ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Je hora Ben Macdui domovom záhadnej bytosti?

22.2.2017 | Spektrum

Druhá najvyššia hora Škótska - Ben Macdui s výškou 1309 metrov nad morom, ktorá je súčasťou pohoria Grampiány v strednom Škótsku, ukrýva podľa tunajších horalov záhadnú bytosť.

Škóti ju poznajú pod pomenovaním Am Fear Liath Mor, teda Veľký šedý muž, ktorý je považovaný za akéhosi vládcu a strážcu hory Ben Macdui. Kto sa vraj odváži vstúpiť na jeho výsostné územie, toho začne prenasledovať. Je táto bytosť reálna alebo to je len výmysel miestnych horalov?

Vznik škótskej legendy

Prvýkrát sa Škóti o záhadnom tvorovi, ktorý má žiť na hore Ben Macdui, dozvedeli v roku 1925 od britského horolezca a cestovateľa Norman Collieho, ktorý bol profesorom na londýnskej univerzite - University College London.

Profesor Collie sa o ňom zmienil na výročnom zhromaždení Cairngormského klubu v Aberdeene, kde svoje nečakané stretnutie s neznámou bytosťou popísal. Zaujímavosťou je však to, že profesor Collie nadšeným poslucháčom rozprával o stretnutí, ktoré sa odohralo ešte v roku 1891, je preto otázne, prečo sa dovtedy o tomto senzačnom stretnutí nikomu nezmienil, a či teda môžeme jeho svedectvo považovať za dôveryhodné.

Profesor rozprával o tom, ako sa v roku 1891 za hustej hmly vracal z horského výstupu, keď zrazu za sebou započul ozvenu nejakých krokov, ako keby ho niekto prenasledoval. O krokoch, ktoré sa k nemu približovali veľmi rýchlo, povedal: „jeho kroky boli trikrát až štyrikrát väčšie ako moje."

Najprv si myslel, že sa mu to len zdá, a je to iba nejaká ozvena, no neznáme kroky ho neustále prenasledovali a bolo počuť aj padanie kameňov a prašťanie konárov. Veľmi sa preľakol a začal pred neznámymi krokmi utekať. Zastavil sa asi po štyroch míľach pri lese Rothiemurchus Forest.

FAKTY X. Našiel britský cestovateľ v Himalájach stopy yetiho?

Prítomným poslucháčom potom povedal, že do týchto miest sa už nikdy nevydá sám, pretože „je presvedčený, že na hore Ben Macdui je čosi veľmi prapodivné." Aj keď nikto z prítomných nevedel ako neznáma bytosť, ktorá prenasledovala profesora Collieho, vyzerala, jeho rozprávanie zaujalo aj pozornosť viacerých médií.

Neskôr sa profesorovi ozval aj škótsky cestovateľ a horolezec doktor Alexander Mitchell Kellas, ktorý si raz so svojím bratom Henrym v blízkosti vrcholu hory tiež všimol, že sa k nim blíži nejaká veľká postava. Keď sa dostala do priesmyku, a na chvíľu im zmizla z dohľadu, obaja sa dali na útek. Po svedectvách týchto dvoch horolezcov a cestovateľov sa k podobným stretnutiam s neznámou bytosťou priznali aj viacerí tunajší horali, ktorí sa predtým o týchto zážitkoch radšej nikomu nepriznávali.

Veľký šedý muž
Niektorí škótski horali záhadnú bytosť hory Ben Macdui aj popísali, keď hovorili o tom, že je vysoká až 3 metre, má veľmi dlhé ruky a nohy. Koža alebo srsť tejto neznámej bytosti má mať šedú farbu a na všetkých ľudí už na prvý pohľad pôsobí veľmi strašidelne. Tak vzniklo aj pomenovanie, Veľký šedý muž, ktoré sa razom rozšírilo.

Existuje africký yeti?

Príbeh o Veľkom šedom mužovi sa neskôr objavil aj v knihe spisovateľa Afflecka Greya s názvom The Big Grey Man of Ben Macdui, kde sú popísané svedectvá viacerých ľudí, ktorý sa s Veľkým šedým mužom stretli alebo ho videli.

S touto bytosťou sa stretol počas 2. svetovej vojny aj horský záchranár Peter Densham, keď sa raz nachádzal na vrchole hory Ben Macdui. Vtedy veľmi blízko pri sebe cítil prítomnosť niečoho neznámeho, a keď sa chcel v hustej hmle pozrieť, čo by to mohlo byť, nevysvetliteľne sa ho zmocnila panika a radšej vrchol hory rýchlo opustil.

Neskôr o tomto zážitku povedal: „Snažil som sa zastaviť, no bolo to veľmi ťažké, ako keby ma niekto tlačil." V roku 1965 sa dokonca na hore Ben Macdui našli obrovské stopy, ktoré boli dlhé až 42 centimetrov a vzdialenosť medzi nimi bola asi 1,5 metra. Mnohí ľudia sú preto presvedčení, že Veľký šedý muž je reálnou bytosťou a stopy patrili práve jemu.

Zjavenia Veľkého šedého muža sa vysvetľujú rôzne. Skeptici hovoria o tom, že to je len optická ilúzia, ktorú si v hustej šedej hmle vytvorí ľudská predstavivosť. Iní zase hovoria o tom, že na vrchole Ben MacDui by mohol byť dokonca vstup do inej dimenzie a Veľký šedý muž je jeho strážcom. Či je legenda o šedej bytosti zo škótskej hory skutočne pravdivá je preto otázne, no tí, ktorí sa s ním už stretli, nemali chuť sa na Ben Macdui ešte niekedy vrátiť.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes