ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

FAKTY X: Diablova diera – brána do inej dimenzie?

24.7.2012 | Spektrum

Na severozápade USA sa nachádza štát Washington, ktorý dostal meno po prvom americkom prezidentovi Georgeovi Washingtonovi. A práve tu sa ukrýva záhadná anomália, o ktorú sa začala zaujímať aj americká armáda. Diera, ktorá sa tu nachádza je vraj tak hlboká, že sa nedá zmerať jej dno. Miestni indiáni jej hovoria Diablova diera.

Ukrývané indiánske tajomstvo...
Oblasť Ridge Manastah, ktorá sa nachádza v štáte Washington, patrí medzi najzachovalejšie miesta v celej Amerike. Tu ešte aj dnes nájdete divočinu takú, aká tu bola pred stovkami rokov. Možno aj preto sa tu zachovala jedna z najväčších záhad, o ktorej vedeli len miestni indiáni, a rozprávali si o nej svoje legendy. Na svetlo sveta sa táto diera dostala hlavne kvôli charizmatickému farmárovi Melovi Watersovi, ktorý v roku 1993 kúpil tunajší pozemok, na ktorom sa Diablova diera nachádzala.

O diere samozrejme nemal ani tušenia, povedali mu o nej až indiáni, s ktorými sa zblížil. Tí mu hovorili, aby bol opatrný, pretože na jeho pozemku sa nachádza diera, ktorá nemá dno, a vedie údajne až do samotného pekla. Waters samozrejme tejto legende neveril, no aj tak sa išiel na dieru pozrieť. Samozrejme, aj jeho diera prekvapila.

Jednalo sa o kruhovú šachtu s priemerom asi tri metre, ktorá bola navrchu obložená tehlami, o pár metrov sa však diera nachádzala už v skalnatej hornine. Farmár nakoniec dieru využíval tri roky tak, ako kedysi indiáni, ktorí do nej hádzali všetok odpad, keďže bola ako hovorili indiáni, bez dna. Raz ho však napadlo, ako je to vôbec možné, a chcel hĺbku diery zmerať.

Keď diera nemá dno...
Mel Waters sa najprv pokúšal zmerať dieru bežným spôsobom. Hodil do nej ťažší predmet, a počítal za ako dlho dopadne na dno. Z jamy sa však nikdy neozval ani ten najmenší zvuk, dokonca ani vtedy, keď do nej zakričal. Farmár preto skúsil hĺbku zmerať vlascom, na ktorého konci bolo uviazané rybárske olovko. No ani keď cievku odmotal na dĺžku dvesto metrov, dno nedosiahol.

Ako Mel neskôr priznal, Diablova diera sa stala jeho nočnou morou, pretože sa stoj čo stoj chcel dozvedieť, aká hlboká je diera na jeho pozemku. Nakúpil preto množstvo obrovských vlascov, ktoré postupne na seba nadväzoval. Závažie, ktoré bolo na jeho druhom konci tak kleslo až do hĺbky 28 kilometrov, a stále nedosiahlo dno! Ani to ho však neodradilo, preto za posledné peniaze kúpil echolokačné zariadenie, a snažil sa hĺbku diery prekonať pomocou tej najmodernejšej techniky.

No ani tak sa mu nepodarilo zistiť, aká je Diablova diera hlboká. Rozhodol sa preto toto miesto zmedializovať, a tak zavolal do rádia moderátorovi Artovi Bellovi, ktorý mal svoju show o záhadách rôzneho druhu. Mel Waters mal u ľudí obrovský úspech, a veľa poslucháčov sa chcelo o tejto diere dozvedieť viac. Napokon to však dopadlo úplne inak.

Záujem americkej armády
Mel Waters zažil o niekoľko dní veľký šok, keď sa nemohol dostať na svoju farmu. Pred jeho pozemkom ho totiž zastavili traja uniformovaní agenti, ktorí mu oznámili, že farmu mu zabrala americká armáda. Mel sa bránil ústavou, že jeho majetok je nedotknuteľný, a o kúpe pozemku s ním nikto nevyjednával. Agenti mu však predostreli lukratívnu ponuku, a hneď mu aj ukázali zmluvu o predaji pozemku.

Zmluva však mala háčik, Mel síce mal dostať za farmu priam astronomickú sumu 250 tisíc dolárov ročne, no v zmluve bola uvedená aj klauzula, že okamžite musí opustiť územie USA, a už sa sem nikdy nemôže vrátiť. Zároveň ho však agenti varovali pred tým, že ak zmluvu nepodpíše, bude ihneď zatknutý a obvinený z prevádzky laboratória na výrobu drog, keďže dôkazy sú už pripravené na jeho farme. Waters tak nemal na výber, zmluvu podpísal, a ešte v ten deň odletel do Austrálie.

Keď sa zacnie za domovom...
Mel Waters však vydržal v Austrálii necelé dva roky, a potom sa mu zacnelo za domovom. Rozhodol sa preto vrátiť do USA a tajne sa pozrieť na svoju farmu. Keď však Waters priletel do USA, tak ho od začiatku sprevádzalo nešťastie. Po prílete nasadol do autobusu, v ktorom sa strhla bitka, a tak polícia zatkla aj jeho. To však bolo jediné, čo si z pobytu v USA pamätal. Prebral sa až na to, že sa potrhaný a okradnutý prechádza po San Franciscu bez akýchkoľvek peňazí, či dokladov.

Keď sa nakoniec od ľudí dozvedel aký je dátum, zistil, že od zatknutia uplynulo už 12 dní, no vôbec si nepamätal kde bol. Nepríjemnú situáciu vyriešil tak, že zavolal opäť moderátorovi Artovi Bellovi. Ten si po jeho vypočutí samozrejme na Mela spomenul, okamžite pre neho prišiel, a poskytol mu všetko čo potreboval. Mel sa však aj napriek nepríjemnostiam chcel pozrieť na svoju bývalú farmu. Keď sa tam konečne dostal, zistil, že jeho dom je už dávno v troskách, a susedia mu povedali, že celú oblasť niekoľko mesiacov skúmala armáda. Nikto však nevedel, čo hľadali, a či niečo našli, keďže bol prísny zákaz zdržiavať sa na pozemku, ktorý zabavil štát.

Mel Waters neexistuje
Ani to však nebol koniec Watersovmu prípadu. Farmár znova vystúpil v Bellovej show, no potom sa ozvali zástupcovia americkej armády, ktorí celú historku dementovali. Art Bell si podľa nich celú historku o Diablovej diere vymyslel, a údajne nikdy neexistoval ani žiadny Mel Waters.  Armáda Bella vyhlásila za podvodníka. Art Bell sa však nezľakol ani americkej armády,  našiel ďalších svedkov, ktorí Diablovu dieru videli na vlastné oči. Jedným z nich bol Jay Nickell, rodák priamo z Ridge Manastah, ktorý dieru videl ako tínedžer.

Druhý svedok Gerald Osborn, medzi indiánmi známy ako Červený los, vypovedal, že ako malý chlapec videl miesto, kde sa diera nachádzala, a navštívil ju so svojím otcom. Ten mu hovoril o tom, že diera vedie do podzemného mesta bytostí, ktoré vraj nie sú z tohto sveta. Aj miestni obyvatelia Bellovi hovorili, že nad miestom, kde diera leží sa veľmi často objavujú podivné svetlá a rôzne diskovité objekty. Či to má niečo spoločné s Diablovou dierou je otázne.

A ako to všetko skončilo s Melom Watersom? Ten sa rozhodol svoj život zasvätiť pátraniu po tajomstve Diablovej diery. Nakoniec sa mu ozvalo niekoľko ďalších ľudí, ktorí tvrdili, že podobná diera, no ešte podivnejšia, sa nachádza v štáte Nevada. Čo tam Mel Waters našiel sa dozviete v niektorej z ďalších častí seriálu Fakty X.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes