ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Čo nás čaká v roku 2015?

15.8.2012 | Spektrum

Tento rok rozhodne prežijeme! Už to potvrdili astronómovia aj Mayovia trošku popustili z koncosvetovej mánie. Kvôli tomu, čo uvidíme v roku 2015 na oblohe sa rozhodne oplatí o niečo posunúť aj koniec sveta. Pretože je pripravená plejáda zážitkov pre všetkých astro milovníkov, aj všetkých, čo milujú hry vesmíru.

Skvelý začiatok
Počas žiadneho iného roka si nebudete môcť vychutnať toľko zatmení, ako práve o tri roky. Celé sa to začne lákavou chuťovkou v podobe kompletného zatmenia slnka presne 20. marca. Najlepší výhľad na temný tieň sveta bez slnka bude v Severnom oceáne. Vidieť ho budete môcť aj okolo Grónska a opäť vyjde pri Sibíri.  Najlepšie podmienky na sledovanie budú v Nórskom mori a aj zo západného Anglicka a západne od Nórska. Kto by mal chuť na niečo netradičné, poď ho ku kamarátom na anglické pobrežie.

Slnko aj mesiac
Nasledovníkom slnka bude aj jeho temnejší brat mesiac, ktorý svoje zatmenie predvedie už 4. apríla a pozorovať sa bude dať z územia Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Ázie, aj Austrálie. Slovensko lízne takpovediac okrajovo, ale na druhej strane poskytuje dosť priestoru, kde sa dá tento príjemný pohľad chytiť.

Zdroj: TASR
Aj časť poteší, celok je lepší
Keď ide o zatmenie, nemáme ich „v hlavách“ skoro po každom víkende, ale napríklad  aj na Madagaskare, v Afrike, Antarktíde a to presne 13 septembra. Pôjde o zatmenie slnka v čiastočnej úrovni. Aj v tomto prípade prinesie  zaujímavý zážitok, ktorý sa preklopí hneď 28. septembra aj do Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Afriky. 28. septembra sa už však bude konať plnohodnotné zatmenie mesiaca, ktoré si tentoraz okrem Američanov vychutnajú aj Aziati a Európania.

Pritom ak máte doma o niečo lepší ďalekohľad ako poľovnícky, 11. októbra sa na oblohe zjaví zaujímavý úkaz, počas ktorého bude planéta Urán najbližšie k slnku. Tvár tejto planéty bude zaliata zlatým jasom, ako už dávno nie. No a keď už je reč o spojeniach. V roku 2015 to bude naozaj divoké, v univerze sa bude kmitať jedna radosť. Presne 26. októbra bude Venuša v konjunkcii s Jupiterom a o dva dni sa pripojí do trojky aj Mars a všetci budú v tesnom trojuholníku. Všetko vo vesmíre sa skrátka náhodne spája a rok 2015 ukáže svoju vesmírnu krásu v plnej paráde.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4185 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes