ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čo ste nevedeli o MŔTVOM MORI

10.8.2012 | Spektrum

Mŕtve more, známe tiež ako Slané more, je slané bezodtokové jazero hraničiace na východe s Jordánskom a na západe s Izraelom. Je to hyperslané jazero, ktoré je naozaj jedným z unikátnych miest na Zemi, čo je o ňom všeobecne známe. My však vieme aj veci, ktoré väčšina ľudí ani len netuší...

Najnižšie položené miesto na Zemi
Rozloha Mŕtveho mora je 1 050 km² a je vôbec najnižšie položenou vodnou plochou na zemskom povrchu. Povrch jazera leží 392 metrov pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 metrov pod hladinou svetového oceánu. Podľa iných zdrojov, plocha a brehy Mŕtveho mora sú 423 metrov pod úrovňou mora, čo ho robí najnižšie položeným miestom na Zemi. Taktiež najnižšia cesta na svete vedie popri Mŕtvom mori, Highway 90, ktorá vedie pozdĺž izraelského a západného brehu Jordánu, 393 m pod hladinou mora.
 
Ide o hyperslané jazero
Mŕtve more je najhlbšie hyperslané jazero na svete. Hyperslané jazero je vodný útvar, ktorý obsahuje významné koncentrácie chloridu sodného alebo iné minerálne soli, ktoré prevyšujú úroveň soli v oceáne. Obyčajná morská voda obsahuje asi 35 promile soli (teda 3,5%), no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 krát toľko. S 33,7% slanosťou je Mŕtve more jedným z najväčších svetových vodných útvarov, aj keď jazero Assal (Džibuti), Garabogazköl a niektoré hyperslané jazerá McMurdo Dry Valleys v Antarktíde (napr. Don Juan Pond) udávajú ešte vyššiu slanosť.

Plávanie je tu takmer nemožné
Neobvykle vysoká koncentrácia soli znamená, že ľudia by mali ľahko plávať v Mŕtvom mori v dôsledku prirodzeného vztlaku. Často krát však skôr ide o polihávanie na hladine, pretože plávanie v pravom zmysle slova je tu dosť problematické. Jeho voda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až taká nasýtená soľou, že sa v nej takmer nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno. V tomto ohľade sú si Mŕtve more a Veľké soľné jazero v Utahu v Spojených štátoch dosť podobné.

Bez rýb a rastlín
Mŕtve more je približne 8,6 krát slanšie ako oceán. Táto slanosť prispieva k drsnému prostrediu, v ktorom zvieratá nemôžu prežiť (odtiaľ pramení jeho názov). Vysoká salinita bráni makroskopickým vodným organizmom, ako sú ryby a vodné rastliny v ňom prežiť, aj keď nepatrné množstvo baktérií a mikróbov v ňom prítomných predsa len je.

Voda sa z mora neustále odparuje
Mŕtve more, 67 kilometrov dlhé a 18 kilometrov široké v jeho najširšom mieste, vzniklo v časti Veľkej priekopovej prepadliny El Ghor a tvorí obrovskú nádrž, v ktorej prúdi voda. Je zásobované najmä riekou Jordán, ktorá mu dodáva asi 80% vody, ale aj niekoľkými sladkovodnými prameňmi. Teplota vody je však tak vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z Jordánu (4-6,5 miliardy litrov denne), sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa a bohužiaľ, aj vysychá.
 
Blahodárne účinky mora na naše zdravie
Oblasť Mŕtveho mora sa stala hlavným centrom pre liečbu rôznych zdravotných problémov, hneď  z niekoľkých dôvodov. Obsah minerálov vo vode, veľmi nízky obsah peľov a iných alergénov v ovzduší, nízke množstvo ultrafialovej zložky slnečného žiarenia a vyšší atmosferický tlak v tejto veľkej hĺbke má špecifické účinky na zdravie. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Čierne morské bahno je veľmi zvláštny produkt Mŕtveho mora. Obrovské množstvo jódu a brómu v bahne, vode a vzduchu pôsobí priaznivo na celý nervový systém. Síra a horčík zase majú blahodárny význam pre liečbu artritídy a reumy.

Biblické súvislosti
Podľa Biblie bolo Mŕtve more útočiskom kráľa Dávida. Bolo jedným zo svetovo prvých kúpeľov za čias Herodesa Veľkého a bolo dodávateľom širokej škály výrobkov, od balzamov pre egyptskú mumifikáciu, až po suroviny pre hnojivá. Taktiež podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Asfalt z Mŕtveho mora
Neobvyklým rysom Mŕtveho mora je jeho vypúšťanie asfaltu. Presakuje z hlbín a Mŕtve more tak neustále „pľuje“ malé kúsky čiernej hmoty. Asfaltom pokryté figúrky a neolitické lebky s bitúmenovým povlakom boli nájdené v tejto archeologickej lokalite. Egypťania pri mumifikácii využívali asfalt dovezený práve z Mŕtveho mora.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes