ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Exorcizmus v priamom prenose

27.10.2015 | Spektrum

Reálny príbeh o vymietaní diabla sa stal v 70. rokoch minulého storočia, keď nemeckú študentku Anneliese Michel začalo prenasledovať niečo temné. Podľa niektorých lekárov trpela len epilepsiou, tomu však neverili rodičia ani samotná Anneliese, ktorá trvala po dlhoročných útrapách na exorcizme. Spoznajte skutočné vymietanie diabla v priamom prenose, ktoré bolo dôkladne zdokumentované.

Ako sa začalo peklo...
Do svojich šestnástich rokov bol Anneliese Michel úplne obyčajným dievčaťom, ktoré sa nelíšilo od väčšiny spolužiačok. Tesne pred 16. narodeninami však Anneliese v škole z ničoho nič odpadla. Učitelia aj rodičia to považovali len za únavu. Nasledujúcu noc však cítila, akoby sa do jej izby niečo tajomné vkrádalo. Začala sa modliť, ale v tom ju akási neviditeľná sila tlačila k matracu, až sa nevedela vôbec pohnúť.

Strachom sa v noci pomočila, prehryzla si jazyk, a zistila, že má zlomené zápästie aj niekoľko rebier. Presne o rok sa to zopakovalo, a preto Anneliese podstúpila neurologické vyšetrenie, ktoré však žiadnu chorobu neodhalilo. Podľa lekárov bola úplne v poriadku po fyzickej aj psychickej stránke. Záchvaty lekári vysvetlili ako svalovú slabosť v kombinácii s kŕčmi.  Všetko toto sa však zopakovalo ešte o ďalší rok udalosti nabrali rýchly spád.

Ovláda ju diabol?
Anneliese bola presvedčená, že je v nej niečo zlé. Intenzita záchvatov sa postupne zvyšovala, a kŕčovitá bolesť bola čoraz silnejšia. Vo svojej izbe dokonca počula neustále šramotenie a akési záhadné zvuky, ktoré zaregistrovali aj jej rodičia. Všetci boli presvedčení, že niečo tajomné v ich dome prebýva.

Dievčina nakoniec absolvovala desiatky vyšetrení u tých najlepších odborníkov, no nikto nevedel zistiť príčinu záchvatov. Doktori jej preto predpísali silné lieky na epilepsiu, napriek tomu, že ju nemala. Záchvaty však pokračovali ďalej a pridali sa démonické vidiny a dokonca zápach, ktorý cítila len Anneliese. Útechu preto hľadala čoraz viac vo svojej viere v Boha.

V roku 1972 preto odišla na púť do významného pútnického mestečka San Damiano neďaleko Assisi v Taliansku. Anneliese však na púti zistila, že nie je schopná pozrieť sa na obrazy znázorňujúce Ježiša Krista, a že nemôže vstúpiť ani do žiadnej kaplnky, či kostola.

Exorcizmus v priamom prenose
Rodičia boli bezradní. Pri záchvatoch Anneliese totiž neuveriteľne vrešťala, na všetko okolo sebe útočila veľkou silou, škriabala, hrýzla steny a k tomu pridávala aj vulgarizmy. Nemohla pri sebe cítiť žiadne náboženské predmety, trhala si pri tom šaty, a raz bola dokonca dva dni pod kuchynským stolom, bez jedla a spánku, a stále len štekala. Rodičia preto žiadali miestneho kňaza o vyhnanie diabla z dcérinho tela.

O oficiálne povolenie exorcizmu preto požiadal kňaz Ernst Alt, s ktorým sa Annelies pravidelne stretávala. Alt požiadal biskupa Dr. Josefa Stangla o povolenie. Ten nakoniec povolil, a exorcizmom bol poverený skúsený exorcista otec Arnold Renz. Vymietanie diabla sa oficiálne začalo 24. septembra 1975 a otcovi Arnoldovi Renzovi asistoval aj Ernst Alt. Anneliese sa exorcizmu podrobila až 67-krát a v priebehu 10 mesiacov bolo nahraných až 40 pások audiozáznamov.

Počas vymietaní Anneliese hovorila zmeneným hlasom, a niekoľkokrát aj cudzími jazykmi, ktoré sa nikdy neučila. Raz v bezchybnej hebrejčine povedala: „Sme tí, ktorí prebývajú vo vnútri“. Hlasy sa pri exorcizme rýchlo menili, ako by z Anneliese hovorilo niekoľko démonov.

Každý vymietač diabla musí pri exorcizme najprv zistiť s akým démonom má tú „česť“. To zistil aj otec Arnold Renz u Anneliese. Keď sa počas rituálu Anneliese opýtal, kto je v jej tele, hlasy odpovedali: „Jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť!“ Kňaz preto vydal príkaz, aby sa démoni sídliaci v jej tele pomenovali. A prišla šokujúca odpoveď, ktorá je aj na audiozázname: „Kain, Nero, Judáš, Hitler, Fleischmann, Lucifer“.

Posadnutá svätica?
Zdravotný stav Anneliese sa síce zhoršil, tá však odmietala hospitalizáciu a naopak trvala na vymietaní. O mesiac neskôr sa dokonca cítila lepšie a mohla si vyjsť so svojim priateľom na prechádzku. A práve na tejto prechádzke sa jej údajne zjavila Panna Mária, ktorá jej povedala, že bola vybraná, aby svojim utrpením vykúpila hriešne duše z očistca. A dávala jej na výber, buď vydrží trpieť až do konca, alebo to vzdá. Anneliese sa po zjavení uľavilo a rozhodla sa trpieť ďalej. O nejaký čas sa na Anneliese objavili dokonca stigmy.

Exorcizmus nakoniec zlyhal...
Otec Arnold Renz musel po mesiacoch vymietania prijať prehru. Pri jednom z vymietaní zistil, že démoni v tele dievčaťa to vzdávajú, keď ich kňaz prinútil pozdraviť Pannu Máriu slovami – Zdravas Mária, s tým aby z tela odišli - to aj urobili. Všetko vyzeralo na dobrej ceste, keďže aj Anneliese už začala hovoriť svojim hlasom, a povedala, že je konečne slobodná.

Vtom sa však z dievčaťa ozval silný rev, zo slovami: „Ona prichádza, ona prichádza! Veľká pani!“ Renz a Alt si mysleli, že to bola práve Panna Mária, a verili tak, že je všetko sa na dobré obráti. Opak bol však pravdou. Démoni z tela totiž kričali: „Chceme vyjsť, ale nemôžeme, pretože On to nedovoľuje.“ Otec Rentz sa ešte opýtal: „Chceš povedať, že Spasiteľ? A Anneliese odpovedala, že „áno“.

O štyri mesiace, začiatkom júla 1976 Anneliese Michel zomrela v spánku na dehydratáciu, podvýživu a nepredstaviteľné bolesti, ktoré za posledné mesiace musela podstúpiť. Jej posledné slová boli: „Maminka, ja sa bojím.“

Správa o tomto exorcizme šokovala celú kresťanskú verejnosť, a ľudia preto chceli, aby súd potrestal nielen rodičov, ale aj dvoch kňazov, ktorí sa na exorcizme podieľali. Z dôkazných materiálov boli vylúčené audionahrávky, na ktorých bolo celé vymietanie zdokumentované. Súd dokonca zakázal tieto nahrávky zverejniť do médií, a cirkev sa nakoniec od prípadu úplne dištancovala.

Arnold Renz, Ernst Alt, a rodičia dievčaťa - Jozef Michel a Anna Michel  boli odsúdení k podmienečnému trestu odňatia slobody vo výške troch rokov za zabitie z nedbanlivosti. Dva roky po smrti Anneliese prišla za rodičmi neznáma rehoľná sestra, ktorá im tvrdila, že mala videnie o tom, že telo ich dcéry je v hrobe neporušené. Rodičia sa preto rozhodli o exhumáciu Anneliese, no do tohto prípadu sa vložila nemecká vláda, ktorá hrob nechala otvoriť bez prítomnosti svedkov. Rodičom a ani nikomu inému však nebolo povolené nahliadnuť do truhly.

Fotografie, ktoré sa pri exhumácii urobili neboli nikdy zverejnené. Snažili sa nemecké úrady niečo skryť pred verejnosťou? Žiadala o to cirkev? To sa už zrejme nikto nikdy nedozvie. Anneliese Michel je pochovaná na cintoríne v Klingenbergu, a jej hrob je významným pútnickým miestom pre tisícky ľudí. Príbeh neskôr zaujal aj filmárov, a o Anneliese tak boli natočené dva filmy – Requiem a V moci diabla.

Bola Anneliese skutočne posadnutá diablom, alebo to bola obyčajná epilepsia ako tvrdili desiatky lekárov? Kto vie...

VIDEOTIP: Ak máte silný žalúdok, pozrite si záznam nižšie

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 52563 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes