ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   

7 rastlín veselších ako marihuana

22.7.2012 | Spektrum

O jej ilegalite sa polemizuje roky, rovnako ako o návykovosti, či zdravotných účinkoch. Tak, či onak, hovorí sa aj to, že po tráve sa nechodí, ale smeje. To je síce pravda, no marihuana rozhodne nie je jediná rastlina na svete, ktorá má zázračné schopnosti zrušiť splín a navodiť povznesenú náladu. Prinášame vám zoznam ďalších rastlín s podobnými schopnosťami.

Šalvia
Čudujete sa, čo robí šalvia na zozname halucinogénov? Známa liečivá rastlina nájde využitie nie len v kuchyni. Špeciálnu odrodu šalvie divotvornej objavili americkí osadníci, ktorí už pred niekoľkými storočiami odhalili, že jej spaľovaním vznikajú v človeku zvlášte stavy. Na základe neskoršieho skúmania veci zistili, že sa skutočne jedná o halucinogénnu rastlinu. Dnes ju považujú za jednu z najsilnejších prírodných halucinogénov na svete.  

Turnera konáristá (Damiána)
Daminána je ker, pochádzajúci z Južnej Ameriky,  ktorého listy svojho času používali tamojší obyvatelia ako afrodiziakum. Čaj z damiány sa v ľudovej medicíne využíval pomerne často na liečbu kašľa, zápchy, či dokonca depresie. Je známe, že v niektorých častiach sveta využívali listy ako alternatívu tabaku a marihuany. Damiána má určité účinky na centrálny nervový systém, no okrem toho vraj zvyšuje libido a podporuje trávenie. 

Modrý lotos
Lotosový kvet bol najmä v starovekom Egypte uznávaný ako symbol počiatku života a jeho obrodenia. Má príjemnú vôňu a podľa odborníkov aj silné halucinogénne účinky. Hovorí sa, že pri náboženských rituáloch ho Egypťania inhalovali, aby si navodili príjemný uvoľnený stav mysle.  

Kanna
Táto rastlina je známa už tisícky rokov ako halucinogén, ktorý zlepšuje náladu. Pochádza z Južnej Afriky a vyznačuje sa priaznivými účinkami na ľudský organizmus, zmierňuje pocit hladu a upokojuje. V minulosti fungovala ako kvalitný a zaručený spôsob povznesenia nálady a zaháňania nuda. Rozdrvené listy kanny sa buď fajčili, alebo žuli, ako tabak s tým rozdielom, že sliny potom prehĺtali. Podľa niektorých zdrojov dokonca prináša stav eufórie a absolútneho šťastia.  

Modrý zvonček
Medzi známe prírodné halucinogény patria aj modré zvončeky, respektíve jeho semienka. Tie sa podľa legiend najčastejšie žuli, no neraz sa pil aj ich vývar. Hovorí sa, že prejavujú výrazné potenčné účinky a pozitívne pôsobia na plodnosť a libido.  

Havajská lesná ruža
Táto rastlina je ďalšou z radu tých, ktorých semienka disponujú zázračnou mocou. Ich žuvaním si vraj možno privodiť povznesenú veselú náladu, no dostať sa k nim je pomerne zložité. Tak, či onak, halucinogénne účinky u havajskej lesnej ruže sú potvrdené.  

Múčenka pleťová
Kvet vášne, ako sa bylina nazýva, pochádza z Brazílie. Jej kvety a plody sa zberajú najmä kvôli svojim relaxačným a upokojujúcim účinkom. V alternatívnej medicíne sa používa ako liek proti nespavosti, či migréne, no vo vysokých dávkach bolesti hlavy skôr vyvoláva.

 
Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barOrange Summer Orange Summer
  • 3 cl jahodovej šťavy
  • 1 lyžička cukru
  • 5 cl pomarančovej šťavy
  • 3 cl citrónovej vodky
  • jahoda
  • kúsok pomaranča
 
Hra na dnes