ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

FAKTY X: Artefakt z Cosa – zapaľovacia sviečka stará 500-tisíc rokov?

26.4.2017 | Spektrum

V 60. rokoch minulého storočia bol v kalifornskom pohorí Coso nájdený jeden veľmi podivný artefakt, ktorý vyvolal medzi odborníkmi na dlhé roky veľký rozruch.

Ak by sa totiž potvrdil jeho odhadovaný vek, ktorý mal prevyšovať pol milióna rokov, bol by to nepopierateľný dôkaz toho, že v dávnej minulosti dosiahla ľudská civilizácia vysokú vyspelosť a dejiny ako ich poznáme, by sa museli prepísať. Pochádzal teda artefakt z Cosa z veľmi dávnej minulosti alebo je starý len niekoľko desiatok rokov?

Neočakávaný nález
V kalifornskom mestečku Olancha bol ešte v 60. rokoch minulého storočia obchod s polodrahokamami a darčekovými predmetmi, ktorého traja spoluvlastníci Wallace Lane, Virginia Maxeyová a Mike Mikesell sa 13. februára 1961 vybrali do blízkeho pohoria Coso na zber rôznych minerálov. Chodievali tam pravidelne, keďže práve tu hľadali zaujímavé minerály do svojej zbierky alebo na predaj, predovšetkým geody, čo sú duté kusy horniny guľovitého tvaru, ktorých vnútro je pokryté kryštálmi.

Muž našiel v zemi stredoveký prsteň, má obrovskú hodnotu

Aj v tento deň našli rôzne geody a medzi nimi bola aj taká, v ktorej bol ukrytý podivuhodný artefakt, ktorý už na prvý pohľad nemohol zapadať do zaužívanej histórie človeka. Artefakt objavil na ďalší deň Mike Mikesell, keď sa pokúšal horninu, ktorá vyzerala ako geoda, prerezať. Keď horninu prerezal, našiel v nej niečo čo absolútne nečakal.

Vo vnútri nej bol totiž porcelánový valček, ktorý bol uzatvorený v šesťbokom obale z rozkladajúcej sa medi a v jeho strede bola dva milimetre hrubá tyčka zo striebristého kovu. Vnútrajšok horniny pokrývala vrstva skamenených mušlí, ílu a okrúhlych kamienkov, ale našli sa tam aj dva kovové nemagnetické predmety pripomínajúce klince a dokonca aj podložka pod maticu.

Všetci traja zberatelia geod boli z tohto nálezu veľmi prekvapení, pretože vedeli, že niektoré geody môžu byť staré aj pol milióna rokov. Znamenalo by to totiž, že podivuhodné predmety nájdené v takejto hornine sú podstatne staršie ako celé ľudské dejiny.

Artefakt prekvapil odborníkov
O vtedajšom skúmaní artefaktu sa zachovalo len veľmi málo záznamov, no podľa tvrdenia Virginie Maxeyovej, geológovia, ktorí túto geodu skúmali, stanovili podľa fosílií na jej povrchu vek horniny na najmenej pol milióna rokov, čo by znamenalo, že artefakt, ktorý bol zjavne umelého pôvodu, a teda ho musel niekto vyrobiť, pochádzal z doby, keď na Zemi ešte homo sapiens ani nežil.

Zlodeji pozor! Tieto artefakty sú prekliate

Problém bol však v tom, že o týchto geológoch, ktorí určovali vek horniny, nie je nič známe, nevedia sa ich mená a nepodarilo sa nikde vypátrať ani ich analýzy.

Človekom, ktorý mohol na vlastné oči potvrdiť existenciu tohto artefaktu bol Ron Calais. Ten artefakt z Cosa nielen vyfotografoval, ale aj urobil röntgenové snímky, ktoré odhalili, že kovová tyčka je upevnená na akejsi malej pružinke.

FAKTY X: Bol záhadný artefakt z Floridy dielom mimozemšťanov?

V roku 1963 bol artefakt z Cosa vystavený vo Východokalifornskom múzeu v Independence a v roku 1969 o ňom priniesol ďalšie informácie časopis INFO Journal. Vydavateľ magazínu INFO Journal Paul Willis podľa röntgenových snímok dospel k záveru, že artefakt z Cosa by vlastne mohol byť pozostatkami kusu skorodovaného kovu s vinutím, a prirovnal ho k zapaľovacej sviečke.

Podľa článku v magazíne bol už jediným majiteľom artefaktu Wallace Lane - jeden z jeho nálezcov, ktorý ho záujemcom ukazoval vo svojom dome. Už vtedy bolo veľmi podozrivé správanie Wallaceho Lanea, ktorý odmietal artefakt poskytnúť na podrobnejšie skúmanie a dokonca ho záujemcom ponúkal na predaj za 25 tisíc dolárov. V roku 1970 však artefakt z Cosa záhadne zmizol a nikto už nevedel povedať, kde sa nachádza.

Ďalšie pátranie prinieslo veľké prekvapenie
Takmer tri desaťročia sa o artefakte z Cosa diskutovalo po celom svete, pretože mal podľa mnohých odborníkov a záhadológov dokazovať existenciu pradávnej vyspelej kultúry na Zemi alebo to mohol byť dôkaz o mimozemských návštevníkoch. V septembri 1999 sa začalo nanovo pátrať po artefakte z Cosa, kedy sa hľadali aj jeho nálezcovia. Zistilo sa, že Wallace Lane je už po smrti, po Mikeovi Mikesellovi sa akoby zľahla zem a Virginia Maxeyová, ktorú novinári vypátrali, sa odmietala k artefaktu vyjadrovať.

Po internete sa začali šíriť rôzne „nepochybné" teórie, že to je sprisahanie vedcov, ktorí nález ukryli, pretože artefakt z Cosa nezapadal do evolučnej teórie. Záhadu však zrejme vyriešil spisovateľ Pierre Stromberg a geológ Paul V. Heinrich, ktorí začali pátrať po skutočnom pôvode artefaktu z Cosa.

Obaja zistili, že na začiatku 20. storočia sa v pohorí Coso ťažili nerastné suroviny a podľa ich názoru je veľmi pravdepodobné, že sa tu používali aj spaľovacie motory, a tak by nájdený artefakt mohol byť skutočne zapaľovacou sviečkou. Preto oslovili štyroch členov organizácie Amerických zberateľov zapaľovacích sviečok (aj taká existuje), ktorým rozposlali kópie röntgenových snímok artefaktu z Cosa.

Samozrejme im nepovedali, o čo sa jedná, len potrebovali poznať ich názor, o aký predmet na röntgenových snímkach ide. Všetci štyria nezávisle na sebe dospeli k rovnakému názoru, že je to bez akýchkoľvek pochybností sviečka Champion z 20. rokov minulého storočia, ktorá sa používala aj v motore automobilu Ford model T. Z týchto zistení vyplynulo, že tento automobil v nejakej upravenej verzii (alebo len motor) sa využíval pri ťažbe alebo doprave nerastov. Dokazuje to aj množstvo skorodovaných pozostatkov, ktoré by pravdepodobne zostali po zapaľovacej sviečke.

Obal, ktorý uzatváral záhadný artefakt totiž tvoril stvrdnutý íl s prímesou organického materiálu, zatiaľ čo geody majú vnútorný plášť z tvrdého kremeňa. Už po prerezaní horniny muselo byť Mikesellovi jasné, že sa nejedná o geodu, pretože tam chýbala stredová dutina a vnútorná vrstva kremenných kryštálov.

Dokonca aj Virginia Maxeyová sa tesne po objave artefaktu domnievala, že by sa mohlo jednať o predmet, ktorý môže byť starý nanajvýš sto rokov. Podľa nej, pokiaľ by tento predmet ležal v blate, ktoré potom stvrdlo a spieklo sa slnečným žiarom, mohol by vzniknúť útvar podobajúci sa na geodu.

Neskôr však aj Maxeyová zmenila názor a začala tvrdiť, že predmet je starý najmenej 500-tisíc rokov. V skutočnosti však artefakt z Cosa ležal v horách približne 40 rokov a bola to v skutočnosti zapaľovacia sviečka uzatvorená v útvare vytvoreného oxidmi železa, ktorého vznik urýchlil hrdzavejúci minerálny prach z blízkeho suchého dna Owenovho jazera.

V skutočnosti teda nešlo o záhadný artefakt starý tisícky rokov a nejednalo sa ani o zámerný podvrh, ale skôr len o zbožné prianie niektorých záhadológov a pravdepodobne aj troch nálezcov, ktorí si to neskôr uvedomili a chceli z toho vytrieskať tisíce dolárov.

V tomto prípade sa však so starou zapaľovacou sviečkou pohrala sama príroda, ktorá z neho vytvorila artefakt, ktorý v 60. rokoch minulého storočia zamotal hlavy rôznym odborníkom.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes