ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

FAKTY X: Desať rán egyptských nie je len príbeh!

10.7.2012 | Spektrum

Mnohí možno z Biblie poznáte príbeh o desiatich strašných ranách, ktoré postihli Egypt, kvôli tomu, že faraón nechcel z otroctva prepustiť izraelitov, a tak Boh začal egyptskú zem postihovať hroznými ranami. Tých rán bolo desať. Je to však len mýtus, alebo sa to skutočne stalo?

Desať rán egyptských podľa Biblie
Prvou ranou, ktorá postihla Egypt, kvôli faraónovej tvrdohlavosti bola tá, kedy sa voda v Níle aj v jazerách premenila na krv, takže sa nedala piť. Druhou ranou boli žaby, ktoré zaplavili každý dom, a bolo ich toľko, že si ľudia nemohli ľahnúť ani do postele, aby po nich neliezli žaby.

Treťou ranou boli komáre, ktoré bodali ľudí aj dobytok, a nebolo možné pred nimi utiecť. Štvrtou ranou boli obrovské roje múch, piatou ranou zase dobytčí mor, ktorý zahubil väčšinu dobytka, a v celom Egypte zavládol hladomor. Šiestou ranou, ktorá postihla egyptský ľud boli vredy a ťažké horúčky, no ani po tejto rane faraón neustúpil. Egypt tak postihla siedma rana, ktorou bolo krupobitie - z nebies padali krúpy veľké ako päsť. Bola zničená všetka úroda, zahynulo veľa ľudí aj zvierat. Boh potom poslal na Egypt ôsmu ranu, a tou boli kobylky, ktoré požrali všetko, čo krupobitie nezničilo. Deviatou ranou sa stala tma, kedy počas troch dní nevyšlo slnko, a ľudia šaleli od strachu.

Poslednou desiatou ranou bol anjel smrti, ktorý kráčal Egyptom a usmrtil prvorodeného potomka v každej rodine. Až po desiatej rane faraón prepustil izraelitov z otroctva, no to sa už Egyptom niesol veľký nárek, pretože nebolo domu, v ktorom by nebol mŕtvy Egypťan. Takto nejako skrátene znie  biblický príbeh o desiatich egyptských ranách. Dlho sa tento príbeh považoval za obyčajný mýtus, no vedci z National Geografic Society potvrdili, že príbeh sa zakladá na skutočnosti.

Vedecké vysvetlenie egyptských rán
Pomocou rádiometrického datovania stalagmitov egyptských jaskyniach dospeli vedci k názoru, že asi pred tromi tisícročiami postihla Egypt prudká klimatická zmena, ktorá zapríčinila desať egyptských rán. Všetko sa to stalo za vlády faraóna Ramzesa II.  Táto zmena podľa paleoklimatológa Augusta Maginiho spôsobila náhly nárast teplôt, a suché počasie viedlo k rapídnemu poklesu zrážok. Hladina Nílu výrazne poklesla a veľtok sa tak zmenil na plytkú rieku plnú bahna.

A práve v tejto stojatej vode sa to všetko začalo. V Níle došlo k prudkému premnoženiu riasy
oscillatoria rubescens, ktorá je známa pod názvom burgundská krv. Ak je tejto riasy veľké množstvo zafarbí rieky a jazerá do červenej farby. Voda sa tak stáva otrávenou, kde je plno rozkladajúcich sa mikroorganizmov, ktoré uvoľňujú hormóny. A práve tie vedú k premnoženiu žiab, ktoré však v takto otrávenej vode nemôžu žiť, a preto vyliezajú na breh. 

Žaby dlhšie bez vody hynú, a ich rozkladajúce sa telá lákajú húfy múch. Súčasne sa v bahnitých kalužiach rodia roje komárov. Muchy aj komáre sú však prenášačmi infekčných chorôb, a tak najprv zasiahnu dobytok, ktorý postihne mor. Rozškriabané bodnutia dobytka však spôsobia ochorenie ľudí, ktorí začnú trpieť rôznymi vredmi a horúčkami.

Siedmou ranou bolo podľa Biblie krupobitie, a to podľa nemeckej klimatologičky Nadine von Blohmovej spôsobil gigantický výbuch sopky Théra, ktorý sa odohral práve pred tromi tisícročiami. Podľa počítačového modelu Blohmová zistila, že oblaky popolu sa nad Egyptom zrazili s búrkovým frontovým pásmom, čo vyvolalo silnú búrku s krupobitím. Súčasne sa však zmenili vzdušné prúdy, ktoré nad Egypt priniesli obrovské roje kobyliek.

Sopka Théra však aj naďalej chrlila popol a lávu, až nakoniec v poslednej gigantickej explózii zničila sama seba. A práve kvôli tomu sa do ovzdušia dostali obrovské množstvá popola, ktoré mohli podľa klimatológov bez problémov zatieniť slnko a vyvolať biblickú tmu.

Vysvetlenie desiatej rany je prozaické, a súvisí s egyptským zvykom, kedy v čase núdze dostávajú svoj diel potravy len prvorodení potomkovia, a ostatní musia čakať, čo zostane. Ak však bolo obilie nakazené jedovatými plesňami, stali sa práve prvorodení obeťami klimatickej katastrofy.

Vedci preto veria, že desať egyptských rán nebol obyčajný mýtus, ale reálny príbeh, ktorý sa stal pred tromi tisícročiami za vlády Ramzesa II. Podľa nich netreba za ranami vidieť len Boha, ktorý chcel faraóna donútiť prepustiť izraelitov z otroctva, ale aj klimatické zmeny, ktoré postihli celý Egypt.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes