Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890789.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890789.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): I/O warning : failed to load external entity "/storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml" in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659

Warning: DOMDocument::xinclude(): could not load /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/data/articles/annotations/890897.xml, and no fallback was found in /storage/www/vhosts/frontend/magazin2016-web/src/engine/classes.php5 on line 659
Ako vidia svet zvieratá? | Magazín.sk
 

ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Ako vidia svet zvieratá?

4.8.2012 | Spektrum

To, že vidíme, je pre nás väčšinou samozrejmosť, ktorej nevenujeme špeciálnu pozornosť. Ak sa však nad ľudským zrakom zamyslíme, je to úplne fascinujúce, čo všetko dokáže. Možno vás prekvapí, že oveľa viac dokáže zrak niektorých živočíšnych druhov. Pozrite sa s nami na svet optikou domácich miláčikov, plazov, či hmyzu.

Pes a mačka
Pre odlišnú optiku nemusíme v ríši zvierat zachádzať ďaleko. Stačí sa pozrieť na to, ako svet vnímajú naši domáci miláčikovia. Psy a mačky majú úplne odlišný zrak, ako ľudia. Vnímajú len malé spektrum farieb, niektoré sú dokonca úplne farboslepé. Psy aj mačky disponujú ostrejším periférnym videním, ako my, za to sa však môžu pochváliť vynikajúcou ďalekozrakosťou. Ich oči sú extrémne vnímavé v noci a silno reagujú na každý menší pohyb, pretože sú uspôsobené na lov.

Kone
Kone a zebry sú veľké zvieratá a tak potrebujú aj dostatočne kvalitný zrak. Na to, aby mohli dokonale vidieť šírku priestoru, nachádzajúceho sa pred nimi, majú oči umiestnené na boku hlavy, čo im dáva dokonalé periférne videnie. Menej kvalitné je však videnie dopredu, kde majú tieto tvory takzvanú mŕtvu zónu, v ktorej nič nevidia. Obomi očami môže naraz vidieť len veľmi malú časť priestoru. Kôň má však mimoriadne rozvinuté panoramatické videnia a mnohí tvrdia, že dokáže vidieť aj kúsok človeka, ktorý na ňom sedí. Okrem toho dokážu tieto zvery pohybovať každým okom samostatne. Pokiaľ ide o farby, ich škála je skôr sivá, ako farebná.

Hmyz
Fascinujúcim zrakom disponujú aj zástupcovia hmyzu. Ich zrak sa skladá z tisícok drobných šošoviek preto aj obraz, ktorý vnímajú, je mozaikovitý a pomerne neostrý. Je však mimoriadne citlivý na pohyb, čo im umožňuje chrániť sa pred predátormi a nebezpečenstvom. Zaujímavá je aj šírka zorného poľa hmyzu, ktorá im umožňuje vidieť takmer na všetky strany, preto je nemožné chytiť muchu „zozadu“. Pokiaľ ide o farebnosť, väčšina hmyzu vníma ultrafialové svetlo a nedokáže zachytiť červenú farbu. Hmyz dokáže rozlišovať aj svetlo, teda deň od noci. Oči sú pre zástupcov tohto druhu dôležité aj pre navigáciu, nakoľko vnímajú polarizované svetlo, ktoré im pomáha určiť pozíciu slnka.

Kôrovce
Zrak kôrovcov je pomerne obmedzený. Kraby, či raky majú problémy vidieť čokoľvek vzdialené viac, ako 20 centimetrov. Napriek tomu majú dokonalú schopnosť vnímať pohyb, čo im umožňuje loviť potravu.

Vtáky
Pre kategóriu vtákov je zrak najdôležitejším zmyslom. Umožňuje im nie len chrániť sa pred nebezpečenstvom, ale aj loviť. Mnohé vtáky dokážu vnímať ultrafialové spektrum a disponujú dokonalou schopnosťou zaostrovať na väčšie vzdialenosti. Vtáky majú oveľa širšie zorné pole, ktoré im umožňuje dokonale mapovať okolie.

Žraloky
Oči žraloka sa v zvieracej ríši najviac podobajú na tie ľudské, no predsa fungujú úplne inak. Žralok nedokáže vnímať farby a tak vidí svet len čiernobielo, za to extrémne jasne. Jeho zrak je podľa odborníkov až 10-násobne ostrejší, ako ľudský.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte si svoje erotické IQ
Otestovalo sa 31069 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes