ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Ako môže tampón zachrániť život v divočine

30.7.2012 | Spektrum

Nasledujúcich päť minút mi urobte malú láskavosť. Skúste zabudnúť na všetko, čo viete o tampónoch. Predstierajte, že je to prvýkrát, čo ste o nich kedy videli alebo počuli a zistíte, že je to na trhu prevratný produkt na prežitie. Vtipy nabok, tampón skutočne ponúka množstvo spôsobov použitia pri záchrane života.

Lekárska bandáž
Tampóny sú sterilné, veľmi dobre zabalené vo vlastných nepremokavých obaloch, a sú navrhnuté tak, aby boli ultraabsorbčné - čo ich robí ideálne na bandáž pri prvej pomoci. Možno ich roztiahnuť alebo viacero priložiť na zranenie ako improvizovaný obväz. Dajú sa dokonca použiť na vyplnenie priestrelu, kým bude možné poskytnúť odbornejšiu lekársku pomoc. Spôsob tohto použitia sa datuje od prvej svetovej vojny.

Vodný filter
Ďalšie vynikajúce využitie tampónu umožňujúce prežitie je improvizovaný vodný filter. Aj keď nebude filtrovať biologické a chemické nečistoty alebo ťažké kovy, môže sa s istotou použiť na odfiltrovanie usadenín a veľkých plávajúcich nečistôt. Dá sa považovať za filter 1. fázy, ktorý môže výrazne zvýšiť šance pre prežitie a účinnosť hlavného vodného filtra. Tento „filter“ môžete použiť pred prevarením vody na odfiltrovanie väčších častíc.

Podpaľovač
Takmer každý vie, že bavlna vynikajúco horí. Ak natrháte suché bavlnené vlákna z tampónu a dopadne na nich iskra alebo plameň, okamžite sa rozhoria pekným stabilným ohňom. Jeden tampón môžete použiť na urobenie 3 alebo 4 ohnísk. Ak použijete podpornú horľavinu alebo vazelínu, máte prácu s rozložením ohňa ešte jednoduchšiu a rýchlejšiu.

Improvizovaná slamka na pitie
Ak  máte posledný zúfalý pokus ako sa napiť, môžete si urobiť improvizovanú slamku na pitie z plastového krytu a bavlny tampóna. Stačí odtrhnúť kúsok bavlny a napchať ho do plastového krytu. Lepšie je, ak ho necháte trochu trčať a neurobíte pevný hutný klin.
Opäť platí, že tento filter neočistí vodu od biologického a chemického znečistenia alebo ťažkých kovov, ale filtruje pevné usadeniny a častice. Je to posledná zúfalá snaha zahnať smäd, ak nemáte iné metódy čistenia vody k dispozícii.

Knôt pre improvizovanú sviečku
Šnúrku z tampónu môžete použiť ako knôt improvizovanej sviečky ktorú si urobíte z roztopeného živočíšneho tuku a sladkovodnej mušle, ktorú nájdete pri rieke. Takáto sviečka dokáže  horieť po dobu 20 minút. Vhodným palivom by mohla byť aj miazga borovice.

Povraz
Šnúrka pripojená k tampónu je zo skrútenej bavlny a zvyčajne je zložená zo štyroch až šiestich kusov. Aj keď to nie je veľa, dá sa použiť na urobenie lana. Takéto množstvo postačí na výrobu pasce na malé zviera.

Šípy
Fúkacie zbrane majú určite svoje miesto v histórii prežitia. Od pôvodných Američanov až po  kmene na Novej Guinei, fúkacie zbrane a primitívne šípky prinášali jedlo na stôl po tisícky rokov. Sú to tiché a smrtiace lovecké nástroje, najmä pri drobnej zveri. Na upevnenie tampónu na bambusovú paličku použite šnúrku z tampónu.

Vodotesné vrecko na zápalky
Vo vlhkých podmienkach je náročné udržať zápalky a zapaľovače suché a potom je založenie ohňa problematické. Vodotesný tampón v balíčku či puzdre je vynikajúce improvizované suché vrecko na všetky veci, ktoré sú citlivé na vlhko. Stačí 2-3 krát previazať vrchnú časť šnúrkou z tampóna a máte skvelé vodotesné puzdro.

Rybárske náčinie
Rybárčenie s háčikom a plavákom je neuveriteľne efektívna metóda - najmä pri použití živej návnady tak, ako húsenice a červy. Háčik - tŕň uviažte na šnúru a tampónový plavák vám umožní improvizovane rybárčiť. Urobte plavák z balíčka od tampónov – hore zviažte, pričom musíte ponechať vzduchovú bublinu, aby sa vznášal na hladine. Ak balík nie je vodotesný, stačí dať trochu bavlny a bude v pohode plávať. Potom už len uviazať ju do vlasca.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4222 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes