ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FAKTY X: Neuveriteľne podobný život jednovaječných dvojčiat - zasiahla vyššia moc?

10.5.2017 | Spektrum

Jednovaječné dvojčatá neprekvapujú svoje okolie len svojou nápadnou podobou, kedy má aj ich matka problém určiť, ktoré je ktoré, ale odborníci už musia uznať aj to, že prepojená je aj ich myseľ.

Dokazovať to majú viaceré príbehy jednovaječných dvojčiat, ktoré boli úmyselné oddelené a o svojom dvojčati vôbec nevedeli, no viedli absolútne identické životy. Je to len náhoda, alebo to tak zariadila „vyššia moc"?

Nikdy sa o sebe nemali dozvedieť

Jeden z najslávnejších príbehov úmyselne oddelených dvojčiat sa začal písať v roku 1940 v americkom štáte Ohio. Keďže sa tieto dvojčatá - chlapci narodili len 15-ročnej matke, obaja boli po pôrode okamžite oddelení a pripravení k adopcii. Adoptívni rodičia jedného a druhého chlapca a ani samotní chlapci sa nemali nikdy dozvedieť, že majú svoje dvojča.

Obom adoptívnym rodinám úradníci povedali, že chlapec, ktorého si adoptujú síce malo dvojča, ale to zomrelo pri pôrode. Osud to však zariadil úplne inak ako si úradníci pri adopcii želali a obaja súrodenci sa napokon stretli. Bolo to síce až po 39 rokoch, ale o to väčšie prekvapenie zažil aj psychológ študujúci životy dvojčiat, ktorý nedôveroval tvrdeniam, že životy dvojčiat sú podobne alebo navlas rovnaké.

Dvojčatá by sa zrejme asi nikdy nestretli, nebyť prostorekosti úradníka pracujúceho na adopčnom úrade, keď rodina Lewisových odovzdávala vyplnené dokumenty, v ktorých dali svojmu synovi meno Jim. Úradník vtedy zostal prekvapený a preriekol sa, keď povedal, že aj to druhé dvojča dostalo meno Jim. Napriek tomu, že jedno z dvojčiat - Jim Lewis vedel dlhé roky o svojom bratovi, až jeho adoptívna matka ho presvedčila, aby sa so svojím dvojčaťom stretol.

Rovnaké mená, rovnaký životný príbeh

Až v roku 1979 sa Jim Lewis konečne odhodlal stretnúť so svojím bratom Jimom Springerom. Keď sa obaja prvýkrát stretli, zistili, že ich nespája len rovnaká podoba a rovnaké krstné mená, ale omnoho viac. Ich životy neboli len podobné, ale doslova identické.

O ich príbehu sa dozvedel aj americký psychológ Thomas Bouchard, ktorý dlhé roky študoval životy dvojčiat, a práve tento prípad bol pre neho unikátnou príležitosťou porovnať životy oboch dvojčiat, ktoré od seba žili dlhé roky oddelene. Bouchard bol totiž presvedčený, že rovnaké životy dvojčiat sú len dielom obyčajnej náhody. V tomto prípade sa však veľmi mýlil.

Obaja muži - dvojičky, ktorí sa u neho stretli mali rovnakú výšku 180 centimetrov a hmotnosť 80 kilogramov, to však prekvapujúce nebolo, dalo sa to predpokladať. Čo však psychológa prekvapilo bolo to, že obaja pili rovnakú značku piva, fajčili rovnakú značku cigariet a mali rovnakú značku aj farbu auta.

Obaja chodili dlhé roky v rovnakom čase na dovolenku na svojom svetlom Chevrolete na rovnakú pláž, len boli od seba vzdialení asi kilometer. Obaja sa prvýkrát oženili so ženou menom Linda, potom sa aj v rovnakom čase rozviedli a vzali si druhú ženu s rovnakým menom Betty. Svojim dvom synom dali obaja rovnaké mená - James Alen a James Allen. Dokonca obaja mali rovnakého psa aj s rovnakým menom Toy.

Obaja rovnako pracovali najprv na benzínovej pumpe, predávali hamburgery, a jeden aj druhý pracoval ako zástupca šerifa. Ukázalo sa tiež, že počas svojho života mali obaja rovnaké choroby, rovnaké návyky aj neduhy.

Dajú sa tieto potvrdené skutočnosti označiť len za obyčajnú náhodu alebo životy týchto oboch jednovaječných dvojčiat boli už vopred predurčené? Identické životy nielen týchto, ale i množstva ďalších jednovaječných dvojčiat sú aj pre psychológov až tak neuveriteľné, že niekedy prekračujú až hranice ľudského chápania. Môže byť preto osud každého človeka na príklade jednovaječných dvojčiat už vopred predurčený?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1451 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes