sa zľakli a radšej podzemie urýchlene opustili. Počas noci zbadali nad kráterom jasné svetlo (podobné ako rodina Knowlesových?), ktoré rýchlo vyletelo do veľkej výšky.

Aj keď James Stark a Trevor Marshal chceli s ďalšou lepšie vybavenou expedíciou podzemie lepšie preskúmať, kráter aj s vchodom do podzemia sa im už potom nikdy nepodarilo nájsť.

Otázne preto je, či si obaja celú historku len vymysleli alebo skutočne objavili akési podzemie aj s tunelom a obrovskou katedrálou, po ktorej sa potom zľahla zem. Nullarborskú nížinu tak môžeme skutočne označiť za najtajomnejšiu oblasť Austrálie, ktorá ňou nepochybne i vďaka obrovskej rozlohe aj naďalej zostane.

Autor: Recber
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24244 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka sa ráno zobudí a vykríkne: Bože ved ja nič nevidím... Otvorí oči a povie: AHA...

 
Virtuálny barPrairie Oyster Prairie Oyster
  • 3 cl vodky
  • 1 vajce
  • 2 streky octu
  • 1 lyžička worchestrovej omáčky
  • 1 lyžička kečupu
  • 2 streky tabasco
  • soľ
  • čierne mleté korenie
 
Hra na dnes