ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   
  FOTO: Trochu iné nevesty  
     
     
 
   
 
     
FOTO: Trochu iné nevesty „...a žili šťastne, až kým nepomreli“ je otrepaná rozprávková fráza, ktorou spisovateľ odbavuje osud svojich hrdinov jasne, stručne a nepripúšťajúc žiadne námietky, že by dotyční mohli žiť aj inak ako šťastne.
Slávny chilský surrealista Alejandro Jodorowsky však dal týmto slovám úplne iný rozmer. „Žili šťastne, až kým nepomreli“ je názov, ktorý si zvolil pre svoju najnovšiu výstavu. Tá sa stala súčasťou festivalu Povstanie bábik v areáli Múzea výtvarných umení v Santiagu. Čo pán Jodorowsky vystavoval? Bábiky, samozrejme. Ale ako už letmý pohľad napovie, ide o inú sortu, než akú by ste s láskou venovali neterke k narodeninám.

Jodorowskeho bábiky sú vyžité ženské v provokatívnych pózach, zvráskavené a ksichtiace sa. Jedna pripomína ohrdnutú nevestu, ďalšia tanečnicu pri tyči, čo je dáaaaaavno za zenitom. Každý kúsok kolekcie má expresívne kvality, kvôli ktorým sa stáva neprehliadnuteľným.

Viac v galérii pod článkom

Ako vidí svet Alejandro Jodorowsky
Persóna nie neznáma milovníkom umeleckého filmu výrazne prispela k vývoju svetovej kinematografie, zvlášť jej surrealistickej odnoži. Jodorowsky má už po osemdesiatke a za svoju dlhú kariéru stihol spolupracovať s tými najväčšími hviezdami filmu vrátane Omara Sharifa či Petera O´Toolea. V roku 2005 osobne dirigoval svadobný obrad Dity Von Teese a Marylina Mansona.

O tom, že Jodorowskeho videnie sveta nepatrí k najkonvenčnejším, svedčia jeho výroky. „Nežijem vo Francúzsku, žijem v sebe“. Na adresu svojej tvorby raz poznamenal: „Zatiaľ čo väčšina filmárov nakrúca očami, ja nakrúcam guľami“. Nuž, umelec je to prinajmenšom rovnako svojský ako jeho bábiky...

Red