ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   

10 NAJ vecí, ktoré treba zažiť v New York City!

1.7.2012 | Spektrum

Neplánujte cestu okolo sveta. V New York City príde svet za vami. Kozmopolitná atmosféra kričí z každého kúta tejto úžasnej metropoly plnej mrakodrapov, svetiel, vôní, a samozrejme – ľudí. Prečítajte si, ako vyzerá pravý americký „melting pot“!

Ak sa chystáte po prvý raz navštíviť New York City, pripravte sa na totálny kultúrny šok. Nechceme vás strašiť, ani zveličovať, ale všetko bude väčšie, farebnejšie, gýčovejšie a ohromnejšie, ako ste si to predstavovali či voyersky sledovali na Street View cez Google.

Na základe autentických zážitkov dvoch malých Slovákov vo veľkom meste sme pre všetkých „newyorských panicov“ zostavili praktický cestovný bedeker. Sochu slobody ani Wall street s pamätníkom Ground Zero tu nehľadajte, pretože nepochybujeme, že tie už vo vašom pláne zahrnuté sú. My máme iné, viac aj menej známe tipy. Tak teda dobrú chuť s heslom: Keď už Veľké jablko, treba do neho zahryznúť poriadne!  

1. Times Square
Najpulzujúcejšia tepna Manhattanu je úplne rovnaká - či je deň, noc, slnko, lejak, pracovný deň, víkend... Vždy vysvietená svetlami komerčných pútačov, preplnená na prasknutie, hlasná, hektická a plná zvláštnych indivíduí . Sôch slobody, Muppetov alebo Kapitánov Amerika. Keď vás prstom povolajú k sebe, decentne odmietnite ponuku na fotenie. Sú upotení a pýtajú peniaze.

2. Coney Island
Spomedzi množstva spoločností, ponúkajúcich okružné cesty po meste, sme si vybrali Allnyfuntours.com s lákavým heslom: „Robíme exkurzie, nie pohreby!“ a vydali sme sa autobusom na Coney Island. Náš sprievodca Ibrahima by strčil do vrecka kdektorého profesionálneho stand-up komika. Celú cestu perlil jednu pikošku o New Yorku za druhou, a  vďaka nemu sme konečne prišli na to, prečo je v turistických obchodoch polovica policajných autíčok modrá a polovica biela. A čo samotný Coney Island? Zábavný park je už desaťročia za zenitom, ale piesočnatá pláž očarí. Ideálne miesto, kde zo seba spláchnuť „špinu“ mesta. Mimochodom, pozor na kraby!

3. „Off Broadway“ šou
Ak je vám ľúto vyhodiť 200 dolárov za to, že uvidíte hollywoodskeho herca v nablýskanej broadwayskej šou, vedzte, že ďaleko od ruchu Broadwaya je ďalšia, komornejšia divadelná scéna, tzv. „Off Broadway“. Na fantasticky veľkovýpravný ráz Broadwaya sa zďaleka nechytá, ale kultúrni fajnšmekri si prídu na svoje. My sme sa nechali zlákať na paródiu Silence!,  čo je svojský muzikálový prepis kultového thrilleru Mlčanie jahniat. Jodie Foster tu bola pár týždňov pred nami a vraj bola prvá, kto na konci predstavenia vstával zo sedadla s nadšeným potleskom. My jej nadšenie nadšene zdieľame! Úchylný Hannibal Lecter a poloretardovaná Clarice Šterling (celý čas šušlala) sú po tomto zážitku naším najobľúbenejším javiskovým párikom.

4. Lov svetových chutí
Záväzok vyskúšať každý deň inú svetovú kuchyňu sa nikde inde nedodržuje tak ľahko ako v New Yorku. Za pár dní sa nám podarilo ochutnať Mexiko, Írsko, Taliansko, Indiu, Mongolsko, Vietnam, Kubu, Japonsko, Čínu, a samozrejme, nefalšovaný megakalorický newyorský hotdog. Čuduj sa svete, to všetko bez jedinej otravy jedlom! Pripravte žalúdok na seansu, akú nezažil a trúfnite si ochutnať, čo ste ešte neochutnali.

5. Skúška odvahy v čínskom supermarkete
Keď už je reč o trúfalosti, tých najsmelších gurmánov odkazujeme do jedného z miestnych supermarketov v Čínskej štvrti, kde si budete musieť raziť cestu k regálom cez drevené kade so živými potvorkami. Vtip je v tom, že minimálne polovica tovaru nemá na etikete anglický preklad, takže výber potravín je čisto intuitívna záležitosť. Ak nie ste zväzovaní potravinovou alergiou, choďte do toho!

6. Múzeum moderného umenia
Spomedzi desiatok newyorských múzeí jednoznačne odporúčame MoMa, múzeum moderného umenia. Keď nemáte čas na zdĺhavé putovanie medzi poschodiami, rovno vyjdite na piate. Na tomto podlaží sa ukrývajú tie najdrahšie a najznámejšie svetové originály, všetky pekne pokope - Picasso, Van Gogh, Dalí, Monet, Matisse a ďalší velikáni vezmú dych aj absolútnym ignorantom výtvarného umenia.

7. Central Park
Talentovaní pouliční muzikanti, prítulné veveričky a korytnačky, kilometre zelene rámované panorámou mrakodrapov. Miesto, kde si vždy máte kam sadnúť, aj keď ste v srdci rušného veľkomesta. V samotnom Manhattane je veľa zelených parčíkov, ale Central Park je skrátka príliš zvučné meno na to, aby bolo obídené.

8. Prechádzka po Brooklynskom moste
Ak odmietate investovať do 15 minútového výletu helikoptérou a hojdanie na vlnách Atlantiku pri prejazde „ferry“ vám nerobí dobre, prechádzka po moste je dobrá alternatíva, ako mať Manhattan pekne na dlani. Keď budete na druhej strane, určite sa pozrite do štvrte Brooklyn Heights a vyvetrajte hlavu v rázovitom pobrežnom parčíku, kde zvykne naháňať múzy (či mladé žienky) aj šarmantný neurotik Woody Allen. 

9. Empire State Building
Túto architektonickú kráľovnú iste netreba zvlášť predstavovať. 40 rokov držala rekord ako najvyššia budova sveta. Aj keď ju dávno predbehli vyššie, modernejšie kolosy a časy, kedy sa po jej konštrukcii štveral King Kong, sú nenávratne preč, stále má šmrnc. Vyberte sa na 86. poschodie tesne pred západom slnka. Z toľkej nádhery sa vám zakrúti hlava, aj keď sa nebojíte výšok.

10. Bláznenie sa na ulici
Kamarátka, Slovenka žijúca v New Yorku, sa raz pozabudla a vybrala sa nakupovať s natáčkami vo vlasoch, za čo dostala úprimný kompliment od černošky v metre: „OMG, I love your style!“. Áno, aj toto je New York. Môžete zo seba spraviť blázna a nik sa na vás nebude dívať ako na blázna. Môžete spievať a tancovať uprostred ulice, ešte vám aj zatlieskajú. Skúste to, osloboďte na chvíľu dušu od konvencií. Toto mesto je na podobné úlety ideálne.

P.S. Jedenásty až stojedenásty tip už nechávame na vás, spoluvýletníkov, ktorí máte New York krížom-krážom zbehaný. Svoje cestovateľské postrehy môžete písať do diskusie pod článkom.

Autor a foto: Monika Maťušová 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 52574 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barOrange Summer Orange Summer
  • 3 cl jahodovej šťavy
  • 1 lyžička cukru
  • 5 cl pomarančovej šťavy
  • 3 cl citrónovej vodky
  • jahoda
  • kúsok pomaranča
 
Hra na dnes