ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   
  Z hodiniek motorku? Prečo nie!  
     
Z hodiniek motorku? Prečo nie!Ľudia holdujú rôznym koníčkom. Niektorí chodia na huby, iní zbierajú odznaky a ďalší zapájajú do činnosti svoju tvorivosť a vyrábajú veci, z ktorých vám doslova vyrazia dych. Počuli ste už o tom, žeby niekto z maličkých kúskov starých hodiniek vytvoril vkusné a krásne modely motoriek?
Nechajte sa teda inšpirovať a nájdite aj v sebe kus kreatívnosti.

Najdôležitejší je nápad
Talentovaný brazílsky umelec Jose Geraldo Reis Pfau, narodený v Santa Catarine vytvára pre vlastné potešenie zo súčiastok starých náramkových hodiniek prekrásne motocyklové miniatúry.

Inšpiráciu nachádzal vo filme Easy Rider (Bezstarostná jazda), v rôznych publikáciách či na webových stránkach, na ktorých sa aj zoznámil s umelcami, ktorí pracovali na podobných projektoch. Počas zoznamovania sa s ich prácou zistil, že zo starých hodiniek alebo okuliarov je možné použiť rôzne súčiastky, z ktorých sa dajú vytvoriť rôzne umelecké diela.

Nové hodinky za staré
Možno sa pýtate, odkiaľ umelec zobral toľko starých hodiniek, aby z nich mohol vytvárať desiatky modelov malých motoriek. Nuž, nie nadarmo sa vraví, že v núdzi poznáš priateľa. Keďže Joseho starý priateľ je majiteľom obchodu s hodinkami, nápad bol na svete. Majiteľ obchodu tak pre Joseho pripravil veľkolepú kampaň. Navrhol, že každý, kto si chce kúpiť nové hodinky, mohol použiť svoje staré hodinky ako prvú splátku. 

Vlastní viac ako 200 modelov
Jose robí svoje miniatúry výlučne počas víkendov a robí ich pre svoje potešenie. Zatiaľ nie sú na predaj, ale samotný umelec dúfa, že v budúcnosti ich bude môcť aj predávať. V súčasnosti vlastní vyše 200 modelov. Prvé modely aplikoval na kusy drevených rámov, ktoré sa dali zavesiť na stenu.

Neskôr začal vytvárať modely podobné soškám. Miniatúry sú navyše vyrobené z rôznych materiálov, z kovu, skla, ocele, plastov, striebra či kúskov zlata. V poslednej dobe sa mu už podarilo svoje dielka aj vystavovať pre verejnosť na rôznych veľtrhoch šperkov. José dúfa, že sa mu raz podaria aj výstavy vo veľkých brazílskych mestách a krajinách.

Autor: Radomír