ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Ako v minulosti odhaľovali čarodejnice

22.8.2012 | Spektrum

Nelegálne „súdne konania“, predovšetkým na základe povery, iracionálnej paranoje, puritánskej masovej hystérie a klamu vyústili do zbytočných popráv, obesení, upálení alebo utopení údajných čarodejníc, len pre osudový prst, ktorý na nich ukázal. Rovnako barbarské a bolestivé boli prostriedky, ktorými tieto obvinené "čarodejnice" boli aj "usvedčené" ako vinné. Poznáte 10 spôsobov, akými sa odhaľovali čarodejníci.

Nehmotný dôkaz 
Tento druh dôkazu vychádzal z obvinenia udavačov, že do jednotlivých obvinených z čarodejníctva vo sne alebo vízii vstúpil diabol. Táto forma dôkazov sa považovala za dostatočnú a na jej základe odsúdili niekoľkých obvinených.

Výpovede očitých svedkov
Niektorí svedkovia mohli priznať, že skutočne videli údajné čarodejnice praktizovať čiernu mágiu, čo stačilo na to, aby ich obvinili. Samozrejme nič nemohlo zastaviť udavačov pri tvorbe týchto príbehov, stačilo vidieť niečo, čo sa im nepáčilo alebo sa zdalo zvláštne. Mnoho obvinení vychádzalo z presvedčenia, že smrť alebo choroba boli spôsobené čarodejníctvom, ktoré po udaní a preverení dôveryhodným sudcom viedlo k zatknutiu. A tak boli obvinení z „postihnutia čarodejníctvom ", alebo "uzavretia zmluvy s diablom."

Čarodejnícky koláč
V tomto teste inšpirovanom voodoo, bolo tzv. koláčom ražné jedlo s prísadou moču dievčaťa, ktoré povedalo, že mu počarovali. Skúška spočívala v tom, že dali psom žrať koláč a údajná čarodejnica mala kričať bolesťou. Verilo sa, že čarodejnica poslala na svoje obete neviditeľné častice samej seba (stelesnenie čistého zla), čo sa malo prejaviť v moči. Koláč mal byť účinnou voodoo bábikou v teste.

Čarodejnícka bradavica
V tomto teste sa na tele čarodejnice hľadali akékoľvek znamienka alebo neobvyklé kožné chyby, ktoré majú všetky čarodejnice (a úprimne povedané, väčšina ľudí). Do kožného útvaru pichli ihlou a ak obvinená nekrvácala ani necítila bolesť, bola určite čarodejnica. Často však ihly boli účelne zaoblené tak, že by sa jednoduchšie dokázalo, že bradavica je "chladná a necitlivá".

Artefakty
V dome obžalovaného hľadali nejaké artefakty zodpovedajúce čarodejníctvu, ktoré mohli byť použité ako dôkaz pre odsúdenie. Jednalo sa o voodoo bábiku, ktorej mohli učarovať, kotly plné mastí a knihy, horoskopy. Tiež to mohli byť lietajúce metly, hovoriace čierne mačky či špicaté klobúky.

Test modlitbou Pána
Toto bola doslovná skúška viery. Obvinený mal recitovať "modlitbu Pána" bez chyby – bez zaváhania či koktania. Ako prednes je to únavné umenie, je zjavné, že priemerný človek by to len ťažko zvládol, ale pred "Božími očami" (ako sa videli samozvaní sudcovia) chyby sú neprijateľné. Skúste však nútiť niekoho, kto môže byť mentálne retardovaný, alebo hysterický v medicínskom zmysle alebo má halucinácie čítať dokonale z Biblie.                                    

Dotykový test 
Ak sa postihnutá osoba, ktorá trpí záchvatmi upokojí po tom, ako sa jej obvinený z čarodejníctva dotkne rukami, potom obvinený je iste čarodejnica. Zdôvodnením tohto testu bolo, že všetok “jed" a rozmanité toxíny pochádzajúce z urieknutia od čarodejnice, ktoré sídlili v postihnutom sa vrátili späť do svojho zlého hostiteľa.

Vynútené priznanie ponáraním
Tí, ktorí dobrovoľne nepriznali, že sú čarodejníci, boli zvyčajne donútení priznať sa pod vplyvom mučenia. Jedna metóda bola ponáranie, pri ktorej obvineného opakovane topili pod vodou, kým sa nepriznal. Bol to účinný prostriedok, ako niekomu vymyť mozog, aby priznal čokoľvek, len aby tá neľudskosť prestala.

Stláčanie
Ďalší spôsob mučenia, ktorý mal obvineného prinútiť hovoriť, ale neumožňoval mu poriadne dýchať sa nazýval "stláčanie". Išlo o to, že  obvineného uložili pod ťažké kamene, ktoré ho skôr-neskôr doslova rozdrvili na prach. Ak sa niekto nechcel priznať, aj keď ho niekoľkokrát vyzvali, rozdrvili ho nakoniec na smrť ťažké kamene.

Ponáranie so záťažou
V tomto teste neexistovala žiadna záchrana života. Údajnú čarodejnicu, ktorá mala zviazané ruky a nohy k ťažkému kameňu, hodili do rieky. Ak sa jej telo vznášalo na hladine, bol to dôkaz, že obžalovaná je naozaj čarodejnica (v tom prípade popravu vykonali iným spôsobom). Keď sa potopila na dno - a nevyhnutne sa utopila – bola nevinná. Vzhľadom k tomu, že žiadne z týchto dievčat nemalo plavecký výcvik, každé sa utopilo. Apaticky prizerajúci tak iba pokrčili ramenami – „teraz už vieme, že nebola čarodejnica“. Čo jej to však už pomohlo...

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes