ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Brutálna vražda herečky: ostane naveky nevyriešená?

17.7.2017 | Spektrum

V análoch nevyriešených zločinov je len málo zápisov, ktoré vyvolávajú také zimomriavky, ako Black Dahlia. Vražda „Čiernej Dahlie", ktorá sa odohrala 15. januára 1947, ostane zrejme naveky záhadou. Upozorňujeme, že opis miesta činu nie je vhodný pre slabšie povahy.

Elizabeth Shortová sa do dejín zapísala ako Čierna Dahlia. Väčšinu života strávila striedavo v Bostone a v Miami a len posledných šesť mesiacov strávila v Los Angeles. Práve tu našla vo štvrti Leimert Park okolo desiatej večer jej telo Betty Bersingerová. Lepšie povedané, objavila masaker.

Vraždy, ktoré zmenili stredovekú históriu


Trup Čiernej Dahlie niekto kúsok nad pásom prerezal a časti oddelil. Z brušnej dutiny vytiahol vnútornosti na ne položil zadok nebohej. Nohy mŕtvoly doširoka roztiahol a lakte zasa zlomil do pravých uhlov, takže celá kompozícia mŕtvoly bola desivo groteskná. Vrah akoby mal desivý zmysel pre humor, takže Elizabethinu tvár rozrezal od ucha k uchu, pričom rana prechádzala ústami. Obeť mala navyše dorezané prsia a zlomený nos.

Masaker na farme Hinterkaifeck: Kto čakanom zabil šesť ľudí?

Pitva neskôr ukázala, že obeť pred smrťou mučili. Smrť nastala v dôsledku traumatického šoku a úderov tupým predmetom do hlavy. Na rozrezanie trupu použil vrah obyčajný kuchynský nôž, ako sa však zistilo, na miesto činu ju musel nejako dopraviť. Svedčil o tom nedostatok krvi v okolí, kde pani Bersingerová prežila zrejme najhorší zážitok v živote.

Milé chlapča? Stal sa z neho bezcitný vrah


Čierna Dahlia bola nezvestná od 9. januára. Čo sa s ňou dialo behom nasledujúcich šiestich dní je neznáme a podľa mnohých je práve toto obdobie kľúčové k vyriešeniu prípadu a odhaleniu páchateľa.

Tajomstvom naopak nie je pozornosť, ktorú médiá vražde venovali. Až od novinárov dostala Elizabeth prezývku Čierna Dahlia, ktorá bola tak trochu dvojzmyselná. Na jednej strane dodávala obeti auru nevinného dievčaťa, ktorého nevinnosť sa vo veľkomeste stala obeťou skúsených predátorov. Na strane druhej ju však mnohé noviny bez dôkazov označovali za profesionálnu sexuálnu spoločníčku, takže jej smrť, hoci bola brutálna, sa tak trochu dala očakávať.

Vyšetrovanie však nikdy nepreukázalo, že by sa Elizabeth živila ako spoločníčka či dokonca prostitútka. V podstate však neviedlo nikam. Policajti vypočuli množstvo svedkov, ktorí mali Čiernu Dahliu vidieť počas posledných šiestich dní jej života. Do jedného buď klamali, alebo si ju zmýlili s inou ženou.

Mužom zákona sa tiež k vražde priznalo asi 60 ľudí, z ktorých len 25 mohli vyšetrovatelia skutočne považovať za podozrivých. Nikoho z nich sa ale nepodarilo usvedčiť, keďže bolo jasné, že Elizabeth nezabili.

Po niekoľkých rokoch FBI uzavrela vyšetrovanie. Pokračovať v ňom už dnes môže ktokoľvek, keďže záznamy v archíve FBI sú odtajnené a voľne dostupné verejnosti. Často si ich prezerajú profesionáli i amatéri a zhodujú sa v tom, že pátranie po vrahovi bolo mimoriadne intenzívne a detailné.

Vrah mladej Elizabeth Shortovej tak zrejme naveky ostane neznámy, hoci na verejnosť občas vyplávajú nové informácie, ktoré by ho mohli usvedčiť. Naposledy s nimi vyrukoval detektív na dôchodku Steve Hodel, ktorý tvrdí, že páchateľom bol jeho otec. A hoci má množstvo dôkazov, polícia s ním zatiaľ nebola ochotná spolupracovať. Na veľké odhalenie sa tak ešte len čaká.

Autor: Filip
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36941 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes