ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Dráždivé fakty o stredovekom sexe: čo všetko chcela cirkev ovládať?

24.1.2017 | Sex a Flirt

V období stredoveku držala cirkev „opraty" pevne v rukách a sexuálny život ľudí strážila až do extrému. Napriek tomu sa jej nepodarilo dosiahnuť, o čo snažila - aby ľudia zo sexu nemali potešenie a zábavu.

Prostitúcia bola nutné zlo

Prostitúcia bola v stredoveku rozšírená natoľko, že hoci s ňou cirkev nesúhlasila, otvorene proti nej nebojovala. Kňazi si uvedomovali, že keby prostitúciu zakázali, narobili by viac škody ako úžitku. Obávali sa totiž, že v opačnom prípade by sa rozmohla homosexualita, znásilnenia či cudzoložstvo. Napriek tomu, že prostitúciu ticho tolerovali, prostitútky stáli na okraji spoločnosti. Museli sa obliekať tak, aby sa zreteľne odlišovali od slušných dám, nesmeli bývať v strede miest a podobne.

Historická medicína? Nič pre bábovky!


Ako to bolo s antikoncepciou
Ľudia vždy hľadali spôsoby ako zabrániť počatiu. V stredoveku však antikoncepcia ťahala za kratší koniec, keďže cirkev silne odsudzovala tých, ktorí nejakým spôsobom bránili počatiu. Najpoužívanejším „antikoncepčným trikom" sa stala prerušovaná súlož alebo prípravky na rastlinnej báze ako napríklad pesar z koreňa ľalie a ruty.

Lesbizmus ako zdravotný problém
Keď pátrame o homosexualite v stredoveku, dozvedáme sa takmer výlučne o tej mužskej. Jednu z mála zmienok o zákaze lesbickej láske nachádzame v zákone z polovice 13. storočia. Týka sa trestania žien, ktoré obcujú s inými ženami. Lesbizmus v tomto období považovali aj za medicínsky problém, preto sa takíto ľudia museli liečiť.

Zakázaný, ale realizovaný transvestitizmus

Nie je prekvapením, že transvestitizmus odmietali a odsudzovali v mnohých častiach sveta. Absolútnym tabu bol aj v stredovekom Anglicku, čo však neznamená, že sa pod pokrievkou faloše nepraktizoval. Zachovali sa informácie, že transvestitizmus realizovali ženy aj muži.

Stredoveká hygiena: ako sa umývali naši predkovia?

Misionár a nič iné
Cirkev v stredoveku považovala sex iba za prostriedok na splodenie dieťaťa. Jedinou prípustnou polohou bola misionárska poloha. Každá iná sa považovala za hriešnu, obzvlášť poloha zozadu, ktorú označovali za „beštiálnu" a vhodnú len pre zvieratá.

Progresívny mních
Orálny a análny sex cirkevné orgány v stredoveku prísne zakázali, pretože neposkytovali žiadnu šancu na splodenie potomka. Považovali ich za prejav sexuálnej rozkoše, čo sa hodnotilo ako maximálny hriech. Zmena nastala až v 13. storočí, keď nemecký mních Albertus Magnus zaradil päť sexuálnych pozícií do zoznamu morálne pochybných, ale nie smrteľne hriešnych.

Tresty kvôli sexuálnym aktivitám
V stredoveku sa trestalo za kadečo, výnimkou neboli ani sexuálne aktivity, ktoré cirkev považovala za absolútne hriešne. Muži, ktorých pristihli pri homosexuálnych aktivitách či sexe so zvieratami museli podstúpiť pokánie po dobu 10 rokov. Ženy obcujúce s inými ženami sa museli kajať tri roky. Za masturbáciu sa muži museli zdržať jedenia mäsa po dobu štyroch dní, zatiaľ čo ženy museli trpieť celý rok. Trest platil pre panny alebo vdovy, pretože vydaté ženy mali ešte prísnejšie tresty. Ejakuláciu semena do úst cirkev považovala za najhoršie previnenie, za ktoré nasledovalo celoživotné pokánie.

Cirkev obviňovala pôrodné asistentky, že nútia ženy do sexu s diablom
V neskorom stredoveku prekvital hon na čarodejnice a inkvizícia prenasledovala desaťtisíce ľudí, väčšinou ženy. Za „podozrivé" praktiky vás ľahko mohli označiť za čarodejnicu. Situácia sa zhoršila, keď pápež Inocent VIII. v roku 1484 vydal pápežskú bulu, ktorou uznal existenciu čarodejníc a schválil ich stíhanie. Inkvizítori následne tvrdili, že pôrodné asistentky navádzajú mladé ženy na sex s diablom a nepokrstené novorodeniatka používajú na čarovanie.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes