ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FAKTY X: Močiar duchov pri New Orleanse - prekliala ho kráľovná voodoo?

6.1.2017 | Spektrum

Pri meste New Orleans v americkom štáte Louisiana sa nachádza veľmi tajomný močiar Manchac, ktorému miestni obyvatelia nepovedia inak ako močiar duchov. Podľa rozšírenej legendy, ktorá sa tu medzi ľuďmi rozpráva už desaťročia, ho pred viac ako sto rokmi prekliala kráľovná voodoo. Čoho sa kliatba týkala a prečo má ešte aj dnes pretrvávať?

Julia Brown - kráľovná voodoo

Na prelome 19. a 20. storočia sa mala podľa legendy pri močiari Manchac usadiť Julia Brown, ktorá bola známa aj pod menom Julie White alebo Julia Black. Bola reálnou osobou, ktorá v týchto miestach naozaj aj žila, čo má potvrdzovať aj sčítanie ľudí v Louisiane.

Narodila sa v roku 1845 matke Julie Bernard a v roku 1880 sa vydala za Celestina Browna. Keďže v tom čase ešte nemalo každé mesto lekára, pri pobrežnom meste Frenier sa na konci 19. storočia usadila Julia Brown, ktorá sa časom stala uznávanou liečiteľkou, ale aj odborníčkou na mágiu.

Keď niekto vo Frenier alebo v blízkom okolí tohto mestečka ochorel, mal možnosť ísť za lekárom buď do neďalekého New Orleansu alebo mohol využiť služby kráľovnej voodoo Julie Brown. Obyvatelia mesta Frenier ju začali brať časom ako samozrejmosť, a mnohí od nej žiadali pomoc aj bez opýtania. A práve nevďačnosť niektorých tunajších ľudí sa mala obrátiť proti nim. Keďže Julia Brown bola považovaná aj za kráľovnú voodoo, celé okolie ešte pred svojou smrťou prekliala.

Kliatba kráľovnej voodoo
Julia Brown alias Julie White bývala pri močiari Manchac, kde mala svoju chatrč. Na verande tejto chatrče ju mnohí ľudia počuli hrávať na gitare, kde okoloidúcich desila svojimi strašidelnými piesňami o svojej smrti. Slová jednej z jej piesní sa miestnym ľuďom doslova vryli do pamäti: „...jedného dňa zomriem a všetkých vás vezmem so sebou." Julie Brown sa ľudia začali báť, pretože kliatby sa ešte počas jej života napĺňali. Presvedčiť sa o tom mali ľudia, ktorí jej urobili zle, a kliatba kráľovnej voodoo ich skutočne skolila.

Tesne pred svojou smrťou celé okolie prekliala. Zomrela 28. septembra 1915, a pred strachom s kliatby sa preto väčšina obyvateľov mesta Frenier zišla na jej pohrebe pri močiari Manchac s nádejou, že jej kliatbe uniknú. Prekliatie Julia Brown sa však skutočne naplnilo, pretože v deň jej pohrebu sa prehnal touto oblasťou silný hurikán, ktorý zrovnal so zemou nielen mesto Frenier, ale ešte aj ďalšie dve mestečká.

Zomreli stovky ľudí. A aj pri pohrebe Julie Brown tak boli okrem nej v močiari Manchac pochované ďalšie desiatky ľudí, ktorí sa jej pohrebu zúčastnili. Išlo v prípade tohto hurikánu len o náhodu alebo ho skutočne svojou mágiou privolala miestna kráľovná voodoo?

Z močiara sa tak stal jeden veľký masový hrob a v celej tejto oblasti sa až do dnešného dňa odohráva množstvo paranormálnych javov - od rôznych zvukov až po desivé prízraky. V chatrči, ktorá akoby zázrakom celý hurikán v roku 1915 prežila, je ešte aj dnes počuť nevysvetliteľné zvuky, ale aj hlas a spev Julie Brown.

Celú oblasť už niekoľkokrát navštívili aj lovci duchov, ktorí paranormáne javy zaznamenali. Kliatba Julie Brown je vraj nad celou oblasťou stále cítiť a podľa viacerých ľudí stojí aj za kolapsom takmer 37 kilometrov dlhého mosta cez Manchac v roku 1976, kedy zomrelo niekoľko ľudí, ktorí aj s autami zmizli v močiaroch.

Mnohí ľudia si dokonca myslia, že aj za hurikánom Katrina, ktorý v tejto oblasti vyčíňal v roku 2005, opäť stojí kliatba Julie Brown. Budú sa aj ďalšie nešťastie v okolí mesta New Orleans pripisovať kliatbe kráľovnej voodoo alebo sa len poniektorí ľudia praktizujúci voodoo náboženstvo takto snažia vysvetliť prírodné javy, ktoré sa tu často vyskytujú?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes