ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Hrad Wewelsburg – nacistický Camelot: Prebiehali tu magické rituály?

19.5.2017 | Spektrum

Približne dvadsať kilometrov od nemeckého mesta Paderborn, ktoré leží vo východnej časti spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko sa nachádza tajomný hrad Wewelsburg. Postavený bol na začiatku 17. storočia a prakticky až do roku 1925, kedy sa uvažovalo o jeho rekonštrukcii, sa vôbec nevyužíval s výnimkou apartmánu pre katolíckych farárov.

V roku 1933 sa však o hrad začal zaujímať nacistický pohlavár Heinrich Himmler, ktorý ho plánoval prestavať na monumentálnu pevnosť, akési centrum nacistického duchovného života. Ako mal hrad Wewelsburg vyzerať a čo všetko sa tam odohrávalo?

Nacistický Camelot alebo Stred sveta
Keďže Heinrich Himmler bol blízkym spolupracovníkom Adolfa Hitlera, o hrad Wewelsburg sa začal zaujímať aj samotný nacistický vodca. Himmlerovi s výberom sídla pomáhal rakúsky okultista Karl Maria Wiligut, ktorý vraj vedel čítať myšlienky, ovládal pamäť predkov a videl do budúcnosti. Wiligut o hrade Wewelsburg tvrdil, že „sa nachádza v lokalite, kde sa sústreďuje nadprirodzená energia, ktorá je k hradu priťahovaná vďaka jeho trojuholníkovému pôdorysu."

Podľa Wiliguta sa v severnej veži hradu dokonca „sústreďovala pozemská aj kozmická energia." Himmler Wiligutovi plne dôveroval, a tak začal mať s hradom veľkolepé plány, v ktorých ho podporoval aj Hitler. V roku 1934 si Himmler hrad prenajal za jednu marku ročne, a hneď zaplatil na sto rokov dopredu. Megalomanská rekonštrukcia hradu a nová výstavba celého okolia, kde nemalo chýbať ani letisko spolu s elektrárňou, mala trvať dvadsať rokov. Himmlerovi sa napokon podarila dokončiť len čiastočná prestavba Wewelsburgu, ktorý sa mal podobať na Artušov hrad Camelot.

Hlavná veža, ktorá mala v priemere 1270 metrov sa mala stať hlavnou svätyňou. Pred rekonštrukciou sa v jej spodnej časti nachádzala nádrž na vodu, no po prestavbe mali tieto priestory pripomínať Artušov okrúhly stôl. Miesto okrúhleho stolu tu mal byť zapálený večný oheň, okolo ktorého sa nachádzalo dvanásť sedadiel, a kde mal byť v urnách na dvanástich podstavcoch uložený popol padlých nacistických „hrdinov".

Do stredu stropu bol umiestnený hákový kríž a celá táto miestnosť bola označená ako Himmlerova krypta, pretože sa mala stať jeho hrobkou - jemu bola určená trinásta urna. K veži malo dokonca viesť až deväť metrov vysoké schodisko, a aj keď sa začalo stavať, nikdy nebolo dokončené.

Nad kryptou bola Sieň najvyšších vodcov, ktorej podlahu tvorí čierne slnko, z ktorého vychádza dvanásť lúčov majúcich podobu runového znaku ako symbol sily alebo víťazstva. V roku 1941 bol hrad Wewelsburg pomenovaný nacistickými pohlavármi ako Stred sveta.

Odohrávali sa tu magické rituály?
Na hrade sa vraj mali odohrávať aj rituály spojené s čiernou mágiou, kedy sa tu počas pohanských obradov spievali starogermánske chorály. Pri magických rituáloch sa tu podľa viacerých legiend vyvolávali duchovia germánskych predkov a dokonca tu malo dochádzať aj k pokusom oživovania mŕtvych.

Na hrade sa nachádzala aj obrovská knižnica, ktorá mala viaceré samostatné študovne. Každá z týchto študovní mala aj svoje meno, podľa toho, k čomu bola určená. Bola tu napríklad študovňa Grál, kráľ Artuš, Krištof Kolumbus, Árijec a ďalšie.

Uvádza sa, že práve na tomto hrade sa zhromažďovali rôzne magické knihy a alchymistické dokumenty, ktoré využívali na štúdium nacistickí pohlavári zaoberajúci sa mágiou, okultizmom a rôznou mystikou.

Čo všetko sa na hrade Wewelsburg odohrávalo, už asi navždy zostane obostreté rúškom tajomstva. Himmler totiž na konci 2. svetovej vojny, kedy už bolo jasné, že ju nacisti prehrajú, vydal rozkaz zničiť celý hrad Wewelsburg.

Hlavná veža bola síce čiastočne poškodená výbušninami a následný oheň poškodil vonkajšok hradu, no hrad sa nacistom aj vďaka slabým náložiam nepodarilo zničiť. Čo všetko si z hradu nacisti odniesli a čom tam nechali, tiež nie je známe. V súčasnosti je už hrad po rekonštrukcii a slúži ako múzeum, ktoré má pripomínať zvrátený nacistický režim.

Autor: Recber
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka sa ráno zobudí a vykríkne: Bože ved ja nič nevidím... Otvorí oči a povie: AHA...

 
Virtuálny barPrairie Oyster Prairie Oyster
  • 3 cl vodky
  • 1 vajce
  • 2 streky octu
  • 1 lyžička worchestrovej omáčky
  • 1 lyžička kečupu
  • 2 streky tabasco
  • soľ
  • čierne mleté korenie
 
Hra na dnes