ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Duchovia londýnskeho metra: kto údajne straší cestujúcich?

3.5.2017 | Spektrum

Najstaršou mestskou podzemnou železnicou na svete je londýnske metro - London Underground, ktorému Londýnčania hovoria aj The Tube. Londýnske metro prvýkrát otvorili 10. januára 1863 a len počas prvého dňa bolo prepravených medzi stanicami Paddington a Farringdon 40-tisíc osôb.

Dnes sa londýnskym metrom prepraví viac ako tri milióny ľudí denne, ktorí môžu na nastúpenie alebo vystúpenie využiť až 274 staníc. A práve na niektorých z týchto staníc sa môžu cestujúci stretnúť dokonca aj s duchmi, aspoň tak to tvrdia viacerí Londýnčania. Ktorí duchovia sú tí najznámejší?

Duch na najstaršej stanici

Na stanici Farringdon, ktorá bola otvorená ešte v roku 1863, kedy tam prišiel vôbec prvý vypravený vlak londýnskeho metra, sa už množstvo cestujúcich stretlo alebo aspoň počulo tunajšieho ducha. V tomto prípade sa jedná o ducha britského dievčaťa Anne Naylorovej, ktorá žila v 18. storočí.

Do českého Lukova lákajú duchovia ľudí z celého sveta


Už ako 13-ročná pracovala v obchode s klobúkmi a takmer každý deň bola šikanovaná jej opatrovníčkou a zároveň aj majiteľkou tohto obchodu. V jeden deň roku 1758 to však jej opatrovníčka prehnala a dievča pri bitke zabila.

FAKTY X: Najslávnejší taliansky prízrak - pokúša sa pomáhať ľuďom?


Jej mŕtvola bola potom zakopaná na mieste, kde dnes stojí stanica Farringdon. Prišlo sa na to pri stavebných prácach pri budovaní tejto stanice v polovici 19. storočia. Dnes sa duch tohto dievčaťa podľa množstva svedkov zjavuje na tejto stanici alebo je aspoň počuť jej prenikavý jačiaci hlas, ktorí opakovane desí cestujúcich.

Duch herca na Covent Garden

V decembri roku 1906 bola slávnostne otvorená stanica londýnskeho metra Covent Garden. Toto miesto však malo v minulosti tiež veľmi ponurú históriu. Na mieste dnešnej stanice bolo kedysi pekárstvo, kam veľmi rád chodil známy anglický herec William Terris. Ten bol v roku 1897 zavraždený pred divadlom Adelphi Theatre psychicky narušeným hercom Richardom Archerom Princeom, ktorý ho ubodal na smrť.

Podvod roka? Stroj má plašiť duchov, v skutočnosti je to len...

A práve ducha Williama Terrisa, ktorý rád chodieval do bývalej pekárne na mieste dnešnej stanice Covent Garden, tu videli viacerí svedkovia, ako sa z času na čas zjavuje prekvapeným cestujúcim. V roku 2005 sa dokonca tvorcom dokumentárneho filmu pre britskú stanicu Channel 5 podarilo zhromaždiť viacero svedkov, ktorí mali Williama Terrissa na vlastné oči vidieť.

Najstrašidelnejšia stanica metra

Väčšina Londýnčanov sa prikláňa k názoru, že najstrašidelnejšou stanicou londýnskeho metra je bezpochyby stanica Elephant and Castle, kde sa môžete stretnúť s rôznymi paranormálnymi javmi. Nielen cestujúci, ale aj zamestnanci tejto stanice hovoria o tom, že tu pravidelne dochádza k samovoľnému zhasínaniu svetiel, k zatváraniu dverí bez zjavnej príčiny, je tu počuť neidentifikovateľné búchanie a kroky, ktoré nikomu nepatria a zjavujú sa tu rôzne prízraky.

Jeden duch, ktorý sa tu zjavuje, by mal údajne patriť mužovi, ktorý na stanici metra zomrel kvôli tomu, že sa tak ponáhľal na nástupište, že zakopol a spadol pod prechádzajúci vlak. Ďalším známym prízrakom je malé dievča, ktoré pravidelne nastupuje do niektorého z pristavených vagónov, no nikdy z neho nevystúpi.

Tento paranormálny jav si už všimlo množstvo cestujúcich, a aj keď sa zamestnanci metra pokúšali túto záhadu vyriešiť, nikdy sa im nepodarilo toto dievča, ktoré do vlaku nastúpilo, ani po dôkladnom prezretí všetkých vagónov, nájsť. Z akého dôvodu na stanici Elephant and Castle straší, nevie zatiaľ nikto vysvetliť.

Stanica s krikom žien a detí
Ďalšou stanicou metra, na ktorú sa viažu tragické udalosti z dávnejšej histórie je Bethnal Green. Táto stanica londýnskeho metra bola síce otvorená v roku 1946, ale už počas výstavby sa používala ako útočisko pre obyvateľov Londýna počas nacistického bombardovania v čase druhej svetovej vojny. 3. marca roku 1943 sa tu však odohrala veľká tragédia.

Keď sa rozozvučali sirény, ktoré upozorňovali na ďalšie bombardovanie, vypukla v Bethnal Green medzi ženami a deťmi panika. Keď sa väčšina z nich chcela ukryť v rozostavanej stanici metra, bolo ušliapaných až 173 ľudí. Väčšina obetí boli ženy a deti. A akú to má súvislosť s dnešnou stanicou metra?

Od roku 1946, kedy bola stanica Bethnal Green oficiálne otvorená, tu je pravidelne počuť krik žien a detí a to z takých miest stanice, kde sa v tom čase nikto nenachádza. Potvrdilo a pravidelne to potvrdzuje množstvo cestujúcich, ktorí sú svedkami tohto paranormálneho javu. Mnohí ľudia sú presvedčení, že krik žien a detí pochádza práve z osudného dňa, kedy tu množstvo žien a detí zomrelo počas jediného dňa.

Najstaršie metro na svete sa však môže „pochváliť" aj inými prízrakmi a paranormálnymi javmi, ktoré sa odohrávajú na ďalších staniciach. Veď napokon, každý deň sa týmto metrom prepraví viac ako tri milióny ľudí, medzi ktorými sú nepochybne aj Slováci, ktorí v Londýne pracujú. Vedeli by tí Slováci, ktorí sa sami londýnskym metrom prepravujú, potvrdiť alebo vyvrátiť strašidelné historky, ktoré sa medzi Londýnčanmi šíria?

Autor: Recber
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes