ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Ako vidia svet zvieratá

28.4.2012 | Spektrum

Nerozjímajú sa nad úžasnými farbami, pretože ich nevedia rozoznať. No na druhej strane si suverénne poradia s orientáciou v tme, aj so sledovaním koristi periférnoym videním. Ako vidia svet zvieratá? Úplne inak než my!

Hoci obývame rovnaký priestor, naše odlišné vnemy nám z neho sprostredkúvajú iné zmyslové zážitky.

Hady
Celkom by sa nám páčilo mať možnosť „prepínať“ podľa momentálnej potreby medzi očami na denné a očami na nočné použitie, ako to robia hady. Oboje im umožňuje vidieť objekty odlišným spôsobom. Zrak, ktorý používajú za denného svetla, hadom pomáha zachytiť lepšie pohyb, ale keby sa im rovno pod nosom vyvaľovala vypasená myš bez hocijakých známok aktivity, je pravdepodobné, že ju prehliadnu.

Žraloky
Pri pohľade na podmorskú faunu a flóru človeku z toľkých farieb takpovediac preskakuje zrak. Žraloka však toľká nádhera sotva nadchne, keďže vôbec nevie rozoznávať jednotlivé farebné odtiene. Zato však vidí kryštalicky čisto – vedci dokonca odhadujú, že jeho zrak je až desaťnásobne ostrejší ako zrak človeka.

O žralokoch sa tiež zvykne hovoriť, že majú „mŕtve“ oči, ktoré len podtrhujú ich povesť hororových predátorov. Najstrašidelnejšie vyzerajú oči žralokov, obývajúcich spodné vody v hĺbke 1 až 4 kilometre pod hladinou mora. Čím hlbšie totiž daný druh žraloka žije, tým menšie sú jeho očká, čo je prirodzený dôsledok adaptácie na prostredie, kam sa nedostanú žiadne slnečné lúče.

Vtáky
Pre vtáky je zrak najdôležitejším spomedzi všetkých zmyslov. Dravce ako sovy či orly používajú oči skoro ako sofistikovaný ďalekohľad, ich očné svaly sú natoľko dobre vyvinuté, že počas letu dokážu premenlivo ostriť na vzdialenejšie objekty, čo zvyšuje ich šance na úspešný lov.

Kôrovce
Zložené oči kôrovcov sú dobre uspôsobené na detekciu pohybu, avšak čokoľvek, čo je od kraba či homára ďalej ako 20 centimetrov, už ako keby neexistovalo. Výnimkou sú iba modlivkové krevety, ktoré disponujú najkomplexnejšími očami spomedzi všetkých živočíchov na Zemi. Prečo práve ony, vedci doposiaľ netušia.

Kým človek rozoznáva tri základné farby, modlivková krevety až dvanásť. V štúdii z roku 2009 sa spomína, že výskum modlivkových kreviet by práve pre ich neuveriteľnú rozoznávaciu schopnosť farieb mohol pomôcť pri vývoji nových generácií DVD prehrávačov s vysoko kvalitnými optickými vlastnosťami.

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes