ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Kto si chodí pre ľudí na smrteľnej posteli?

14.8.2014 | Spektrum

Niektorí svetoví psychológovia sú presvedčení, že viac než polovica ľudí, ktorí sú pred svojou smrťou pri vedomí, sa stretávajú s bytosťami zo sveta mŕtvych. V drvivej väčšine prípadov prichádzajú za umierajúcimi blízki príbuzní, ktorí sú už po smrti. Odborníci, ktorí sa týmto prípadom venujú dlhé roky hovoria, že to určite nespôsobujú halucinácie. Aké zážitky teda prežívajú ľudia tesne pred smrťou?

Keď prichádza smrť...
Zážitky ľudí na smrteľnej posteli, ktoré sa označujú skratkou DBV (z angličtiny Deathbed Visions) sú úplne iné ako svedectvá ľudí, ktorí prežili klinickú smrť označovanú ako NDE (z angličtiny Near Death Experience). Renomovaná americká psychologička doktorka Carla Wills-Brandonová, ktorá sa zážitkami ľudí na smrteľnej posteli zaoberá už niekoľko rokov, tvrdí, že DBV sa nedá vysvetliť masívnym odumieraním mozgových buniek, ako si mylne myslia niektorí odborníci.

Ľudia, ktorí tieto reálne vidiny mali, boli totiž v rozmedzí niekoľko hodín až dní pred svojou smrťou, a preto musel mozog pracovať v normálnom režime. Pokiaľ by sa totiž mozgová činnosť významne zmenila, bola by zrejme narušená schopnosť súvisle komunikovať. To potvrdili nielen lekári, ktorí sa s ľuďmi na smrteľných posteliach rozprávali, ale aj ich príbuzní, ktorí s nimi trávili posledné chvíle pred smrťou. Môže to byť teda dôkaz o existencii iného sveta, či dimenzie?

Vo väčšine zdokumentovaných prípadov prichádzajú za ľuďmi, ktorí sú tesne pred svojou smrťou blízki príbuzní, ktorí im zrejme majú uľahčiť odchod zo sveta živých. V niektorých prípadoch však za umierajúcimi prichádzajú úplne cudzí ľudia. Najčastejšie podľa ich popisov vídajú akúsi neznámu ženu, no v niektorých prípadoch dokonca celé skupiny cudzích bytostí, ktorých prítomnosť si umierajúci vyložene neželajú, o čom hovoria aj nemocničnému personálu. Niektoré sestričky, či ošetrujúci lekári, ktorí sa s umierajúcimi ľuďmi stretávajú veľmi často, a počujú o tom, že dotyční vidia niečo nezvyčajné, vedia, že smrť je už blízko.

O osobnom zážitku hovorí aj sama doktorka Carla Wills-Brandonová, ktorá chodila do nemocnice za svojou chorou matkou: „Moja matka za posledný rok neustále prichádzala a odchádzala z nemocnice. Pri každom prijatí bola na pokraji smrti. Bola schopná súvislého uvažovania, netrpela preludmi. Raz v nemocničnej izbe, asi o druhej hodine ráno, keď bol všade pokoj, moja matka pozerala dverami svojej izby do nemocničnej chodby. Opýtala som sa jej, že čo vidí. A ona s tichým pokojom odpovedala: „Ty nevidíš? Chodia chodbou celé dni a noci. Sú mŕtvi." Kto boli tieto pre ostatných ľudí neviditeľné bytosti?

Nikto sa smrti nebojí...
Reč bude samozrejme o tých, ktorí sa s prichádzajúcou smrťou zmierili, a navyše za nimi prichádzajú ich dávno zosnulí príbuzní. Na rozdiel od zdravých ľudí, ktorí si myslia, že videli ducha, ľudia s posmrtnými víziami nepociťujú žiadny strach. Práve naopak, sú naplnení radosťou a úľavou, ako o tom hovorí aj americký bádateľ Stephen Wagner. Sú teda umierajúci ľudia schopní vidieť svet, do ktorého už čoskoro vstúpia?

Aj Stephen Wagner popisuje príbeh ženy, ktorá sedela pri smrteľnej posteli svojho otca. Jej umierajúci otec sa pozeral do rohu miestnosti, v ktorej ležal, a na tvári sa mu rozihral úsmev. Opýtal sa: „Si tu?" a dcéra samozrejme povedala, že „áno, som tu". Otec jej však povedal, že to sa nepýtal jej: „Nie. Tam. To je tvoj strýko Jerome. Myslel som si, že už ho nikdy neuvidím." A potom bol jej otec úplne nadšený, keď povedal: „A moja matka je s nimi! Hovoria, že mi prišli pomôcť. Že prišli, aby ma vzali so sebou. Ty ich nevidíš? Vyzerajú tak skvelo." Jeho dcéra sa samozrejme pozerala po miestnosti, no nikoho nevidela. O niekoľko minút jej otec vydýchol naposledy - s úsmevom na perách. Všetci príbuzní, ktorí sú svedkami podobných úkazov, sú presvedčení, že preludy, ktoré vidia ich najbližší sú len potvrdením onoho sveta. Môže mať teda človek na konci svojho života možnosť nazrieť do oboch svetov - do sveta živých a sveta mŕtvych, súčasne?

Smrť neprichádza sama...
K ďalším ľuďom, ktorí skúmajú smrť a proces umierania patrí aj americký vedec David Kessler, ktorý pracoval v Červenom kríži a v iných organizáciách, kde sa stretával s umierajúcimi. Počas svojej praxe tak zhromaždil množstvo výpovedí od ľudí, ktorí zomierali na smrteľnej posteli v jeho blízkosti, a preto vie, že bolesť a strach sa z ľudí tesne pred smrťou úplne vytratí.

Potvrdilo sa mu to aj pri jeho umierajúcom otcovi, ktorý mu na smrteľnej posteli hovoril, ako mu bude chýbať, keď zomrie. Ako mu bude chýbať ďalšie množstvo vecí, ktoré na tomto svete sú, že sa nebude môcť stretnúť s ľuďmi, ktorých má tak rád. Kesslerov otec mal takto niekoľko dní na smrteľnej posteli silné depresie, no jedného dňa sa mu psychický stav úplne zmenil. V jedno ráno povedal Kesslerov otec svojmu synovi, že tu bola jeho manželka (Davidova matka), tá však už bola dlhé roky po smrti. Jeho otec mu potom hovoril: „Díval som sa na to, čo všetko strácam, a zabudol som pritom, že zase budem s ňou. Už čoskoro ju uvidím, budeme tam na teba čakať."

Ako hovorí David Kessler, jeho otec sa tesne pred svojou smrťou doslova tešil, že sa opäť stretne so svojou ženou, a smrti a beznádeje sa už vôbec nebál. Sám Kessler hovorí: „Prichádzame do tohto sveta sami a odchádzame sami, tak sa to aspoň hovorí. Boli sme vychovaní v presvedčení, že umieranie je osamelá deprimujúca udalosť. Ale čo keď všetko, čo vieme, nie je pravda?" Môžu nás teda na našej poslednej ceste sprevádzať naši najbližší, aby nám uľahčili odchod zo sveta živých? Čo nás čaká po smrti? Môžu byť tieto dôkazy potvrdením toho, že fyzickou smrťou život nekončí?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes