ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Môže existovať prekliate telefónne číslo?

1.3.2017 | Spektrum

Aj keď sa to zdá byť veľmi pritiahnuté za vlasy, niektoré telefónne čísla vraj môžu byť pre ľudí z viacerých dôvodov veľmi nebezpečné. Či to je len súhra náhod alebo zoskupenie nejakých čísel, ktoré privoláva ľuďom smolu, je otázne. V Bulharsku však mobilná spoločnosť musela vyradiť jedno telefónne číslo, ktoré trom ľuďom prinieslo dokonca až smrť. Môže byť teda aj telefónne číslo prekliate?

Prvé záhadné úmrtie

Bulharská telekomunikačná spoločnosť Mobiltel (MTEL) nemá dobré skúsenosti s telefónnym číslom 0888 888 888, ktoré bola nútená po troch úmrtiach z prevádzky úplne vyradiť. Prvým majiteľom tohto čísla bol Vladimir Grashnov, výkonný riaditeľ spoločnosti MTEL, ktorý ho získal na konci roku 2000.

FAKTY X: Najzaujímavejšie záhady roku 2016

Toto číslo si však Grashnov neužil ani rok, pretože odkedy ho používal, začali sa u neho prejavovať vážne zdravotné problémy. Dovtedy to bol zdravý 47- ročný muž, no nečakane ochorel na veľmi agresívnu formu rakoviny a zomrel už 9. októbra 2001 vo veku 48 rokov.

Jeho príbuzní si jeho náhlu chorobu a následnú rýchlu smrť nevedeli nijako vysvetliť, a preto si ju časom začali spájať s telefónnym číslom, ktoré začal používať necelý rok pred svojou smrťou.

Neskôr sa objavili rôzne špekulácie, že rakovinu nedostal náhodou, ale že to bol atentát zo strany jeho obchodného protivníka, ktorý Grashnova vystavil nejakému rádioaktívnemu materiálu. To sa však neskôr nepotvrdilo. Mohlo teda za jeho agresívnou chorobou stáť telefónne číslo s deviatimi osmičkami?

Druhý majiteľ atraktívneho čísla

Bulharské telefónne číslo 0888 888 888 sa dostalo po nejakom čase, kedy bolo zo zákona na predpísanú dobu neaktívne, späť do ponuky. V roku 2003 ho získal 31- ročný Konstantin Dimitrov, ktorý bol bossom bulharského podsvetia. Ešte v ten istý rok odišiel do Holandska, aby dohliadol na dodávku pašovaných drog v hodnote niekoľkých miliónov dolárov.

Keď so svojou priateľkou, ktorá s ním do Holandska cestovala, večeral v jednej amsterdamskej reštaurácii, stal sa obeťou zrejme najatého strelca. Neznámy muž na neho a jeho priateľku priamo v reštaurácii vystrelil, Dimitrova zabil a jeho priateľku ťažko zranil.

Podľa vyšetrovateľov bol za jeho smrť zodpovedný konkurenčný drogový gang. Mohlo za Dimitrivovo nešťastie nejako prispieť aj jeho „atraktívne" telefónne číslo, ktoré tiež ako prvý majiteľ Grashnov, nepoužíval ani rok, alebo to bola len ďalšia náhoda?

Po treťom úmrtí bolo „atraktívne" číslo vyradené

Treťou a zároveň poslednou obeťou prekliateho bulharského čísla bol v roku 2005 realitný maklér Konstantin Dishliev, ktorý si ho zakúpil ihneď po jeho opätovnom uvedení do prevádzky. Či aj jemu toto číslo prinieslo nešťastie a neskôr i smrť alebo to pripísať jeho dvojitému životu, to nech posúdi každý sám.

Keď v roku 2005 vychádzal z indickej reštaurácie v bulharskom hlavnom meste Sofii, zasiahlo ho niekoľko výstrelov, ktoré ho usmrtili. Policajné vyšetrovanie ukázalo, že viedol dvojitý život. V súkromnom živote počas dňa vystupoval ako realitný maklér, no počas noci sa zmenil na drogového dílera, ktorý bol známy aj v bulharskom podsvetí.

Policajti jeho úmrtie pripísali opäť k súpereniu drogových gangov. Viacerí novinári však prišli v prípade Dishlieva aj Dimitrova k zisteniu, že boli majiteľmi atraktívneho čísla 0888 888 888, a aj vďaka nim sa po celom Bulharsku začalo o tomto čísle hovoriť ako o prekliatom. Vznikol tak príbeh o bulharskom prekliatom telefónnom čísle, o ktorom sa po čase vďaka britskému denníku The Daily Telegraph v roku 2010, od ktorého to prevzali ďalšie médiá, dozvedeli aj ľudia na Západe.

Keď sa po uplynutí predpísanej doby malo číslo s deviatimi osmičkami znovu vrátiť do ponuky, spoločnosť MTEL ho úplne vyradila. Keď sa snažili novinári zistiť, prečo k takémuto kroku MTEL pristúpil, a či to nejako súvisí so smrťou troch predchádzajúcich majiteľov, hovorca MTEL to nechcel komentovať.

Samozrejme, mnohí ľudia vykonštruovanému novinárskemu príbehu veľmi neveria, pretože aj viacerí skeptici poukazujú na to, že atraktívne telefónne číslo sa dostalo do rúk „vplyvným" ľuďom, ktorí sa pohybovali v nevraživom prostredí, a tak si svoju smrť aj svojim činmi sami privolali.

Otázne však je, prečo podobné osudy nemajú aj majitelia ďalších telefónnych čísel, kde sa deväťkrát opakuje číslo 4, 5, 6 alebo 7 a ďalšie? Bolo tak prekliate len číslo s deviatimi osmičkami alebo to je všetko len náhoda a prekliate telefónne čísla vôbec neexistujú?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes