ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

10 úžasných faktov O SLONOCH

17.7.2011 | Spektrum

Ako deti sme ich zbožňovali a aj dnes sa nám vykúzli úsmev na tvári, keď vidíme v zoologickej záhrade slona. Svojou veľkosťou nás fascinuje, no nebojíme sa ho. Slon je krásne zviera, ktoré patrí medzi najťažšie, ale aj najzáhadnejšie tvory na Zemi. Ak ste si mysleli, že o ňom viete všetko, niektoré pikošky vás možno prekvapia. Našli sme ich 10.

1. Majú chlpaté kolená
Zo sloních chlpov sa vyrábajú náramky, ktoré sú známe svojou pevnosťou a kvalitou. Ťažko uveriť, že pochádzajú skutočne z ich tela. Keď sa nad tým totiž zamyslíte, všimli ste si niekedy, že by bol slon chlpatý? Ochlpenie sa objavuje len na niektorých častiach slonieho tela. Okrem chvosta sú slony pokryté ochlpením na čele, brade, perách, či kolenách.

2. Slonie ucho váži ako človek
Váha samotného slonieho ucha sa pohybuje v rozmedzí nad 50 kilogramov. Dospelý jedinec teda nosí uši vo váhe podobnej dvom dospelým ľuďom. Okrem toho, že svojimi ušami fascinuje a tak trochu straší ľudí, slúžia na ochladzovanie organizmu.

3. Je najväčší
Africké slony sú najväčšie suchozemské živočíchy na svete. Priemerný exemplár váži aj 10 ton a dosahuje výšky 4 metrov na zadných. Novorodené slonie mláďatá prichádzajú na svet s váhou asi štvrť tony.

4. Majú rôzne končatiny
Počet prstov a tvar končatín je u slonov rôznych druhov odlišný. Africké slony majú len 4 prsty vpredu chodidla a 3 vzadu. Ich päty sú prispôsobené na tichučké našľapovanie, čo spôsobujú mäkučké vankúšiky na ich prstoch.

5. Nemajú predné zuby
Slony skutočne nemajú predné zuby. 4 mohutné stoličky veľkosti tehly vážia asi 2 kilogramy a keď narastú, posúvajú sa automaticky dopredu, aby nahradili staré. Slon takto vymení zuby niekoľkokrát za život.

6. Zomierajú organizovane
Starý mýtus hovorí, že slony nezomierajú len tak hocikde. Podľa legiend staré slony vycítia blížiaci sa koniec a vtedy sa presúvajú na miesto, kde strávia posledné dni svojho života. Vedci sa viac razy pokúšali nájsť miesto, kam chodia slony zomierať, no nikdy sa im to celkom nepodarilo. Ak pochopiteľne nerátame náleziská väčšieho množstva kostí a pozostatkov v rôznych štádiách rozkladu, ktoré túto teóriu potvrdzujú.

7. Pamätajú si
Čím väčší je mozog, tým lepšou schopnosťou pamäti sa vyznačuje. Na základe tohto predpokladu možno tvrdiť, že slony majú dokonalú pamäť. Slony majú najväčší mozog v ríši zvierat a vedci predpokladajú prítomnosť akejsi mentálnej mapy, an základe ktorej sa dokážu orientovať v skutočne veľkých priestoroch. Je dokázané, že slony, ktoré spolu zvykli tráviť čas sa aj po niekoľkých dekádach odlúčenia spoznajú.

8. Môžu ochorieť tuberkulózou
Slony môžu trpieť rovnakou tuberkulózou, aká sa vyskytuje u ľudí. Preto je dôležité, aby sa ľudia, ktorí s nimi pracujú pravidelne dávali zaočkovať. Najčastejšie sa choroba diagnostikuje u ázijských slonov. Slony v Africkej divočine sa ňou nakazia len málokedy.

9. Žijú rodinným životom
Slony sú známe ako spoločenské tvory s rozvinutými sociálnymi hodnotami. Zaujímajú sa a starajú sa navzájom o seba. V skupinkách žijú najmä samice a ich mláďatá, ktoré sú od nich do veľkej miery závislé. Samci opúšťajú rodinné hniezdo približne v 12-tich rokoch.

10. Nepoznajú tikanie biologických hodín
Slonie samice majú vcelku dlhé obdobie plodnosti. Môžu plodiť mláďatá od 12-tich rokov až do 60-tky. Tehotenstvo u slonice trvá až 22 mesiacov, čo z nej robí opäť raz rekordmanku v ríši zvierat.

Autor: Kubo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes