ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   
  FOTO: Máte hrôzu z výšok?  
     
     
 
   
 
     
FOTO: Máte hrôzu z výšok? Na svete je množstvo turistických atrakcií, ktoré napriek svojej zjavnej nádhere a exotike poniektorí radšej vedome obchádzajú. Dôvodom sú fóbie. Tak, ako by ste arachnofobika nepresvedčili, že mať v domácom albume momentku vtáčkara z ostrova Seychelly stojí za to, ani ľudí s panickým strachom z výšok zrejme nenahovoríte na návštevu kláštorného komplexu Meteora.
Pred pár dňami obleteli internet fotky turistov na ceste k jednému z Meteorských kláštorov. Už pohľad na ne môže v jedincoch, čo nemajú radi výšky, vyvolať zvláštne pocity. Fakt je ten, že aj v dvadsiatom prvom storočí je jediným možným a dostupným transportom na niektoré z tamojších stavieb čosi ako „ropobus“.

Trasa vedie po naťahaných lanách a pri zbežnom pohľade nevyzerá dvakrát bezpečne, no z prvej ruky to nemáme. Možno je dojem rizika len zdanlivý a ľudia sa takto prepravujú hladko a bez nehody. Navyše, pokiaľ s výškou problém nemáte, odmenou za smelosť pre vás bude pohľad dole na skaly a prírodu z perspektívy, akú si bežne nemáte šancu vychutnať.

Čo je Meteora?
Impozantné stavby, známe pod súhrným označením Meteora, sú zasadené na vrcholky gréckych skál a od roku 1988 patria k lokalitám Svetového dedičstva Unesco. Prvý z kláštorov bol postavený v štrnástom storočí a vo výške viac ako päťsto metrov nad morom. V nasledujúcich storočiach tu podobných kláštorov :vyrástlo“ až dvadsaťštyri. Pre väčšie turistov sú dnes do ťažko dostupných oblastí k dispozícii početné schodištia a kamenné rebríky. Ale keby ste predsa len neodolali a dali sa nahovoriť na cestu „ropobusom“, nech sa páči. Otvorte si galériu nižšie, nech viete, čo približne vás čaká...

Red