ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FAKTY X: Nachádza sa na morskom dne pri Antarktíde mimozemská anténa?

12.5.2017 | Spektrum

Úlohou americkej oceánografickej lode USS Eltanin v rokoch 1962 až 1972 bolo zmapovanie morského dna v okolí Antarktídy. Už po dvoch rokoch výskumu morského dna v tejto oblasti narazili vedci v hĺbke takmer štyroch kilometrov na veľmi pozoruhodný objekt, ktorý je už vyše päť desaťročí predmetom mnohých odborných debát.

Podľa viacerých odborníkov by sa malo jednať o akúsi anténu, no otázkou je, kto by ju tam do takej hĺbky dával. Čo teda vlastne oceánografi v 60. rokoch minulého storočia objavili pri Antarktíde? Je to objekt umelého nebodaj mimozemského pôvodu alebo sa s ľuďmi zahrala matka príroda?

Nečakaný objav
Americká loď USS Eltanin, ktorá od roku 1957 pôvodne slúžila americkému námorníctvu ako vojenský ľadoborec a v roku 1962 už bola preklasifikovaná na oceánografické výskumné plavidlo, objavila v roku 1964 na morskom dne pri Antarktíde neznámy objekt, ktorý vedcom z celého sveta nedáva dlhé roky spávať.

Úlohou lode USS Eltanin bolo podľa oficiálnych správ odoberať z morského dna rôzne vzorky a zároveň robiť fotodokumentáciu. A práve jedna fotografia morského dna, ktorá bola urobená podľa oficiálnych zdrojov 29. augusta 1964 približne 1600 kilometrov od Hornského mysu v hĺbke 3 904 metrov nielen oceánografov z lode Eltanin, ale neskôr aj ďalších odborníkov z rôznych oblastí veľmi zarazila.

Na fotografii bolo totiž vidieť objekt, ktorý pripomínal kovovú anténu upevnenú o morské dno. Anténa sa skladala z dvanástich ramien, ktoré medzi sebou zvierali pravý uhol a každé rameno bolo zakončené guľou. Anténa mala podľa odhadov na výšku asi 60 centimetrov a bola dokonale symetrická a geometricky presná. Nečudo, že tento objav vyvolal medzi odborníkmi vášnivé diskusie.

Mimozemský alebo prírodný objekt?

O nečakanom objave sa v roku 1965 dozvedela aj svetová verejnosť, a o „anténe Eltaninu", ako si ju bežní ľudia pomenovali, sa začali viesť odborné aj laické debaty. Vedci z celého sveta niekoľko rokov špekulovali o tom, čo by tento objekt mohol byť.

Hovorilo sa napríklad o tom, že sa jedná o nejakú špeciálnu kotvu, alebo by to mohla byť časť vedeckého prístroja, ktorý sa mohol uvoľniť z nejakých iných výskumných lodí pri predchádzajúcom mapovaní morského dna. Tieto hypotézy však boli zavrhnuté, pretože nebolo známe, že by niekto podobný objekt, ktorý by bol súčasťou nejakého vedeckého prístroja, vyrobil.

Navyše, anténa bola umiestnená a ukotvená v dokonale zvislej polohe, takže keby samovoľne klesala na dno, je takmer nemožné, aby zostala tak dokonale upevnená. Veľkou záhadou pre všetkých bolo, kto by túto údajnú anténu a ako, umiestňoval do hĺbky takmer štyroch kilometrov.

Otázkou tiež zostáva, prečo túto podmorskú anténu obklopuje množstvo ďalších výskumných a seizmologických staníc. Americký spisovateľ Whitley Strieber napríklad povedal „anténa Eltaninu nie je žiadny zvláštny morský tvor, ale skôr predmet vysokej dôležitosti, ktorému niekto veľmi dobre rozumie."

Strieber tým narážal na teóriu, ku ktorej sa prikláňajú morskí biológovia, ktorí v roku 2003 vyslovili názor, že podľa nich ide o mäsožravú hubu chondrocladia concrescens, ktorá môže prežiť aj v antarktických vodách.

Táto huba sa však len vzdialene podobá na anténu Eltaninu. Prečo by však oceánografi z lode USS Eltanin našli pri mapovaní morského dna len túto jednu jedinú mäsožravú hubu, je tiež veľkou záhadou. Rástla by v takej hĺbke len táto jedna osamotená huba, alebo ide skôr len o zbožné prianie vedcov, ktorí si dodnes nevedia podivnú anténu vysvetliť?

Viacerí záhadológovia sú preto presvedčení, že podivný symetrický objekt na morskom dne pri Antarktíde je umelého pôvodu a nie je to len „hračka prírody". K tejto teórií sa prikláňajú aj viacerí vedci, ktorí tiež neveria, že by sa mohlo jednať o akúsi mäsožravú hubu. Mohla by byť preto táto anténa pozostatkom nejakej starej pozemskej vyspelej civilizácie, alebo sa dokonca jedná o mimozemský artefakt? Záhada antény Eltaninu tak stále pretrváva a zrejme to tak zostane ešte aj naďalej.

Autor: Recber
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes