ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

10 NAJ-zaujímavejších faktov o ŠŤASTÍ

6.8.2012 | Spektrum

Niekto po ňom beznádeje túži, iný je jeho vlastným tvorcom. Šťastie vníma každý inak, no napriek tmou možno definovať určité fakty, ktoré s ním súvisia. Vedci sa šťastím zaoberajú pomerne často a radi. Čo sme sa o ňom dozvedeli z ich štúdií?

1. Ženy sú stále nešťastnejšie
Na základe prieskumov denníka New York Times prišli na to, že dnešné ženy sú oveľa nešťastnejšie, ako dámy v rokoch 70-tych. Napriek tomu, že sa dnes ženy majú oveľa lepšie z hľadiska rovnoprávnosti, dnešné ženy hodnotia svoj život menej nadšene, ako dámy v minulosti a krivka jasne ukazuje, že klesajúci trend je dlhodobý.

2. Američania sú stále šťastnejší
Sociálne siete sú dokonalým priestorom pre realizáciu prieskumov bez toho, aby o skúmaní respondenti vôbec vedeli. Na základe analýzy pozitívnych a negatívnych slov v statusoch tisícky vybraných používateľov, vedci potvrdili, že Američania sú stále spokojnejší a šťastnejší. 

3. Nádej šťastiu nepraje
Psychológovia tvrdia, že nádej je dôležitým faktorom u pacientov s rakovinovými ochoreniami, no nie vždy musí mať pozitívne účinky. Na základe testov a štúdií dokázali, že niektorí pacienti sa kvôli nádeji nedokážu reálne postaviť k situácii, v ktorej sa nachádzajú, čo im v konečnom dôsledku viac škodí, ako pomáha.

4. Stres vedie ku šťastiu
Štúdia amerických vedcov tvrdí, že stres, vyplývajúci zo zvýšenej zodpovednosti v práci, či v škole, v ľuďoch vyvoláva spokojnosť. V danom momente pociťujú síce tlak, zníženie aktuálnej spokojnosti a prudké zvýšenie stresu, no neskôr pri hodnotení situácií prejavujú radosť.

5. Brigádnici sú šťastnejší ako zamestnanci
Výskumníci sa v tomto prípade zamerali na analýzu vzťahu príjmu a spokojnosti v dôrazom na prepojenie času a odmeny. Zistili, že ľudia, ktorí sú platení od hodiny, sú v práci oveľa spokojnejší, ako tí, ktorí sú riadne zamestnaní a dostávajú rovnakú výplatu nezávisle od času, stráveného prácou.

6. Luxus v chudobinci
To, ako spokojne sa cítite, ovplyvňuje do veľkej miery vaše okolie. Ak chcete byť so svojim príjmom spokojnejší, presťahujte sa do lepšej štvrte chudobného mesta, či krajiny. Obklopte sa ľuďmi, ktorí sú na tom podobne ako vy v prostredí, ktoré je na tom evidentne horšie. Pre bežného Slováka je to však asi príliš komplikované zadanie.

7. Partnerské šťastie
V milujúcom vzťahu dvaja ľudia zdieľajú nie len posteľ, či záľuby, ale aj level šťastia. Ak sa jeden z nich cíti výrazne šťastnejší, ako ten druhý, koleduje si o problémy, nech už šťastie súvisí s partnerským, či pracovným životom.

8. Všetci sú šťastnejší, ak je krajšia žena
V partnerskom vzťahu možno nejde v princípe o fyzickú atraktivitu, no pre šťastný a spokojný život by mala mať krása vyváženú podobu. Konkrétne takú, že vo vzťahu by mala byť ženy vždy tá pekná. Ak sa popri všednej žene nachádza mimoriadne príťažlivý muž, negatívne to ovplyvňuje šťastie oboch zúčastnených. Aspoň to tvrdia psychológovia a ich štúdie.

9. Šťastní ľudia majú šťastie
Pozitívny prístup k životu ešte nikomu neublížil, naopak. Šťastní a vyrovnaní ľudia majú tendenciu prežívať aj náhodné šťastie napríklad vo forme výhry v lotérii. Stačí sa nastaviť do módy poloplného pohára, namiesto pohára skoro prázdneho.

10. Manželstvo je šťastie
Výskumy dokazujú okrem iného aj to, že ľudia v manželskom zväzku sú šťastnejší, ako slobodní. Spokojnosť im dodávajú istoty, ktoré manželstvo garantuje, ale aj vek, nakoľko do manželstva vstupujú ľudia stále starší. Aj životné šťastie sa u väčšiny ľudí dostaví v neskoršom veku, preto netreba pri každých narodeninách smútiť za mladosťou. Aj staroba má svoje čaro.

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes