ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Diablove jazero v Kazachstane – čo sa v ňom ukrýva?

8.3.2017 | Spektrum

V Národnom parku Karkaraly v severnej časti Kazachstanu sa rozprestiera na 112 hektároch nádherná nedotknutá príroda s vysokými kopcami, fascinujúcimi skalnatými útvarmi, rozľahlými lesmi a niekoľkými jazerami.

Pred jedným z tunajších jazier však varujú nielen sprievodcovia a miestni obyvatelia, ale aj rôzne turistické bedekre. Už z jeho názvu Shaitankol, čo znamená v preklade Diablove jazero, vyplýva, že sa s ním neodporúča zahrávať. Prečo?

Strašidelná legenda o jazere
Už viac ako tri storočia sa o tomto jazere hovorí, že je prekliate a ovláda ho nejaký neznámy jazerný démon, ktorý z tohto sveta uniesol už stovky ľudí. O strachu miestnych obyvateľov z jazera Shaitankol sa na začiatku 20. storočia dozvedeli aj ruskí kozáci, ktorí túto oblasť v tom čase ovládali.

FAKTY X: Záhadná spavá choroba v Kazachstane

V roku 1905 sa preto kozácky náčelník rozhodol, že údajného diabla z jazera vyženie pomocou náboženského rituálu a všetkým ľuďom tak dokáže, že sa už žiadnych nadprirodzených javov nemusia báť. Kozáci najprv okolo celého jazera postavili veľké kríže, a potom zavolali kňaza aj so svätenou vodou. Kňaz začal pri hlasnom modlení do jazera pomaly liať svätenú vodu.

Všetci prítomní však počas tohto „vymietania diabla" zostali v šoku, pretože v okolí jazera sa náhle strhla prudká víchrica, ktorá lámala stromy ako zápalky, ľudí zhadzovala z nôh a v jazere sa vytvorila obrovská vlna, ktorá z brehov vyhnala všetkých ľudí.

FAKTY X: Stepné geoglyfy v Kazachstane: odborníkov neprestávajú očarovať


Kozáci potom síce chceli celý rituál zopakovať, no miestni obyvatelia boli proti, pretože sa báli zničenia svojich domov. O tejto udalosti dokonca v roku 1905 písali aj ruské noviny. Stala sa táto udalosť tak, ako sa o nej vtedy písalo?

Navždy stratení ľudia

O kazašskom Diablovom jazere je známych veľa legiend a ukázalo sa, že viaceré z nich môžu mať reálny základ, čo sa potvrdilo aj pred štyridsiatimi rokmi. V roku 1976 pri jazere bez stopy zmizla skupina ôsmich študentov. Študenti si naplánovali svoju vlastnú výpravu po Národnom parku Karkaraly a počas jednej noci chceli prespať aj pri jazere Shaitankol.

Ako sa ukázalo, bola to ich posledná noc, pretože od tej doby sa ich už nikdy nepodarilo nájsť, napriek tomu, že sa do ich hľadania zapojilo množstvo policajtov aj vojakov. Masívna záchranná akcia, pri ktorej asistovali aj vojenské vrtuľníky prehľadávajúce široké okolie jazera, bola neúspešná.

Pri záchrannej akcii však prišlo k ďalšej tragédii po tom, keď sa vojenskí potápači rozhodli prehľadať celé dno jazera. Ešte predtým však chcela armáda zistiť aké je jazero hlboké, no ukázalo sa, že hĺbka v strede jazere sa nedala ani vojenskou technikou vôbec zmerať. Tak sa vraj mali potvrdiť aj mnohé legendy, ktoré hovorili o tom, že jazero nemá ani dno, a preto sa tu bez stopy stratili stovky ľudí.

Z piatich potápačov, ktorí sa pod hladinu jazere potopili, sa dvaja z nich už nikdy nevynorili. Všetci piati potápači boli síce istení aj lanom, no pri dvoch z nich bolo lano nejakým ostrým predmetom prerezané. Pátranie po oboch potápačoch, ktorí v jazere zmizli, bolo tiež bezvýsledné. Po tejto tragédii sa celé pátranie po skupine ôsmich študentov ukončilo.

Záhada jazera pretrváva
Viacerí bádatelia, ktorí skúmali jazero Shaitankol potvrdili, že hĺbku jazera sa im zatiaľ nepodarilo zmerať, a tí, ktorí sa do neho ponorili, hovorili dokonca o obrovskej čiernej jame nachádzajúcej sa v strede jazera s priemerom niekoľkých desiatok metrov. Ďalší odvážlivci, ktorí sa pokúšali tajomstvo jazera odhaliť, hovorili aj o podivných tvoroch, ktoré sa po brehu jazera počas noci pohybujú.

O týchto neznámych tvoroch vedia aj tunajší obyvatelia, ktorí turistom prízvukujú, aby pri jazere v noci v žiadnom prípade nestanovali. Viacerí ľudia nad jazerom dokonca videli lietať akési svetelné gule, ktoré sa medzi sebou akoby naháňali, a potom bez toho, aby rozčerili hladinu, vleteli priamo do stredu jazera. Svetelné gule bolo potom určitý čas vidieť aj pod hladinou vody ako klesajú stále hlbšie a hlbšie, až sa celkom stratili.

Niektorí záhadológovia si dokonca myslia, že v strede Diablovho jazera by sa mohol nachádzať vstup do iného časopriestoru alebo inej dimenzie, a preto sa tu odohráva toľko nevysvetliteľných javov. Môže byť aj takýto vstup do iného časopriestoru vysvetlením toho, že sa tu počas troch storočí stratilo také množstvo ľudí, a preto tu je aj z tohto dôvodu vidieť rôzne neznáme tvory?

Mnohí skeptici takýmto rozprávkam samozrejme neveria, no miestni obyvatelia v tom majú jasno - Diablove jazero je pre všetkých ľudí, ktorí sa v ňom chcú kúpať alebo pri ňom čo i len stráviť noc, smrteľne nebezpečné. Či je na týchto legendách niečo pravdivé, si napokon na vlastnej koži môže vyskúšať každý sám.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24251 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes