ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Geneticky znetvorené „dieťa“ z francúzskeho mesta Vichy

17.2.2017 | Spektrum

Ľudia postihnutí rôznymi genetickými anomáliami a poruchami boli v minulosti vyhľadávaní hlavne majiteľmi cirkusov, ktorí vedeli veľmi dobre zarobiť na ich nešťastí. Preto sú mnohé ľudské monštrá a netvory, ako ich zdraví ľudia počas ich cirkusového vystúpenia nazývali, z historického hľadiska aj celkom dobre zadokumentované.

Viacerí znetvorení ľudia sa dokonca stali slávnymi, čo sa však už nedá povedať o skutočnom monštre alebo zdeformovanom jedincovi, ktorý sa narodil vo Francúzsku koncom 19. storočia. Podľa vtedajších odborníkov to totiž nebol ani človek, ale akýsi kríženec človeka a opice.

Najzáhadnejšie zmutované „dieťa"

O „dieťati", ktoré je ešte aj dnes pre súčasných genetikov obrovskou záhadou, sa svet dozvedel až v roku 1973, teda až 76 rokov po jeho narodení a smrti. O jeho existencii sa v knihe Monstres et monstruosités (Netvory a obludnosti), ktorá vyšla v roku 1973 vo vydavateľstve Albin Michel, zmienil francúzsky spisovateľ Patrice Duvic.

Ten sa o tomto monštre dozvedel zo spisu primára pôrodnice vo Vichy Dr. Amieho Therrea a profesora biológie na univerzite v Štrasburgu Louisa Bounoureho, ktorý vyšiel pod názvom „Anencefalus opičieho typu z pôrodnice vo Vichy" (anencefalus je monštrum bez kosteného lebečného krytu a bez mozgu).

V spise sa písalo, že 6. januára 1897 porodilo 16-ročné dievča o 7. hodine ráno v pôrodnici vo Vichy nemanželské dieťa, ktoré žilo len niekoľko minút. Bol to hermafrodit (obojpohlavný jedinec), ktorý bol postihnutý nezvyčajnou anomáliou, keďže mu chýbal mozog a jeho lebka sa končila v úrovni očí.

Znetvorené „dieťa" meralo na dĺžku 44 centimetrov, malo dlhé končatiny, veľké okrúhle oči, plochý nos ako opica, veľké uši, a hrudník bol typický pre antropoidov (ľudoopov). Chýbal mu aj palec postavený oproti ostatným prstom, čo je základným rozdielom medzi človekom a zvieraťom. Celá jeho monštruózna stavba tela bola podľa doktora Therrea zapríčinená geneticky, nie kvôli chýbajúcemu mozgu.

Doktor Therre ďalej v spise uvádza, že znetvorené „dieťa" bolo podľa neho plodom sexuálneho spojenia 16-ročného dievčaťa s opicou. Viaceré fakty, ktoré doktor zistil, mu túto domnienku len potvrdzovali.

Hľadá sa otec monštra
Doktor Amie Therre zistil, že 16- ročné dievča žilo len s otcom v maringotke, v ktorej mali aj opicu. S nikým iným sa vôbec nestýkali. Opica bola podľa slov dievčaťa jej jediným spoločníkom, pretože ona sama sa na príkaz otca nesmela s nikým z okolia stretávať.

Opica bola na dievča veľmi citovo naviazaná, čo sa potvrdilo aj po odchode dievčaťa do pôrodnice. Opica už na druhý deň po odchode dievčaťa, ktoré bolo v tom čase už po pôrode, zahynula pravdepodobne od žiaľu. Otcom zmutovaného novorodenca mohol byť tak podľa doktora Therrea len otec dievčaťa alebo opica. Otec aj dievča však incestný pomer zásadne popreli, čo napokon potvrdilo aj predpôrodné vyšetrenie v nemocnici.

Všetko by teda potvrdzovalo hypotézu doktora Therrea, že monštruózny novorodenec je fakticky kríženec človeka a opice. Doktor však vedel, že medicína pokladá kríženie dvoch druhov prirodzenou cestou za absolútne vylúčené.

FAKTY X: Dieťa, ktoré žilo v tme: kto bol Kaspar Hauser?


Jedinou možnosťou bola podľa neho výnimočná prírodná partenogenéza (spôsob rozmnožovania bez oplodnenia), ktorá dovtedy takýmto spôsobom ešte nebola nikdy zaznamenaná. 16-ročné dievča tak mohlo mať sexuálny styk s opicou, ale opičie spermie by iba stimulovali vajíčko, ktoré by sa rozvíjalo bez otcovho pričinenia.

To si však protirečí s faktom, že zmutovaný novorodenec bol hermafrodit, a teda mal dvojité genetické dedičstvo - od matky aj od otca. Vysvetliť tak geneticky znetvorené dieťa z Vichy je ešte aj dnes pre genetikov veľkou záhadou. Jedinou možnosťou, a to dosť pritiahnutou za vlasy je to, že by bol niekto v roku 1896 schopný laboratórne skrížiť človeka s opicou, čo už v súčasnosti nie je pre genetiku niečím nemožným.

Znetvorené dieťa, ktoré žilo len pár minút, bolo po smrti dané do roztoku a umiestnené ako vzorka v kolekcii anomálií v nemocnici Vichy. Nie je známe, či tam je ešte aj dnes.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 45974 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka sa ráno zobudí a vykríkne: Bože ved ja nič nevidím... Otvorí oči a povie: AHA...

 
Virtuálny barPrairie Oyster Prairie Oyster
  • 3 cl vodky
  • 1 vajce
  • 2 streky octu
  • 1 lyžička worchestrovej omáčky
  • 1 lyžička kečupu
  • 2 streky tabasco
  • soľ
  • čierne mleté korenie
 
Hra na dnes