ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

BEZ POZLÁTKY: Týranie zvierat v surabayskej zoo

20.3.2012 | Spektrum

Miesto, kde zajaté zvieratá zažívajú peklo na zemi, je aj po takmer storočí svojej existencie vyhľadávanou turistickou atrakciou v Indonézii. Za symbolické vstupné 1,5 eura sa môžete pokochať pohľadom na vyše 4000 živočíchov v klietkach. To, že tu mesiac čo mesiac predčasne umierajú desiatky živých tvorov kvôli zanedbanej starostlivosti, sa však už bežný turista nedozvie...

Zoologická záhrada Surabaya na Západnej Jáve bola zriadená v roku 1916. Ide o najväčšiu zoo v celej Indonézii s výbornou geografickou polohou. Nachádza sa totiž v regióne s mimoriadne pestrou faunou, vďaka čomu si tu mohli návštevníci vždy pozrieť aj raritné živočíšne druhy, aké by nikde inde nenašli. V posledných rokoch však zoo čelí ostrej kritike, zvlášť po tom, čo sa na internet dostali fotografie zvierat, ktoré tu žijú. Od ilustračných záberov, aké bežne nájdete v propagačných letákoch, majú skutočne veľmi ďaleko.

Na kôpke
180 pelikánov žije vo svojich provizórnych príbytkoch tak natesno, že nedokážu rozpäť krídla bez toho, aby nimi nezasiahli suseda. Počet zvierat v zoo niekoľkonásobne presahuje kapacity, pretože antikoncepcia je pridrahá a zoo nedisponuje dostatočnými priestormi, aby mohli samce a samičky bývať oddelene.

Mnohé tunajšie zvieratá trpia chorobami, ale nie sú peniaze na veterinárov, takže namiesto liečby ich nechávajú opatrovatelia trápiť sa bez pomoci. Pred dvomi rokmi sa zistilo, že pri počte zhruba 4000 chovaných zvierat tu každý mesiac uhynie v priemere 25 z nich na následky neliečených chorôb.

Život v špine
Začiatkom marca tohto roka zomrela v zoo posledná žirafa a v jej žalúdku sa našlo takmer 20 kilogramov zhúžvaných igelitových tašiek, ktoré tu návštevníci nechávajú len tak pohodené na zemi. Tento tragický prípad ešte viac upriamil pozornosť svetových médií na otrasné podmienky v surabayskej zoo.

Zo smiešne nízkeho vstupného nezvláda správa zoo uhradiť ani položky, nevyhnutné pre základnú údržbu. Zvažuje sa preto, že časť zvierat sa bude musieť previesť inde. Riaditeľ zoologickej záhrady vidí jediné riešenie v kompletnej renovácii miesta, na tú však nie sú finančné prostriedky. Budúcnosť tisícok zajatých zvierat je preto stále neistá...

Ako sa žije zvieratám v surabayskej zoo, si môžete pozrieť v galérii nižšie. Upozorňujeme ale, že to nie je pekný pohľad.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja farári po práci sedia v peknom počasí na lavičke pred farou a popíjajú červené víno.
- Čo myslíte, bratku, dožijeme sa my toho, až Vatikán vydá dekrét o zrušení celibátu?
- Neviem, bratku, my ešte asi nie, ale naše deti už určite.

 
Virtuálny barBlinkibu Blinkibu
  • rum
  • ovocný čaj
  • mlieko
  • cukor
  • citrón
 
Hra na dnes