ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Bola Mona Lisa pôvodne NAHÁ?

28.5.2012 | Spektrum

Záhada tajomného úsmevu Mony Lisy trápi mysle výskumníkov a konšpirátorov už stáročia. Najnovšie svet obletela celkom nová konšpirácia, ktorá hovorí, že portrét neznámej ženy mohol byť namaľovaný ako akt, čo by vysvetľovalo aj neopísateľný úškrn v jej tvári. Túto teóriu podporuje aj nedávno objavené Da Vinciho dielo, na ktorom je zobrazená nahá žena mimoriadne podobná Mone Lise. Ako to teda bolo?

Záhadná na druhú
Teórií okolo jedného z najslávnejších obrazov na svete, je nespočetné množstvo. Maliari nedokážu identifikovať techniku, historici identitu, a psychológovia emóciu, ktorá sa skrýva za jedinečným úsmevom krásky z obrazu. Mona Lisa je ikona a marketingový ťah, ktorý funguje už stáročia a treba povedať, že dokonale. Nedávno však objavili doteraz neznáme dielo Leonarda Da Vinciho, ktoré možno prezrádza o pôvode Mony Lisy viac, ako sme doteraz mali možnosť počuť.

Za drevenou stenou súkromnej knižnice našli portrét nahej ženy, ktorý pochádza z dielne majstra Da Vinciho a silno pripomína práve jeho ikonické dielo. Či ide o tú istú ženu, nie je jasné, no atmosféra obrazu naznačuje, že mohol byť aj predlohou k namaľovaniu Mony Lisy. Alebo jeho demo verziou. Obraz sa nachádza v múzeu Da Vicniho v Taliansku a každý deň je predmetom záujmu nie len verejnosti, ale aj príslušníkov odborných kruhov.

Kto je to dievča?
Záhada identity Mony Lisy má niekoľko uznávaných riešení, no žiadne z nich nie je a asi ani nebude nikdy stopercentne potvrdené. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že dáma na novoobjavenom akte je s ňou totožná a preto tvrdia, že akt je prvou verziou slávneho obrazu. Pozícia rúk, črty tváre, koncepcia pozadia, toto všetko majú obrazy podľa kurátora múzea, Alessandra Vezzosiho, spoločné. Akt vraj patril aj strýkovi samotného Napoleona, ktorý ho dal skryť za drevenú stenu francúzskej súkromnej knižnice.

Napriek všetkým podobnostiam a predpokladom, informácia, že autorom aktu je Da Vinci nie je stopercentne istá. Môže totiž pochádzať aj zo štetca jedného z majstrových žiakov. Napriek tomu sa odborníci domnievajú, že samotná Mona Lisa mohla byť tiež súčasťou širšej zbierky aktov, no neskôr jej mal domaľovať oblečenie, aby nepodľahla vtedajšej cenzúre. Možno aj preto sa dáma na obraze tak potmehúdky usmieva. V skutočnosti totiž je vyzlečená a jej odev je niečo, ako bodypainting. Aj takto si možno vysvetliť záhadu okolo najslávnejšieho obrazu všetkých čias.

Nahá Mona Lisa ako koncept však nie je novinkou. Ikonický obraz je obľúbenou predlohou šikovných "umelcov", ktorí dokážu s grafikou divy. Niektoré (viac, či menej) podarené fotomontáže nájdete v GALÉRII pod článkom.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes