ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Môže byť na trpasličej planéte Pluto život?

25.1.2017 | Spektrum

Planéta Pluto bola pred desiatimi rokmi vyradená z našej slnečnej sústavy a oficiálne sa stala trpasličou planétou. Aj keď sa o nej od tej doby až tak veľmi nehovorilo, záujem vedcov z celého sveta vyvolala opäť minulý rok, keď sa zverejnili nové fotografie a dáta, ktoré na Zem poslala americká planetárna sonda New Horizons.

Sonda odhalila nielen to, že pod povrchom planéty sa skrýva oceán, ale i to, že sa dokonca po povrchu planéty pohybujú nejaké objekty. Čo doteraz Pluto skrývalo?

Prekvapivé fotografie
Sonda New Horizons preletela okolo Pluta 14. júla 2015 a namerané údaje a fotografie potom vedcom z NASA posielala až do polovice roka 2016. Detailné snímky povrchu Pluta vo vysokom rozlíšení vedcov veľmi prekvapili, pretože až doposiaľ bolo pre nich Pluto len nevýrazným šedým miniatúrnym bodom v našej slnečnej sústave.

FAKTY X: Záhady planéty Venuša: bol na nej život?


New Horizons bola prvá sonda, ktorá sa do tesnej blízkosti Pluta dostala. Povrch Pluta bol pre vedcov doslova exotický, pretože sa na ňom nachádzali vysoké hory, rozľahlé roviny, obrovské údolia a pod ľadovým povrchom sa má dokonca skrývať aj tekutý oceán, ktorý tam vedci vôbec nečakali.

Noah Hammond z Brownovej univerzity, ktorý na novej štúdii o Plute spolupracoval na margo tohto uviedol: „Možnosť, že môžete mať tekutý oceán na tak ďalekých telesách ako je Pluto je úplne fantastická." Ďalšie snímky však odhalili, že na povrchu Pluta sa nachádzajú aj neznáme objekty, ktoré sa navyše pohybovali.

Prekvapivé pohybujúce sa objekty
Medzi zverejnenými snímkami z Pluta sú aj také, kde je zreteľne vidieť, že na povrchu trpasličej planéty sa vyskytujú nejaké neznáme objekty, za ktorými zostávajú ryhy, čo by mohlo naznačovať, že sa pohybujú. Snímky z ľadovej planiny Sputnik Planum po detailnom skúmaní odhalili, že objekty by mohli byť podľa viacerých nadšencov aj dôkazom mimozemského života.

Stopy, ktoré tieto „tvory" za sebou zanechávali boli až veľmi zreteľné a optický klam sa dá jednoznačne vylúčiť. Niektorí záhadológovia v týchto tvoroch dokonca vidia akýchsi obrovských slimákov, čo NASA označila za fantazmagóriu. Keďže tieto snímky rozprúdili ďalšiu celosvetovú diskusiu medzi lovcami záhad a konšpiračnými teoretikmi, vedci z NASA prišli s jasným vysvetlením.

Objekty, v ktorých niektorí nadšenci videli slimákov, sú len špinavými odtrhnutými kusmi ľadovca od tunajších hôr, ktoré sa kĺžu po zmrznutom dusíku, ktorý je rozohrievaný vulkánmi pod povrchom Pluta. Podľa jedného z vedcov Williama McKinnona, ktorý sa na projekte New Horizons podieľa, „ sa na Zemi podobne chová vulkanická láva."

Toto vysvetlenie vedcov z NASA však pre niektorých hľadačov mimozemského života vôbec nestačilo, a preto na ďalších postupne zverejňovaných snímkach zo sondy New Horizons hľadajú ďalšie záhady tejto trpasličej planéty, ktorá podľa nich skrýva ešte veľa tajomstiev, ktoré sa bude NASA snažiť ututlať. Veď napokon posúďte sami či sú objekty na povrchu Pluta skutočne ľadovcami alebo v nich tiež vidíte nejakých obrovských slimákov.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25150 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes