ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Našiel britský cestovateľ v Himalájach stopy yetiho?

20.1.2017 | Spektrum

V januári minulého roka informoval britský cestovateľ Steve Berry o expedícii na najvyšší vrch Bhutánu - Gangkhar Puensum, ktorej sa osobne zúčastnil. Okrem iného sa zmienil aj o tom, že sa mu podarilo vyfotografovať stopy, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou patria legendárnemu snežnému mužovi.

Čo ho viedlo k presvedčeniu, že práve tieto stopy by mali patriť yetimu? Zaradili sa jeho fotografie k tým dôkazom, ktoré potvrdzujú existenciu údajného humanoidného tvora?

Yeti - fakt alebo fikcia?

Legendárny snežný muž, ktorý je známy pod pomenovaním yeti, čo v jazyku šerpov znamená divoké horské zviera, by mal byť 2,5 metra vysoký tvor podobný ľudoopovi alebo pravekému človeku a jeho „domovom" sú údajne práve Himaláje.

Muž, ktorý tvrdí, že zabil yetiho

Jeho existenciu sa síce doposiaľ nepodarilo potvrdiť a domnienky o ňom sú založené len na rozprávaniach obyvateľov z okolia Himalájí, no viaceré fotografie a nepriame dôkazy by mohli potvrdzovať, že yeti je reálnou bytosťou. Prvýkrát sa ľudia o údajnej existencii snežného muža dozvedeli vďaka britskému dôstojníkovi Laurencovi Waddellovi, ktorý v roku 1899 objavil na jednom himalájskom sedle obrovský odtlačok bosej nohy.

Stopa bola podľa Waddella taká veľká, že musela patriť tvorovi, ktorý mal na výšku viac ako dva metre. Prvé fotografie stôp však urobil až v roku 1937 britský dobrodruh Frank Smythe, ktorý prirovnal nájdené mohutné stopy s horolezeckým cepínom.

Môže ukrývať najvyšší nezdolaný vrch sveta yetiho?
Najvyšší vrch Bhutánu - Gangkhar Puensum znamená v bhutánskom jazyku „Traja horskí bratia". Jeho vrchol, ktorý je vo výške 7 570 metrov nad morom je zároveň najvyššie nezdolaným vrchom na svete. Nie je to len z dôvodu obťažnosti výstupu, ale najmä kvôli nariadeniu bhutánskej vlády, ktorá do roku 1983 zakazovala horolezecké expedície do oblastí hôr vyšších než šesťtisíc metrov nad morom.

Africký yeti: skutočnosť či prelud?


V roku 1994 bol tento zákaz obnovený a platí dodnes. A aj z tohto dôvodu si práve Steve Berry myslí, že stopy, ktoré vyfotografoval z výšky 5 500 metrov nad morom, kde sa v tom čase nachádzal, by mohli patriť práve yetimu, pretože na toto miesto ešte nemala nikdy vkročiť ľudská noha.

Steve Berry je presvedčený, že yeti skutočne existuje a jeho domovom by mohol byť práve najvyšší vrch Bhutánu, kde má na to ideálne podmienky.

O mieste, kde sa stopy nachádzali povedal: „Podarilo sa mi tam na mieste, kam človek doposiaľ nevkročil, vyfotografovať stopy yetiho. Ich pôvodcom rozhodne nie je žiadne zviera, ako sa snažia naznačovať skeptici."

Odtlačky stôp na jeho fotografiách totiž tvoria súvislú líniu a idú za sebou, takže stopy štvornohému zvieraťu patriť určite nemôžu. Stopy teda musel zanechať tvor, ktorý sa pohybuje na dvoch nohách.

K tesnej blízkosti stôp sa však expedícia nedostala, čo potvrdil aj Berry: „Tie stopy sme len videli z miesta, kde sme stáli vo výške päť a pol kilometra. Ale pred nami bol zráz a hory, cez ktoré sme sa k nim nemohli dostať." Jeho fotografie obleteli svet, no viacerí to za dôkaz existencie yetiho aj tak nepovažujú.

Komu stopy patria?
Steve Berry po ukončení expedície ukázal fotky aj miestnym obyvateľom, a jeden z nich mal britskému cestovateľovi potvrdiť, že stopy skutočne patria snežnému mužovi.

Či hovoril jeden z Bhutánčanov pravdu sa overiť nedá, jeho slová však sprostredkoval Berry takto: „Jeden z miestnych mi rozprával, že sám yetiho videl a v Bhutáne sa mu hovorí Migo. Potvrdil mi, že ho videl zo vzdialenosti asi deväťdesiat metrov. Ten tvor bol pokrytý hnedou srsťou a srsťou mal pokrytú aj tvár, bol veľký ako človek."

S tvrdeniami, ktoré uviedol Berry však viacerí odborníci nesúhlasia, pretože si myslia, že na tak strmom svahu by sa nedokázal udržať ani legendárny yeti, pretože akékoľvek väčšie zviera by sa okamžite zrútilo.

Kto však na tomto veľmi strmom svahu mohol zanechať stopy, keď je z fotiek jasné, že to štvornohé zviera nemohlo byť? Dokazujú teda Berryho fotografie to, že sa po svahoch najvyššieho vrchu Bhutánu pohybuje legendárny snežný muž?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51383 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes