ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FAKTY X: Bábika smrti

13.9.2012 | Spektrum

Nad tým, že by mohla byť detská hračka nebezpečná pre celú rodinu, dnes uvažujú asi len scenáristi hollywoodskych hororov. Príbeh, ktorý sa však stal v roku 1960 vo Veľkej Británii, sa bude určite pre mnohých zdať čistou fikciou. Opak je však pravdou, skutočne sa stal, a bol podrobne zdokumentovaný.

Čo ukrýva starý dom?
Rodina Parkerová z Londýna sa v roku 1960 rozhodla, že sa presťahuje na vidiek, kde si vyhliadla síce staršiu, ale o to pôsobivejšiu viktoriánsku usadlosť Morton Towers, ktorá sa  nachádzala v kniežatstve  Cheshire a Staffordshire. Počas prvých týždňov si usadlosť začali renovovať, a všetko bolo v najlepšom v poriadku. Ich život sa však náhle zmenil po náleze bábiky, ktorú našla hlava rodiny na povale v starej skrini.

Keď pán Parker bábiku očistil od prachu a špiny, dal ju svojej deväťročnej dcére Sally na hranie. Bábika, ktorá bola dokonale oblečená v štýle viktoriánskej módy, sa ihneď Sally veľmi zapáčila. Na druhý deň, ich dcéra prišla za rodičmi s tým, že bábika sa volá Jessica, a je to jej najlepšia kamarátka. Chovanie ich dcéry sa však po pár dňoch radikálne zmenilo.

Prekliata bábika
Asi tri dni po náleze bábiky sa v noci ozval z detskej izby, kde spala Sally, prenikavý krik. Keď rodičia vbehli do izby, videli, ako sa ich dcéra na posteli triasla, a neustále vykrikovala „horí, pomoc, horí“. Rodičia sa preto dcéru snažili upokojiť, čo sa im tej noci aj podarilo. Dcérine záchvaty sa však opakovali noc čo noc, a tak k nej rodičia zavolali lekára. Ten však po jej prehliadke usúdil, že Sally je absolútne fyzicky aj psychicky v poriadku, a podľa neho to mal byť len nejaký stres zo sťahovania, ktorý by mal po pár dňoch ustať.To sa skutočne aj stalo, no zo Sally, ktoré bolo predtým veselé a hravé dievča, sa stala smutná osoba.

Už ju vôbec nebavili žiadne hračky, nechodila za kamarátkami, len celé dni presedela vo svojej izbe, kde sa rozprávala so svojou bábikou Jessicou. Rodičia videli, že dcéru strácajú pred očami, preto sa rozhodli, že dom predajú, a vrátia sa späť do mesta. Ich dcéra Sally však o tom nechcela ani počuť, stále opakovala, že v dome chce zostať aj so svojou bábikou Jessicou.

„Zachránil“ ich oheň
Ešte v tú noc, kedy sa rodičia Sally rozhodli dom predať, vypukol v dome požiar. Pán Parker preto okamžite poslal manželku von, a ihneď vbehol do izby pre svoju dcéru Sally, s ktorou sa snažil rýchlo dostať z horiacej budovy. Tesne pred dverami dcére vypadla z rúk bábika, rovno do plameňov.

Napriek tomu, že Sally prosila otca, aby Jessicu zachránil, už sa to nedalo urobiť, bolo príliš neskoro. Keď vonku sledovali, ako ich dom pohlcujú plamene, z ničoho nič sa zvnútra ozval prenikavý výkrik, ktorý znel ako nárek umierajúceho dievčaťa. V tom momente ich dcéra Sally omdlela, a prebrala sa až v nemocnici.

Sally síce bola v nemocnici po precitnutí úplne v poriadku, no šokujúce na celom príbehu bolo to, že si vôbec nepamätala na svoj život v dome, a nespomínala si ani na svoju bábiku s menom Jessica.

Prekvapivé fakty
Rodičia však boli zvedaví, ako to vlastne s ich viktoriánskym domom bolo, a preto začali pátrať v histórii, aby zistili komu vlastne patril. Prišli na to, že na prelome 19. a 20. storočia patrila usadlosť rodine Westlakeovcov, ktorých v dome rovnako ako Parkerovcov zastihol požiar, ktorý zachvátil ľavé krídlo budovy. A práve tu mala izbu ich dcérka Jessica, ktorá v plameňoch zomrela. Telo Jessicy sa nikdy nenašlo, a všetci predpokladali, že zhorela pri požiari. Niektorí miestni obyvatelia však tvrdili, že pri dome z času na čas videli jej prízrak.

Mohla teda nejako súvisieť smrť Jessicy s bábikou, ktorú mala Sally? Mohol sa snáď nejakým záhadným spôsobom do bábiky preniesť duch mŕtvej Jessicy? A prečo vlastne dala Sally bábike meno Jessica? Otázok pri tomto príbehu, ktorý sa naozaj stal, bolo viac než dosť, no nepodarilo sa na ne nájsť odpovede rovnako, ako sa nikdy nezistilo, prečo vlastne v dome, keď tam bývala rodina Parkerovcov, vypukol požiar. Záhada zostane asi už navždy nevyriešená...

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4190 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes