ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Existuje v Číne Biela pyramída – najväčšia zo všetkých pyramíd?

7.1.2016 | Spektrum

Dnes už aj na Západe vedia, že v Číne sa nachádzajú obrovské pyramídy, o čom svedčia nielen mnohé fotografie cestovateľov, ale už aj satelitné snímky z Google maps. Pyramídy v Číne majú rôzne tvary, niektoré majú steny hladké, tak ako ich majú egyptské pyramídy, ďalšie sú zase stupňovité ako v Južnej Amerike.

Najlegendárnejšia z čínskych pyramíd je však tá najväčšia z nich - Biela pyramída, o ktorej existujú len očité svedectvá. Kde sa nachádza najväčšia zo všetkých známych pyramíd na našej planéte? A nie je to len legenda?

Záhadná, 300 metrov vysoká Biela pyramída
Prvýkrát sa svet o čínskych pyramídach dozvedel v roku 1912 od dvoch austrálskych obchodníkov. Fred Meyer Schroder a Oscar Maman sa do Číny vydali na obchodné cesty, keď v provincii Šen-si natrafili na pyramídy, ktoré im doslova vyrazili dych. Do svojho denníka si zaznamenali toto: „Ohromili nás oveľa väčšmi ako keby sme ich našli niekde v divočine. Pyramídy tu vlastne stoja na očiach celému svetu, a pritom na Západe o nich nikto nevie."

Najslávnejšie svedectvo však pochádza od amerického pilota Jamesa Gaussmanna, ktorý rutinne prelietal nad provinciou Šen-si asi 60 kilometrov juhozápadne od mesta Si-an, kedy si všimol aj obrovskú pyramídu, o ktorej neskôr hovoril takto: „Preletel som okolo jedného kopca a potom sme sa dostali nad rovinaté údolie. Priamo pod nami ležala obrovská biela pyramída. Vyzerala ako z rozprávky. Obklopovala ju ligotavá bieloba. Mohol to byť nejaký kov alebo biely druh kameňa. Zo všetkých strán bola úplne biela. Najpozoruhodnejší bol však vrchol, ktorý akoby bol z materiálu podobného drahokamu. Nemali sme kde pristáť, hoci by sme tak veľmi radi urobili. Mohutné rozmery bielej pyramídy na nás urobili hlboký dojem."

Táto pyramída, ktorá dostala meno podľa Gaussmanna - Biela pyramída, má byť omnoho vyššia ako slávna Veľká Cheopsova pyramída, ktorá má v súčasnosti 138,7 metra (predtým mala 146 metrov). Podľa odhadov Gaussmanna, ale aj ďalšieho amerického pilota Mauricea Sheahana, ktorý ju videl z lietadla v roku 1947, má byť Biela pyramída vysoká asi 300 metrov, a pri základni je dĺžka jej strany odhadovaná na 460 až 480 metrov!

Až donedávna existovala aj snímka Bielej pyramídy, ktorú po prvýkrát zverejnil austrálsky autor Brian Crowley v knihe The Face on Mars v roku 1986. Snímku urobili letecké sily USA. Ako sa však prednedávnom ukázalo, na snímke nebola Biela pyramída, ale je to hrobka cisára Wu Hana (156 až 87 pred Kristom), ktorá sa nachádzala v rovnakej oblasti ako Biela pyramída.

Čínska vláda o pyramíde mlčí
Čínski archeológovia však stále tvrdia, že žiadna Biela pyramída neexistuje. Do 90. rokov minulého storočia dokonca čínska vláda nechcela ani len počuť o tom, že by sa mali v Číne nachádzať nejaké pyramídy.

Toto tvrdenie však bolo neskôr vyvrátené satelitným prieskumom tejto čínskej oblasti, ktorý potvrdil, že severozápadne od mesta Si-an v okruhu niekoľkých kilometrov sa nachádza niekoľko desiatok pyramíd, ktoré pripomínajú mayské pyramídy z Južnej Ameriky. Keď sa Američania pýtali čínskej vlády, aké stavby to vlastne na jej území sú, dostali len strohú odpoveď, že sú to hroby čínsky cisárov z 3. storočia pred Kristom.

Tieto pyramídy stoja na neprístupnom mieste v oblasti, kde čínska vláda nechala zriadiť sídlo vojenského a kozmického výskumu, a teda bežným smrteľníkom je vstup na toto územie prísne zakázaný. V roku 1994 sa však nemeckému spisovateľovi a bádateľovi Hartwigovi Hausdorfovi podarilo vďaka dobrým kontaktom dostať k niektorým čínskym pyramídam, a tiež o nich priniesol svedectvo.

Počas dvoch expedícií do Číny našiel takmer sto čínskych pyramíd, ktoré boli vysoké od 60 až do 150 metrov, a ich vek môže byť až 5000 rokov! K Bielej pyramíde do oblasti Si-anu sa však nedostal, pretože miestne čínske úrady zaryto mlčali, a čínski archeológovia mu buď nechceli alebo nemohli pomôcť.

Kto Bielu pyramídu postavil?
O existencii desiatok čínskych pyramíd už niet pochýb, a preto západní archeológovia dodnes vedú špekulácie o ich pôvode a využití, keďže čínska vláda neumožňuje ich archeologický prieskum. Najčastejšia hypotéza hovorí o týchto pyramídach ako o miestach posledného odpočinku významných čínskych panovníkov.

A práve Biela pyramída, o ktorej zatiaľ mlčí aj čínska vláda by v skutočnosti mohla byť hrobkou prvého čínskeho cisára Čching Š´-chuang-ti (259 až 210 pred Kristom). Podľa dochovaných kroník musela byť hrobka prvého čínskeho cisára naozaj veľkolepá. Na jej stavbe sa totiž malo podieľať až 700 tisíc ľudí, no na zakrývaní vchodu do hrobky pracovala len malá hŕstka z nich. Všetci, ktorí pracovali na tomto vchode boli zaživa pochovaní, aby nikdy nebola vyzradená jeho poloha.

Kedy sa teda celý svet dozvie viac o Bielej pyramíde, ktorá má byť nielen najväčšou a najvyššou pyramídou na našej planéte, ale tiež najtajomnejším stavebným dielom ľudskej civilizácie? Čo sa môže v Bielej pyramíde ukrývať, a prečo je tak dokonale čínskou vládou utajovaná?

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9876 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes