ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   
  FAKTY X: Šuarovia – lovci ľudských lebiek a ich záhadné zmenšovanie  
     
     
 
   
 
     
FAKTY X: Šuarovia – lovci ľudských lebiek a ich záhadné zmenšovanieV povodí rieky Amazonky v Ekvádore ešte aj dnes žije indiánsky kmeň Šuarov, o ktorom sa svet dozvedel vďaka európskym dobyvateľom.
Šuarovia sú (resp. boli) lovcami ľudských lebiek, no po celom svete sa preslávili tým, že ukoristené lebky svojich nepriateľov dokázali zmenšovať doteraz neodhaleným postupom a vedcom sa dodnes nepodarilo odhaliť ako to vlastne robia. Prečo si svoje tajomstvo tak strážia?

Šuarovia a ich neuveriteľné zvyky
Veľké zdesenie zažívali v minulých storočiach Európania, keď sa dozvedeli o indiánskom kmeni Šuarov, ktorí svojim nepriateľom porazeným v boji odrezávali hlavy a potom ich zmenšovali, kým nedosiahli veľkosť ako ľudská päsť.

Tajomstvo afrických šamanov: všetko, čo chcete vedieť o voodoo

V súčasnosti už aj kmeň Šuarov (alebo Chívarov), ktorému sa podarilo uchrániť pred zásahmi Európanov, postupne zaniká. Šuarovia sú bojovný kmeň a ich večným nepriateľom je susedný kmeň Ašuarov. Vodcu kmeňa si vyberajú v závislosti od počtu získaných trofejí, čo je v tomto prípade, podľa počtu zmenšených hláv.

Rituály dospievania: nevydržali by ste ani jeden

Šuarovia svoje ľudské trofeje nosia zavesené na krku pri tradičných sviatkoch kmeňa, a tak ich ostatným členom vystavujú na obdiv. Týmto spôsobom sa uctieva duch mŕtvych, kedy je duša každého takéhoto mŕtveho nepriateľa navždy uväznená a už nikdy nebude môcť pomstiť svoju smrť.

Ako sa uzatvára duša do hlavy?
Magický rituál Šuarov, kedy svojmu nepriateľovi, ktorému odrezali hlavu a potom chcú do jeho hlavy uzatvoriť aj jeho dušu, je veľmi komplikovaný. Mŕtvemu najprv zašijú viečka, aby už nikdy nemohol vidieť a zároveň, aby si už nikto na tejto Zemi nemohol mŕtveho uchovať v pamäti. Kosti z hlavy sa vyberú, odstránia sa aj zuby a oči.

Kožu na hlave potom zafarbia načierno, aby sa nepriateľove vedomie ponorilo do absolútnej temnoty. Po ostrihaní a potrení zvláštnym odvarom, ktorého zloženie nie je dodnes známe, ponoria odrezanú hlavu do kotla, kde vrie voda. Potom zvislým rezom do hornej časti hlavy stiahnu z lebky kožu. Hlavu potom pokryjú hlinou a horúcimi kameňmi. Po určitom čase sa celá lebka zmenší do veľkosti päste.

Takáto hlava, ktorej hovoria tsantsa, teda ležiaca hlava, sa zabalí do látky a uchováva sa v hlinenej váze. Celá procedúra trvá šesť dní usilovnej práce, pri ktorom sa používajú rôzne zaklínacie magické formulky, čoho výsledkom je dokonale zmenšená hlava nepriateľa, ktorá sa stáva trofejou bojovníka. Tajomstvo celého magického procesu zmenšovania hláv si Šuarovia strážia ako oko v hlave a ani vedcom sa dodnes nepodarilo objaviť prímesi, ktoré sa dávajú do magického odvaru.

Zmenšeniny ľudských hláv boli po celom svete v 19. a 20. storočí dokonca veľmi žiadané, čo Šuarovia využili vo svoj prospech. Zmenšené hlavy svojich nepriateľov začali vymieňať za rôzne predmety a zbrane, a tak sa mohol celý kmeň dostať z biedy. Preto je dnes možné vidieť trofeje Šuarov u rôznych zberateľov alebo sú vystavené na obdiv vo viacerých európskych múzeách.

Dnes síce už platia prísne ekvádorské zákony, ktoré zakazujú Šuarom zmenšovanie ľudských hláv, no je možné, že v tomto rituáli pokračujú ešte aj dnes. Pokrok sa však nedal zastaviť ani u Šuarov, ktorí sa mu kvôli ekonomickej situácii prispôsobili, a tak sa dajú v súčasnosti po celom svete kúpiť aj nepravé tsantsa zrejme pochádzajúce priamo od ekvádorského kmeňa.

Legenda totiž hovorí, že kto má doma zmenšenú ľudskú hlavu, získava nadprirodzené schopnosti a je chránený pred zlými duchmi, čomu množstvo ľudí po celom svete samozrejme ešte aj dnes verí.

Autor: Recber