ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Marco Polo – slávny cestovateľ, ktorý zrejme ani neexistoval

23.11.2016 | Spektrum

V takmer každej rozsiahlejšej encyklopédii sa môžete stretnúť s menom Marco Polo, ktorý sa narodil asi v roku 1254 a bol vraj benátskym cestovateľom. V roku 1271 mal uskutočniť cestu cez Arménsko, Perziu, Turkménsko a púšť Gobi do Číny až na dvor veľkého mongolského chána Chubilaja.

Do Benátok sa vrátil po dlhej a vyčerpávajúcej ceste až v roku 1295 a vďaka svojim dobrodružstvám, znalostiam a bohatstvu, ktoré nadobudol sa z neho stal svetoznámy benátsky cestovateľ a kupec. Príbeh ako z rozprávky. Dnes sa však takmer všetci historici zhodujú v tom, že v skutočnosti ide len o vymyslenú postavu slávneho spisovateľa.

„Legenda" menom Marco Polo
Benátčan Marco Polo sa mal presláviť hlavne tým, že sa ako prvý Európan dostal až do Číny, kde sa stretol s mongolským chánom Chubilajom, zakladateľom cisárskej dynastie Jüan, ktorá vládla v Číne od roku 1271 do roku 1368. A práve v rokoch 1275 až 1292 sa mal do služieb chána Chubilaja dostať aj Marco Polo, ktorý mal byť podľa legendy aj správcom provincie Jang-čou.

FAKTY X: Tajomné talianske lietadlo z druhej svetovej vojny, ktoré škodilo obom stranám

Ako však historici zistili, v čínskych záznamoch, ktoré sú veľmi podrobné a píše sa v nich aj o správcoch jednotlivých provincií a dôležitých osobách v tom ktorom meste, sa nenašla ani jediná zmienka o Marcovi Polovi. A možno aj z tohto dôvodu sa mesto Benátky veľmi nechváli svojím najznámejším „rodákom", pretože ani v Benátkach vôbec neexistuje presvedčivý dôkaz o živote a existencii Marca Pola.

Dokonca ani historikom sa nepodarilo nikde nájsť nejaké zmienky o rode slávneho benátskeho cestovateľa a už v 15. storočí o ňom nie je žiadny záznam. Historici len predpokladajú, že členovia jeho rodiny (ak vôbec existovali) si nechali zmeniť priezvisko Polo na Milion, aby sa tak odlíšili od ďalších benátskych rodín s rovnakým priezviskom.

Zaujímavosťou je, že v Benátkach nájdete aj dom Corte del Milion, ktorý bol vraj kedysi domovom Marca Pola, no prečo na viacerých tunajších domoch môžete nájsť plakety, na ktorých je napísané, že práve v nich žil Marco Polo, je otázne. Z toho jednoznačne vyplýva, že plakety Marca Pola sú len lákadlom pre turistov a žiadna z nich nemôže jednoznačne potvrdiť to, že práve v tom alebo onom dome žil slávny cestovateľ.

Pred niekoľkými rokmi sa síce v historických dokumentov mesta Benátky podarilo nájsť závet spísaný 9. januára 1323 mužom, ktorý sa volal Marco Polo (podľa encyklopédií Marco Polo zomrel v roku 1324), kde bol aj uvedený zoznam vecí orientálneho pôvodu ako napríklad hodváb či rebarbora.

FAKTY X: Busta Ježiša Krista, ktorá krváca a plače. Vedci si to nevedia vysvetliť

Tieto veci však nemusia ani podľa historikov vôbec znamenať to, že tento Marco Polo musel byť v Číne. V tom čase už totiž Európa obchodovala aj s Čínou, a preto podobné veci ako hodváb mohli mať doma už viacerí Benátčania. Navyše v benátskych archívoch sa nenachádza nič, čo by poukazovalo na priamy kontakt Marca Pola alebo jeho rodiny s Čínou.

Slávny Príbeh Marca Pola
Ako sa teda do povedomia ľudí na celom svete dostal benátsky kupec a cestovateľ Marco Polo? Môže za to jedna jediná útla knižočka, ktorá popisuje dobrodružné cesty slávneho cestovateľa. Knihu s názvom Príbeh Marca Pola (neskôr známu pod názvom Milión) napísal spisovateľ Rustichello da Pisa, ktorý žil v 13. storočí a bol obľúbeným autorom anglického kráľa Eduarda I.

V rokoch 1298 až 1299 bol vraj Marco Polo vo väzení v Janove, kedy ho mali zajať po námornej bitke Benátok proti Janovu. A práve vo väzení sa mal Marco Polo stretnúť s Rustichellom, ktorému mal svoj celý životný príbeh vyrozprávať. Rustichello z jeho rozprávania potom údajne napísal knihu o slávnom benátskom cestovateľovi.

A v tom je práve háčik, pretože žiadne dôkazy o uväznení Marca Pola v Janove neexistujú, a dokonca nikde nie je zaznamenaná ani žiadna námorná bitka Benátčanov proti Janovčanom. Je teda veľmi pravdepodobné, že Marco Polo nikdy vo väzení v Janove ani nebol, a celý príbeh o Marcovi Polovi si vymyslel práve Rustichello, ktorý mal na to skutočný talent. Napísal totiž aj príbeh o kráľovi Artušovi, a neskôr odborníci zistili, že niektoré pasáže z knihy o Artušovi sa opakujú aj v knihe o Marcovi Polovi.

V súčasnosti síce existuje viac ako sto verzií príbehu Marca Pola, no tie sa od seba veľmi zásadne líšia a menili sa v priebehu storočí. Ľudia si totiž o dobrodružstvách Marca Pola čítali ešte pred vynájdením kníhtlače, a tak sa bežne dialo, že pisári prepísali len časť pôvodného textu a ďalší text si vymysleli.

Keďže sa pôvodný text o Marcovi Polovi nepodarilo nájsť, nikto dnes nevie presne povedať, čo bolo v pôvodnej verzii a čo bolo vymyslené, aj keď už dnes asi nikto neverí príbehom o jednorožcoch, ľuďoch so psou hlavou a ďalších mýtických postavách, ktoré mal Marco Polo na svojich cestách stretnúť.

V Rustichellovej útlej knižočke je aj veľa historických nepresností, kedy sa určité známe dejinné udalosti odohrali inak alebo v iných rokoch, ako boli v knihe popisované. Aj keď niektorí historici poukazujú na to, že popis Číny v knihe Príbeh Marca Pola je tak podrobný, že by si ho Rustichello len veľmi ťažko mohol vymyslieť, a preto niektoré časti musel určite niekto vidieť na vlastné oči.

To však nemení nič na fakte, že postavu cestovateľa Marca Pola si nemohol vymyslieť, pretože príbehy o Číne mohol Rustichello napísať aj podľa rozprávania iných cestovateľov, ktorí skutočne v Číne v tom čase boli.

Marco Polo je aj preto podľa väčšiny historikov len vymyslenou postavou z pera Rustichella, aj keď nevylučujú, že muž tohto mena mohol skutočne žiť, no ten nemusel mať ani poňatia o tom, že bol slávnym cestovateľom. Meno Marco Polo si tak mohol Rustichello len prepožičať pre svoju slávnu legendárnu postavu, ktorá ho ako tvorcu prekonala tak, že jeho samotného pozná len veľmi málo ľudí, no o Marcovi Polovi sa ešte aj dnes hovorí na celom svete.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18132 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes