Článok bol vytlačený zo serveru Magazín.sk

Karma? Živil sa lovením ohrozených zvierat, skončil v žalúdku...

19mája 2017 | Biznis
Občas sa stáva, že sa z lovca stane korisť. Keď sa takáto zmena navyše udeje u človeka, ktorého živí zbieranie trofejí, niekto by možno povedal, že sa do akcie dostala karma.
Scott Van Zyl si na živobytie zarábal tak, že ponúkal boháčom takzvané lovecké safari. Jednoducho im zabezpečoval celý servis od letenky do Afriky, cez ubytovanie až po vyhľadanie koristi a následnú prepravu trofeje do klientovho domu.

Na vlastnej koži sa však presvedčil o tom, že ani človek s puškou nie je z vrcholu potravinového reťazca nezosaditeľný. Vyšetrovatelia, ktorých úlohou bolo po Van Zylovi pátrať v Zimbabwe, na základe testov DNA usúdili, že lovec sa stal obeťou krokodílov. Predátori muža napadli pri jednom z jeho výletov a keďže si neodnášajú trofeje, telo zožrali.

Van Zyl potenciálnym zákazníkom ponúkal najmenej týždeň strávený v africkej divočine. Vlastnil tu rozsiahle pozemky hraničiace s prírodnou rezerváciou, takže zvierat sa tu pohybovalo neúrekom. Za cieľ ponúkal aj také veľké živočíchy, akými sú žirafy či dokonca slony. Heslom jeho firmy bolo: „Prestaňte kňučať, choďte loviť."

Okolnosti Van Zylovej smrti sú nejasné, vyšetrovatelia však predpokladajú, že skupinu lovcov tvoril okrem majiteľa firmy ešte jeden muž a svorka psov. Keď sa rozdelili, psy sprevádzali práve Van Zyla, do tábora sa však vrátili bez pána.

Muži sa vydali po stopách nezvestného Van Zyla, ktoré končili na brehu rieky. Tu našli jeho ruksak a niekoľko krokodílov. K nim sa onedlho dostavili úradmi oprávnení lovci, ktorí predátorov zastrelili. V žalúdku najmenej jedného z nich potom našli ľudské ostatky.

Nuž, aj takto niekedy končia ľudia, ktorí sa živia zbytočným zabíjaním ohrozených zvierat.

Autor: Noel
Foto: Ssprosafaris(c) News and Media Holding