ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   

Deväť tvárí smrti. Takto ju videli naši predkovia

4.2.2015 | Spektrum

Ak sa povie smrtka, väčšina z nás si zrejme predstaví kostru v čiernou plášti s kosou na pleci. Existuje však oveľa viac zosobnení zubatej, a to v závislosti od toho, na akú kultúru sa človek pozerá. Týchto deväť personifikácií smrti patrí medzi najzaujímavejšie.

Mictlantecuhtli (Aztékovia)
Mictlantecuhtli bol jedným z aztéckych bohov podsvetia a vládol jeho najnižšej sekcii zvanej Mictlan. Spájali ho s pavúkmi, sovami a netopiermi a na maľbách sa zobrazuje ako krvavý kostlivec s náhrdelníkom z ľudských očí. Kňazi zasvätení tomuto bohu často praktikovali rituálny kanibalizmus.

Supay (Inkovia)
Supay bol bohom smrti a vládcom podsvetia Inkov. Ovládal rasu démonov a je podobný kresťanskému Satanovi. Inkovia sa ho báli a počas rituálov ho prosili, aby im neubližoval.

Thanatos (Grécko)
Thanatos bol bohom nenásilnej smrti. Gréci vedeli, že prichádza väčšinou k starým ľuďom a jeho príchod je náhly a neohlásený. Zobrazovali ho ako bradatého muža s krídlami a mečom nie nepodobného kresťanským anjelom. Jedného dňa ho Syzifos v strachu pred vlastnou smrťou uväznil. Boh vojny Ares sa ale rozzúril, pretože bez Thanata vojaci v bitkách nezomierali. Preto boha smrti oslobodil a Syzifa k nemu priviedol. Ten dostal od Dia trest: naveky tlačiť do kopca ťažký balvan.

Donn (Írsko)
Donn bol írskym pánom samoty a smrti. Žil v podsvetí na juhozápade Írska a verilo sa, že rozpútava búrky, aby mohol duše námorníkov priviesť do svojho panstva. Zaujímavé je, že nebol bohom, ale obyčajným smrteľníkom.

Meng Po (Čína)
V čínskej mytológii je bohyňa Meng Po paňou zabúdania. Keď je duša pripravená na reinkarnáciu, je úlohou Meng Po, aby jej vymazala pamäť. Na tento účel slúži špeciálny čaj piatich príchutí. Existujú príbehy o ľuďoch, ktorí vedeli ihneď po narodení rozprávať, pretože sa im podarilo bohyňu oklamať a čaj nevypiť.

Sedna (Inuiti)
Inuiti veria, že Sedna je bohyňou podsvetia a mora. Kedysi bola krásnou, smrteľnou ženou, ktorá žila na pobreží spolu s otcom. Raz k nej priletela čajka, ktorá jej sľúbila, že ju odnesie do krajiny prepychu a blahobytu. Sedna súhlasila, no napokon zistila, že ju vták oklamal. Keď ju o rok prišiel otec navštíviť, čajku v hneve zabil, dcéru naložil do člna a vyrazili domov. Keď ostatné čajky zbadali, čo sa stalo ich druhovi, začali nariekať a ich krik počuť dodnes. Vydali sa po stopách vraha a otca aj s dcérou vypátrali. Rozpútali strašnú búrku a Sednin otec výmenou za svoj život sotil dcéru do vody. Tá sa ale zachytila o hranu člna a tak jej otec odsekol prsty, z ktorých sa stali veľryby a tulene.

Čajky odleteli a otec potom dcéru naložil späť do člna. Keď dorazili domov, Sedna zavolala svojich psov a tí v spánku otcovi zožrali ruky a nohy. Keď sa ten prebudil, preklial svoju dcéru. Vtom sa zem roztrhla a pohltila Sednu, otca i psy. Od tých čias Sedna vládne podsvetiu.

Ankou (Kelti)
V severozápadnom Francúzsku Kelti verili, že Ankou je personifikovaná smrť. Bol to napoly človek a napoly kostlivec, ktorého úlohou bolo strážiť cintoríny a duše, ktoré ich obývajú. Vravelo sa, že Ankouom sa stane človek, ktorý ako zomrie 31. decembra ako posledný. Po zotmení Ankou jazdil krajinou na voze, ktorý ťahali kostry koní, a zbieral duše mŕtvych. Keď mal voz plný, priviezol ho kráľovi podsvetia Anaonovi.

Giltine (Litva)
Giltine bola mladá atraktívna žena, až kým ju jedného dňa na sedem rokov neuväznili v rakve. Keď z nej vyšla, bola stará a škaredá, mala modrý nos a jedovatý jazyk, ktorým olizovala ľudí odsúdených na smrť. Bola bohyňou smrti a zároveň jej personifikáciou. Cez deň sa túlala po cintorínoch a hľadala telá, ktoré by mohla olízať, aby si doplnila zásoby jedu.

Aita (Etruskovia)
Aita bol etruskou personifikáciou smrti, ktorá mala podobu démona s vlčou hlavou. Často sa tiež zobrazoval ako bradatý muž s plášťom z kože vlka. Aita viedol duše mŕtvych do podsvetia a existuje podoba medzi ním a gréckym Hádom.

Autor: Liam

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 25216 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barOrange Summer Orange Summer
  • 3 cl jahodovej šťavy
  • 1 lyžička cukru
  • 5 cl pomarančovej šťavy
  • 3 cl citrónovej vodky
  • jahoda
  • kúsok pomaranča
 
Hra na dnes