ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

FAKTY X: Dom tisícich dverí – najstrašidelnejšie miesto Indonézie

10.3.2017 | Spektrum

Na severe ostrova Jáva sa nachádza šieste najľudnatejšie mesto Indonézie - Semarang, ktoré je už niekoľko desaťročí známe svojou majestátnou administratívnou budovou Lawang Sewu, čo v preklade znamená Dom tisícich dverí. Táto budova však nie je povestná len svojou výnimočnosťou, ale aj paranormálnymi javmi, ktoré sa odohrávajú v podzemných priestoroch.

Ak chcel totiž ešte donedávna jávsky muž preukázať svoju odvahu a mužnosť, dlhé roky bolo na to určené práve podzemie Lawang Sewu.

Môže za to japonské väzenie?
Budova Lawang Sewu sa začala stavať v roku 1904 a v roku 1907 bola dokončená holandskou železničnou spoločnosťou Nederlandsch-Indische Spoorweg Maatschappij (NIS). Až do druhej svetovej vojny to bola len administratívna budova, všetko sa však zmenilo v roku 1942, kedy strategické územia po celej Indonézii začala okupovať japonská armáda.

Vojaci Japonského cisárstva tak zabrali aj mesto Semarang, a práve podzemie budovy Lawang Sewu si vybrali ako svoje nové väzenie. Po rýchlych stavebných úpravách sa z podzemia tejto majestátnej budovy stalo najobávanejšie väzenie celej Jávy, a možno aj práve preto patrí v súčasnosti Dom tisícich dverí k najstrašidelnejšiemu miestu Indonézie.

FAKTY X: Najdesivejšie miesto Japonska, o ktorom kolujú hrozivé legendy

Počas takmer troch rokov - od roku 1942 do roku 1945, sa v tomto japonskom podzemnom väzení odohralo množstvo prípadov mučenia, popráv a brutálneho vypočúvania.

Väzni tu za mrežami žili v krutých podmienkach a väčšina z nich to aj vďaka neľudskému vypočúvaniu a mučeniu neprežila. Kto sa raz do tohto väzenia dostal, živý z neho už nevyšiel. Jedným z mučiacich prostriedkov boli nádrže naplnené vodou, kde Japonci väzňov topili, v ďalšej miestnosti im zase stínali hlavy.

Všetky ukrutnosti, ktoré sa tu počas japonskej okupácie odohrali, zanechali podľa mnohých miestnych obyvateľov na tomto mieste nezmazateľné stopy, ktoré vidieť v podobe rôznych paranormálnych javov odohrávajúcich sa v podzemí. A niekedy netreba ísť ani do Lawang Sewu, stačí sa len počas noci v blízkosti tejto budovy započúvať do rôznych podivných zvukov, ktoré sa často z podzemia ozývajú.

Paranormálne javy na dennom poriadku
Väčšina obyvateľov mesta Semarang sa bojí do podzemia Lawang Sewu čo i len vstúpiť. Pamätníci totiž dodnes nezabudli na to, ako celé väzenie po opustení japonskej armády vyzeralo, a akú hrôzu tam našli a tieto spomienky sú neustále aj v mysliach tunajších obyvateľov.

V podzemných priestoroch sa však všetko to utrpenie, ktoré sa tu odohralo, akoby vrylo do stien, a preto nečudo, že tu je možné stále stretnúť prízraky nielen mučených väzňov, ale aj žien, ktoré tu predčasne zomreli. Zjavuje sa tu napríklad duch holandského vojaka v kompletnej uniforme aj so zbraňou, ktorí tu zahynul počas japonskej okupácie. Pri miestnosti, kde Japonci väzňom stínali hlavy je dnes možné zazrieť aj prízrak bezhlavého muža.

V roku 2009 sa tu natáčala aj reality šou a televíznemu štábu sa tu podarilo zachytiť ducha holandskej ženy, ktorá tu spáchala samovraždu v čase, keď budovu obsadzovala japonská armáda. Miestni obyvatelia však majú najväčší strach z upírieho ducha, ktorému sa tu hovorí pontianak alebo kuntilanak. Ide o ducha ženy, ktorá v podzemí zomrela pri pôrode a navždy tak zostala pripútaná k tomuto miestu.

Až do roku 2009 celá budova Lawang Sewu chátrala, napriek tomu, že v roku 1992 bola vyhlásená za kultúrne dedičstvo Indonézie. Dom tisícich dverí bol dlhé desaťročia využívaný aj v jávskom spiritualizme, kedy jávski muži preukazovali svoju odvahu tým, že v podzemí trávili noci.

O nadprirodzených javov, ktoré sa tu odohrávajú, bol natočený aj dokumentárny film a v roku 2008 sa tu natáčal aj indonézsky horor - Lawang Sewu: Dendam Kuntilanak. V roku 2011 bola časť budovy zrekonštruovaná a na konci roku 2013 politici mestskej rady schválili vykonať v podzemných priestoroch exorcizmus, ktorý mal z celého Domu tisícich dverí vyhnať všetkých zlých duchov, aby sa už miestni obyvatelia ničoho nebáli a začali využívať obnovené priestory.

To sa však veľmi nepodarilo, pretože z podzemia je v nočných hodinách stále počuť zvláštne zvuky a turisti z celého sveta toto miesto navštevujú aj kvôli paranormálnym javom, s ktorými sa tu môžu pri troche „šťastia" stretnúť.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes