ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte

14.2.2017 | Spektrum

Svet pozná nielen „oficiálnych" sedem divov sveta. Takmer na každom kroku môžeme nájsť ďalšie fascinujúce miesta, ktoré stoja za zmienku. Nechajte sa zlákať potulkami a navštívte s nami miesta, z ktorých človek doslova stráca dych.

Ryžové terasy na Filipínach

Ide o dvetisíc rokov staré terasy, ktoré ležia v nadmorskej výške okolo 1 500 metrov. Do hôr Ifugao v Kordillerách ich vytesali predkovia domorodých obyvateľov. Archeologické nálezy ukázali, že ich vytvorili ručne len s minimálnym použitím nástrojov.

ROZHOVOR: Slovenský pár, ktorý precestoval už 30 krajín

Zavlažovací systém privádza čerstvú vodu, ktorá steká z vrcholkov kopcov. Udržať ich funkčné si vyžaduje spoluprácu celej komunity, ktorá spočíva v detailných poznatkoch o vlastnostiach pôdy, plánovaní výsadby, hubení škodcov či rešpektovaní cyklov Mesiaca.

Levia skala na Srí Lanke

Levia skala, známa aj pod názvom Sigiriya, je starobylá, dvesto metrov vysoká skalná pevnosť. Kedysi bola dômyselne opevneným kráľovským palácom a neskôr slúžila ako budhistický kláštor. Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, pretože vo svojich útrobách ukrýva vzácne starobylé obrazy a fresky. Po absolvovaní 1 202 schodov sa pred vami zjavia v plnej kráse fresky žien, pravdepodobne konkubín, ktorých bolo pôvodne až 500.

Veža Hercules v Španielsku

Herculova veža je staroveký rímsky maják, ktorý sa majestátne týči na polostrove La Coruňa. Od centra mesta s rovnakým názvom je vzdialený asi 2,4 kilometra. Maják má výšku 55 metrov a ponúka nádherný výhľad na severné atlantické pobrežie Španielska. Ide o najstarší rímsky maják, ktorý je ešte stále v prevádzke.

Toruň v Poľsku

Vedeli ste, že toto severopoľské mesto ležiace na rieke Visle je rodiskom slávneho Mikuláša Kopernika? Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1233, pričom zohralo dôležitú úlohu aj v histórii pri podpise tzv. Torunských mierových dohôd. Dnes je Toruň známa výrobou fantastického perníka. V meste na vás na každom kroku dýcha gotika, pričom typické tehlové múry a kamenné ulice mu dodávajú neopakovateľnú atmosféru. V roku 1997 Toruň zapísali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Údolie kvetov v Indii

Údolie kvetov je mimoriadne krásne vysokohorské himalájske údolie, ktoré v sebe ukrýva nekonečné lúky kvetín. Na prvý pohľad pôsobí akoby ho niekto postriekal farbami, pretože na lúkach kvitnú stovky rôznych kvetov všetkých farebných odtieňov. Údolie kvetov vyhlásili v roku 1982 za národný park a zároveň je na zozname UNESCO.

Meteora v Grécku

Meteora je jedným z najväčších a najvýznamnejších komplexov východnej pravoslávnej cirkvi v Grécku. Pozostáva z kláštorov a monastérií, ktoré sa nachádzajú na vrcholkoch skál v pohorí Pindos v gréckej Thesálii. Prvé byzantské monastérie začali vznikať v 14. storočí, pričom kláštory stoja na prírodných pieskovcových pilieroch. Postaviť ich bolo veľmi náročné, keďže stavebný materiál a všetko potrebné zariadenie mnísi vynášali na chrbtoch pomocou košov. Jediný nástroj, ktorý im uľahčoval prácu bola kladka. Oveľa neskôr, aj v súvislosti s turistickým ruchom, postavili schodištia a kamenné rebríky. Monastérie zdobia ikony a drahocenný vyrezávaný nábytok.

Bagan v Mjanmarsku

Bagan je starobylé mesto v dnešnom Mjanmarsku. Je to jedno z najúchvatnejších miest na svete, kde na ploche 50 kilometrov štvorcových nájdete 2500 budhistických pagod, chrámov a kláštorov. Ich počiatky siahajú do obdobia Bagánskeho kráľovstva medzi 11. a 13. storočím. Po zemetrasení v roku 1976 sa s pomocou UNESCO začala záchranná akcia kláštorov, no tunajšia vojenská junta sa s organizáciou dostala do sporu. UNESCO sa z krajiny stiahla a to je aj dôvod, prečo sa tento architektonický skvost nenachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ste hypochonder?
Otestovalo sa 13654 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka sa ráno zobudí a vykríkne: Bože ved ja nič nevidím... Otvorí oči a povie: AHA...

 
Virtuálny barPrairie Oyster Prairie Oyster
  • 3 cl vodky
  • 1 vajce
  • 2 streky octu
  • 1 lyžička worchestrovej omáčky
  • 1 lyžička kečupu
  • 2 streky tabasco
  • soľ
  • čierne mleté korenie
 
Hra na dnes