ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   
  ZVERSTVO! V Hongkongu žijú ľudia v klietkach  
     
     
 
   
 
     
ZVERSTVO! V Hongkongu žijú ľudia v klietkachHongkong je mesto drsných protikladov – nájdete tu rozprávkovo luxusné miliardárske vily, ktorých lesk ale zatieňuje realita v preplnených uliciach a príšerné existenčné podmienky desiatok tisícov sociálne nezaistených obyvateľov. Odhaduje sa, že zhruba stotisíc Hongkončanov je nútených prebývať v klietkach menších ako sú rozmery bežnej väzenskej cely!
Na problém prednedávnom upozornila charitatívna výstava v tamojšej galérii Schoeni, kde si mohli návštevníci na vlastné oči pozrieť inštalované klietky. Vidieť to v priestoroch čistučkej galérie je ale iste menej autentický zážitok, než ísť sa s fotoaparátom pozrieť priamo do jedného z domov, kde sa takto žije. Zábery fotografa Briana Casseyho, ktoré obleteli svetové médiá, sú sugestívne a desivé.

Na kôpke
Do väčších miestností sa zmestí niekedy až dvadsať klietok. S rozmermi 1,8 m x 76 cm predstavujú „byt“ pre zúfalca, ktorého jedinou ďalšou alternatívou by bolo odsťahovať sa takpovediac pod most. Nemyslite si však, že klietky sú nocľaháreň, kde sa môže bezdomovec vyspať, kedykoľvek sa mu zapáči. Za mesiac prenájmu takéhoto „bytu“ si domáci účtujú okolo 160 eur.

Prízemie je drahšie
Mnohé klietky sú poschodové, pričom platí, že prízemie je lacnejšie, pretože je o kúsok priestrannejšie. Na poschodí sa žije ťažšie, keby sa chcel podnájomník poriadne natiahnuť, udrie si hlavu do stropu. Na provizórnych poličkách majú obyvatelia naskladané všetko, čo vlastnia – oblečenie, pár podedených cenností či kuchynské náčinie. Aj to len v lepšom prípade, keď ich byt má kuchyňu. Mnohé nemajú, takže ľudia sú odkázaní na polotovary, fast food a surovú stravu. Reštaurácie si, pochopiteľne, dovoliť nemôžu.

S hygienou je to rovnako biedne ako so stravou – keď to na vás príde v zlom čase, budete si musieť počkať, kým si zo záchodovej dosky odsadne posledný z vašich devätnástich susedov.

Zverinec
Ľudia, čo bývanie v klietkach zažili na vlastnej koži, tvrdia, že najväčšie peklo prichádza v lete. Nefunkčná klimatizácia, vysoká vlhkosť vzduchu a všadeprítomná špina totiž lákajú ďalších podnájomníkov – šváby, hmyz a pavúky.

Hoci je problém hongkonských klietok stará pesnička, doteraz sa nepodarilo nájsť prijateľné riešenie. Práve naopak, počet chudobných obyvateľov, ktorí sa musia z núdze nasťahovať do ľudsky nedôstojných podmienok, z roka na rok stúpa.

Autor: Mon