ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

7 najzvláštnejších úmrtí starovekých vládcov

7.7.2012 | Spektrum

Jednou z najšokujúcejších vecí v seriáli Hra o tróny (Game of Thrones) je brutálny a často bizarný spôsob, akým šľachtici a kniežatá prichádzajú o život. Mnoho historických vodcov odišlo z tohto sveta šialeným spôsobom, od udusenia plášťom až po pitie roztaveného zlata. Tento článok desivo opisuje niektoré zo strašných spôsobov smrti, ktoré postihli cisárov, tyranov a vodcov žijúcich v staroveku.

Udusený plášťom
Draco je zodpovedný za vytvorenie jedného z prvých písomných právnych poriadkov, čo je súbor pravidiel upravujúcich život v Grécku. V roku 590 p.n.l., grécke orgány usporiadali oslavu na počesť jeho tvrdej práce. Bohužiaľ, Draco sa udusil pod množstvom plášťov a košieľ, ktoré na neho diváci nahádzali, pretože vtedy bolo zvykom takto niekomu preukazovať úctu.

Usmažený vo vlastnom mučiacom zariadení
Phalaris ovládal  malé mesto Acragas  na južnom pobreží Sicílie. Známy svojou krutosťou (vraj jedol deti), Phalaris často zabíjal tých, ktorí ho nahnevali tak, že ich zamkol do bronzovej nádoby v tvare býka a založiť pod ním oheň. Po 16 rokoch vlády Phalarisa zvrhla skupina rebelov a usmažila ho v bronzovom býkovi.

Bodnutý pri močení
Rímsky cisár Caracalla urobil zo všetkých slobodných mužov v rímskej Ríši občanov, ale len preto, aby zvýšil daňové príjmy. Tento nepríjemný pán zomrel, keď ho jeden z jeho osobných strážcov bodol do srdca, keď močil na okraji cesty.                                                  

Červy v genitáliách
Galerius, rímsky cisár je v histórii nezabudnuteľný pre výpady voči určitej náboženskej skupine a pre jeho plán zmeniť názov Rímskej ríše na Ríšu Dacian. Galerius pravdepodobne zomrel na kombináciu rakoviny hrubého čreva a fournier gangrény. Ide o  obzvlášť odporný typ nekrotizujúcej infekcie, ktorá napáda genitálie, takže červy sa voľne môžu pohybovať dovnútra a von.

Nie a nie zomrieť
Tiberius, jeden z veľkých cisárov Ríma, dosiahol pokročilý vek 77 rokov, čo bolo v tej dobe dosť na to, aby zomrel prirodzenou smrťou. Keďže Tiberius nie a nie zomrieť, jeho nástupca Caligula to už nevydržal, oznámil jeho smrť a  preto ho „museli“ udusiť vankúšom.                                                                                         

Pil roztavené zlato
Peržania držali rímskeho cisára Valeriána v zajatí ako vojnového zajatca. Existuje niekoľko verzií úmrtí Valeriána opradených povesťami, no najviac pravdepodobne znie príbeh, v ktorom perzský vládca Shapur nalial roztavené zlato dole jeho hrdlo. Po smrti Shapur nechal telo Valeriána vyplniť slamou a nosil ho ako trofej. V 16. storočí zomrel podobnou smrťou aj španielsky guvernér Ekvádora, čo viedlo výskumníkov k tomu, aby zistili, čo sa stane, keď orgány otrávia roztaveným kovom.                                                  

Upečený a zjedený priateľmi
György Dózsa nebol staroveký kráľ, ale vodca sedliackej vzbury proti vládcom Maďarska v 16. storočí. Potom, čo Györgyho chytili, maďarskí úradníci ho nútili sedieť na horúcom železnom tróne a nosiť železnú korunu. Kým sedel, služobníci mu do tela vnárali horúce kliešte, ktorými mu pálili a vytrhávali mäso. Úradníci potom priviedli pred trón niekoľko Györgyho spolubojovníkov a prinútili ich, aby jedli jeho spálené telo. Stráže neskôr tých, ktorí poslúchli, prepustili.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes