ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Desivé tajomstvá Paríža

12.8.2017 | Spektrum

Mesto na Seine nemá len románovú minulosť. Stalo sa často dejiskom desivých filmov, príbehov a rozprávaní a tieto temné stránky histórie sa tiahnu až do súčasnosti. Pritom tie najtemnejšie zákutia parížskych ulíc sú stále otvorené verejnosti a vy si na ne môžete siahnuť. Len treba vedieť, kam zamieriť.

Parížske katakomby

Katakomby sa rozkladajú 190 kilometrov pod Parížom. Kedysi slúžili na dolovanie kamenia, ale v roku 1891 našli svoje nové uplatnenie. Ako sa budoval Paríž a rozširovala sa metropola, bolo potrebné nájsť riešenie pre množstvo cintorínov, ktoré už neslúžili. Preto sa chodby katakomb začali lemovať ostatkami ľudí. Dnes je tu „pochovaných“ viac ako šesť miliónov tiel. Vstup do priestorov nájdete vedľa stanice metra Denfert-Rochereau.

Cintorín Père Lachaise
Jediné, čo na tomto cintoríne nebožtíci nenájdu je pokoj. Pretože ide o najnavštevovanejší cintorín v celom Paríži. Má rozlohu 44 hektárov a je to raj pre všetkých, ktorých láka zádumčivá mystika smrti. Cintorín založili v roku 1804, to znamená, že tu leží množstvo velikánov devätnásteho storočia, ale napríklad aj Jim Morrison, ktorý zomrel v Paríži v roku 1971. Zapáliť sviečku môžete aj osobnostiam ako Etith Piaf, Marcel Proust, Honoré de Balzac, Chopin, či Oscar Wilde.

FOTO: Dedina postavená z lodí: Bývanie ako z rozprávky

Múzeum Deyrolle

Toto nie je tak celkom obyčajné múzeum. Ale čo je v Paríži tak celkom obyčajné? Ide o priestory, ktoré obľubujú najmä zberatelia kuriozít. Pretože múzeum je spojené s obchodom a pripomína priestor, ktorý ste si predstavovali ako Šikmú uličku v Harrym Potterovi. Áno presne tak úchvatne a čarovne. Plný vypreparovaných zvierat, starožitností a všehochuti.

Frochot

Tento dom v oficiálnych príručkách nenájdete, ale stačí sa pýtať miestnych v štvrti Pigalle a tí vás radi nasmerujú k zámočku z 19. storočia, kde má strašiť, keďže tu zahynulo už niekoľko ľudí za nevysvetliteľných okolností. Mimochodom práve tento dom bol kedysi aj príbytkom Victora Huga aj Alexandra Dumasa, dokonca tu istý čas trávil aj Pablo Picasso. Múry tak boli svedkami rôznych pikantérií a aj smrti dvoch hudobníkov, či mladej dámy, ktorá sa má dodnes prechádzať po schodoch.

Múzeum Fragonard
Malá slovenská aférka so zakazovaním výstavy mŕtvych tiel vo Francúzsku nenájde pochopenie. Práve tu v roku 1766 vytvoril lekár Fragonard zbierku, kde sústredil podivné a skutočne desivé plastiky ľudských tiel a aj iných tvorov, na ktorých nie je všetko reálne, ale áno, je na nich aj dosť skutočných pozostatkov mŕtvych. Nič pre slabé žalúdky a ľudí, ktorí neznášajú pohľad na smrť tvárou v tvár.

Autor: Marcos
Foto: Profimedia.sk


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáš sa v Tour de France?
Otestovalo sa 1451 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes