ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FAKTY X: Nevysvetliteľná námorná bitka v oblakoch: Hologram, alebo halucinácia?

11.8.2017 | Spektrum

V druhej polovici 17. storočia sa v blízkosti prístavného nemeckého mesta Stralsund mala podľa výpovedí šiestich miestnych rybárov odohrať námorná bitka. Nie však na mori, ale na oblohe. Správy o tejto podivnej udalosti obleteli nielen celé Nemecko, ale prakticky celú Európu.

V súčasnosti sa o nej začalo opäť hovoriť, po tom, ako správu o tejto udalosti objavili v starých archívoch dvaja americkí ufológovia. Dá sa celý incident odbiť len tým, že sa vyhlási za halucináciu?

Čo sa písalo v starých archívoch?
O udalosti, ktorá púta pozornosť aj v súčasnosti, sa našli v starých archívoch pomerne presné informácie. Všetko sa to začalo 8. apríla roku 1665 okolo 14. hodiny. Práve vtedy k mólu pri nemeckej dedinke Barhöfft, neďaleko prístavného mesta Stralsund, dorazila malá rybárska loď so šiestimi rybármi.

FAKTY X: Krúžia okolo Slnka neznáme objekty?

Keď začali z lode vykladať svoj úlovok, jeden z rybárov si všimol na oblohe od severu obrovský kŕdeľ vtákov, ktoré zo svojich tiel vytvorili akýsi tunel. A potom sa začali na oblohe odohrávať neuveriteľné veci, keď sa zrazu zjavili obrovské vojnové koráby. Šestica rybárov si potom všimla, že ďalšia námorná flotila vojnových korábov sa približuje aj z juhu.

Keď sa obe námorné flotily k sebe priblížili, zazneli prvé výstrely z kanónov a začala ohromujúca námorná bitka. Rybári sledovali ako sa na oblohe strieľa z kanónov, ako sa na lodiach lámu sťažne, všade bolo vidieť dym, výbuchy a bolo počuť aj výkriky zranených námorníkov.

Ako z Hviezdnych vojen: Objavil Google v Egypte UFO?

Neuveriteľné nebeské divadlo sledovala aj akási postava v hnedom obleku s klobúkom v podpazuší, ktorá sa zhmotnila na najbližšej lodi pri udivených rybároch, ktorí si ju tiež všimli. Po pár minútach námorná bitka utíchla, zhmotnené vojnové koráby postupe z oblohy zmizli, no v tom sa na oblohe objavil oválny predmet podobný tanieru.

FAKTY X: V Španielsku spadli z neba kovové gule, odkiaľ pochádzajú?

Keď túto správu objavili v starých nemeckých archívoch dvaja americkí ufológovia Martin Shough a Chris Aubeck, boli z nej veľmi prekvapení. V júni roku 2015 sa v časopise Edge Science o oválnom predmete zmienili takto: „ ...objekt, podobný tanieru vyzeral ako veľký mužský klobúk. Farbu mal ako tmavý Mesiac a visel priamo nad kostolom svätého Mikuláša. Tam zostal bez pohybu až do večera."

V archíve bola dokonca zmienka aj o tom, že počas celej udalosti, ktorá sa odohrávala na oblohe, začalo byť všetkým rybárom veľmi zle. V rukách, nohách aj v hlave cítili ostrú bolesť, ktorá neustále narastala, a potom zase náhle mizla. Ani jeden z rybárov podľa archívnych správ v noci dobre nespal, neustále sa budili a podľa rodinných príslušníkov aj kričali zo spánku. Na druhý deň dostali všetci šiesti rybári horúčku a mali nevysvetliteľný strach. Čo sa napokon s rybármi stalo, a či sa z tohto stavu dostali, sa už v starých archívov nepísalo.

Hologram, alebo halucinácia?
O celej udalosti sa písalo v miestnych novinách, kde bola zmienka aj o tom, že šesticu rybárov vypočul vojenský dôstojník zo Stralsundu, ktorý bol presvedčený, že rybári sú dôveryhodní, a to čo na oblohe videli bol akýsi boží zázrak. Aj väčšina rôznych nemeckých učencov zo 17. storočia sa dokonca prikláňala k tomu, že táto udalosť sa naozaj na oblohe odohrala. Našli sa však aj takí, ktorí rybárov považovali za šialencov a klamárov.

K tomuto záveru sa priklonil aj americký publicista a ufológ Jason Colavito, ktorý o tom povedal: „Najlogickejším záverom je, že sa jeden rybár otrávil jedlom a dostal nejakú chorobu, ktorou nakazil svojich priateľov. Celá vec bola halucináciou, do ktorej si každý primiešal niečo zo svojich vlastných zážitkov, videných vecí a bitiek." Rybári sa vraj mohli otráviť chlebom, ktorý bol upečený z múky s vysokým obsahom námeľu (jedovatá huba kyjanička purpurová, vyskytuje sa na raži, ovse, pšenici a jačmeni), ktorý im spôsobil nielen halucinácie, ale aj silné bolesti, horúčku a kŕče.

S tvrdením Colavita však nesúhlasia ufológovia Martin Shough a Chris Aubeck, ale ani francúzsky astronóm a ufológ Jacquese Vallee. Všetci svorne hovoria o tom, že Colavitova teória je založená na tom, že námornú bitku videlo na oblohe len šesť rybárov. Podľa niektorých správ však celú udalosť na oblohe videli stovky ľudí, a možno aj práve preto sa o celej udalosti dozvedelo nielen celé Nemecko, ale aj Európa. Martin Shough a Chris Aubeck si dokonca myslia, že ochorenie, ktoré dostala šestica rybárov, bolo spôsobené škodlivým žiarením práve z neznámeho lietajúceho objektu, ktorý sa vyskytol v ich blízkosti.

Existuje však ešte jedna hypotéza, ktorá hovorí o tom, že rybári boli v skutočnosti akýmisi pokusnými králikmi mimozemšťanov, ktorí na nich skúmali reakcie tým, že celú námornú bitku na oblohe premietli v podobe hologramu.

Martin Shough a Chris Aubeck sú presvedčení, že celý tento prípad je jeden z najzaujímavejších v celej histórii UFO a „mal by byť považovaný za jedno z prvých pozorovaní údajných lietajúcich tanierov v dejinách." Alebo bolo všetko inak a celý incident bol len akousi hromadnou halucináciou?

Autor: Recber
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9893 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes