ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
FOTO: Život mravca (nie je to photoshop!)S pravdou von, páni. Však aj vás v detstve straaaašne bavilo sledovať, čo robia tie krpce mravce v mravenisku a potichu obdivovať ich neskutočne organizovaný svet. Ale vždy len chvíľu. Vzhľadom na veľkosť mravca je totiž  pre človeka dosť problematické „šmírovať“ jeho život. Našťastie žijú na svete nadšenci ako Andrey Pavlov. Tento rodák z Moskvy vyvolal na internete menšiu senzáciu svojou sériou fotografií z mravčieho života.
Verte alebo nie, výjavy na fotografiách nie sú výsledkom šikovnej manipulácie s nástrojmi photoshopu. Ide o realistické výjavy bez jediného digitálneho efektu, zaprisaháva sa ich autor. Pri fotení použil Pavlov makro šošovky a modelov pozbieral v lese. Takže kým sa spýtate, áno, na fotkách sú skutočne reálne a živé mravčie jedince. Inštalácia jedinej fotografie vraj Pavlovovi trvala celé hodiny, čo je pochopiteľné, ťažko predsa mravcovi vysvetlíte, aký je váš umelecký zámer a prečo od neho pre presnosť kompozície vyžadujete zdvihnutie ľavého tykadla mierne doprava.

Vďaka božskej trpezlivosti sa fotografovi podarilo zachytiť unikátne zábery, ktoré mravcom prepožičiavajú priam až ľudský charakter. A presne o to Pavlovovi išlo. Moskovský umelec tvrdí, že mravčie kolónie ho odjakživa fascinovali svojou spoločenskou hierarchiou a štýlom života, preto ich chcel vykresliť spôsobom, ktorý ľudí zaujme a prinúti spozornieť. Myslíme, že sa mu to podarilo!

Mravce, pózujúce Andreyovi Pavlovovi zdieľajú spolu intímne chvíľky, dvíhajú činky, opíjajú sa malinovou šťavou v mravčom bare a tvrdo pracujú v tíme.

Otvorte si galériu plnú inšpiratívnych a originálnych fotiek živej prírody!

Red